Uldis Romanis: “Oktobrī, kas parasti nav pats saulainākais gadalaika mēnesis, izmantojot saules paneļus, manā saimniecībā elektrības patēriņš samazinājās par 500 kWh.”
Uldis Romanis: “Oktobrī, kas parasti nav pats saulainākais gadalaika mēnesis, izmantojot saules paneļus, manā saimniecībā elektrības patēriņš samazinājās par 500 kWh.”
Foto: Valdis Semjonovs

Saules paneļi atmaksājas arī Latvijā. Par ko liecina zemnieku pieredze? 4

Saldus novada Kursīšu pagasta zemnieku saimniecības “Purvi” īpašnieks Uldis Romanis stāsta, ka par saules paneļiem esot interesējies jau sen. Bet līdz šim iztaujātie tirgotāji neesot spējuši pārliecināt, vai būtu vērts tos uzstādīt un vai izmantošana saimniecībā atmaksātos. Noticējis uzņēmuma “Latvenergo” piedāvājumam, kā viņš stāsta, uzņēmumā esot bijuši ļaudis, kuri pratuši paskaidrot.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Lasīt citas ziņas

Kopš septembra vidus Ulda Romaņa saimniecībā uz darbnīcas un lopu fermas jumta uzstādītie četrdesmit saules paneļi, pieslēgti kopējam elektropārvades tīklam, ražo elektrību no saules.

Sākumā viņš gribējis uzstādīt saules paneļus arī uz dzīvojamās mājas jumta. Bet no šīs ieceres bijis jāatsakās, jo ēkas dienvidu pusē tos nevarēja uzstādīt. Par paneļu iegādi un uzstādīšanu uz darbnīcas un lopu fermas jumta kopā ar visiem nodokļiem viņš samaksājis 15 000 eiro. Kā viņš stāsta, visilgāk – trīs mēneši – bijuši vajadzīgi Ekonomikas ministrijas atļauju, elektropārvades uzņēmuma “Sadales tīkls” saskaņojumu un citu dokumentu saņemšanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bet pašai uzstādīšanai vajadzējis tikai pāris dienu. Vajadzīgo paneļu skaitu nosaka pēc elektrības patēriņa saimniecībā. Lopu fermas elektroiekārtām un citām vajadzībām Ulda saimniecībā elektrības patēriņš mēnesī sasniedz caurmērā 2300 kWh. Naudas izteiksmē izdevumi par elektrību sasniedz 420 līdz 450 eiro mēnesī.

Pietiek pat ar dienas gaismu

Maksimālais, ko no saimniecībā uzstādītajiem četrdesmit saules paneļiem iespējams iegūt saulainās dienās, – 10 kW. Zemnieks saka, ka pats labākais laiks to izmantošanai varētu būt no maija līdz oktobrim, kad Latvijā saulainu dienu ir visvairāk.

Bet elektrības iegūšanai pietiekot pat ar dienas gaismu, mazāks guvums esot vien ļoti mākoņainās dienās. Pagājušajā nedēļā, kad viesojāmies zemnieku saimniecībā, saule bija pakāpusies tikai mazliet pāri koku galotnēm. Bet arī ar ziemas sauli pietika, lai mēr­aparāts uzrādītu 4,3 kW.

Jautāts, vai no saules paneļiem jau bijis jūtams kāds ietaupījums, Uldis Romanis atbild apstiprinoši. Pēc viņa aplēsēm, saules paneļi varētu atmaksāties septiņu līdz astoņu gadu laikā.

“Oktobrī, kas nekad nav bijis pats saulainākais gadalaika mēnesis, izmantojot saules paneļus, patēriņš samazinājās par 500 kWh, atlikušos 1800 kWh nopirku,” stāsta viņš, “pērkot elektrību, agrāk par vienu kilovatstundu man bija jāmaksā aptuveni 20 centi. Patērējot vispirms no saules iegūto elektrību, izdevumi, protams, samazinās.

No kopējā elektropārvades tīkla es paņemu tikai to, kas pietrūkst mājlopu fermas uzturēšanai. Tiklīdz kādā brīdī elektrības patēriņa saimniecībā man nav, no saules iegūtā elektrība aizplūst elektropārvades tīklā. Tad par kilovatstundu maksāju tikai sešus centus. Bet, izmantojot no saules iegūto, nekas nav jāpērk.”

Reklāma
Reklāma

Sauli izmanto arī citviet Latvijā

Kursīšu pagastā Ulda Romaņa saimniecība pašlaik ir vienīgā, kurā pievēršas tā dēvētās zaļās enerģijas iegūšanai. Taču tai arvien vairāk pievēršas arī citviet Latvijā.

Madonas novada Aronas pagasta zemnieku saimniecības īpašnieks Vilis Liepiņš stāsta, ka vasarā viņa elektrības patēriņš svārstās no 300 līdz 400 kWh mēnesī, bet ziemā – 600 līdz 700 kWh mēnesī. Saules paneļus, kopskaitā četrpadsmit, ar 3,64 kW jaudu elektrības iegūšanai lietojot jau trīs mēnešus.

Izmantojot saules paneļus, aizvadītajos trijos mēnešos par elektrību bijis jāmaksā krietni mazāk, jo pirktās elektrības patēriņš sarucis par 300 līdz 350 kWh mēnesī. Par to iegādi un uzstādīšanu samaksājis 6500 eiro. Bet, pēc viņa aplēsēm, šie izdevumi viņam varētu atmaksāties sešu gadu laikā.

Jelgavas novada Zaļenieku pagasta zemnieku saimniecības “Vilciņi 1” īpašnieks Arnis Burmistris stāsta, ka viņa saimniecībā saules paneļi tika uzstādīti šā gada jūnijā. Uz jautājumu, kāds aizvadītajos piecos mēnešos bijis ieguvums, Arnis Burmistris atbild, ka par to spriest vēl esot pāragri tāpēc, ka elektrības patēriņš mēnesī bijis ļoti atšķirīgs. Mēnesī darbinot, piemēram, kalti, tas gluži dabiski ir lielāks nekā citos mēnešos. To viņš precīzāk varēšot pateikt, kad kopš saules paneļu izmantošanas būs pagājis vismaz gads.

Šogad īstenoti pieci projekti

“Latvenergo” komunikācijas direktors Andris Siksnis stāsta, ka šogad uzņēmums vairāk pievērsies saules enerģijas izmantošanas projektiem uzņēmumu, tostarp zemnieku saimniecību, vajadzībām. Pašlaik esot īstenoti pieci šādi projekti, tostarp Saldus novada Kursīšu pagasta, Madonas novada Aronas pagasta, Beverīnas novada Brenguļu pagasta zemnieku saimniecībās un citās. Šogad pats lielākais šāds projekts par aptuveni 40 000 eiro īstenots jau pieminētajā Jelgavas novada Zaļenieku pagasta zemnieku saimniecībā “Vilciņi 1” ar uzstādīto saules paneļu jaudu 40 kW.

Vislielākais pieprasījums Lietuvā

Uzņēmuma “Latvenergo” tirdzniecības zīmols “Elektrum Solārais” piedāvā mājsaimniecībām un uzņēmumiem polikristālisko saules paneļu iegādi un uzstādīšanu jau kopš 2017. gada, turklāt ne tikai Latvijā, bet arī Igaunijā un Lietuvā.

Līdz šim “Elektrum Solārais” visvairāk bijis pieprasīts Lietuvā, kur noslēgti jau 136 līgumi, kas izskaidrojams ar īsāku dokumentu kārtošanas procedūru un atbalstu iedzīvotājiem. Igaunijā noslēgts 71 līgums, Latvijā – 112 līgumi. Pavisam līdz šim uzstādīto saules paneļu jauda sasniedz 1186 kW. Bez saules paneļiem “Elektrum Solārais” sācis piedāvāt arī saules kolektorus ūdens sasildīšanai.

Kā skaidro uzņēmumā “Latv­energo”, uz mājas jumta vai īpašumā uz zemes uzstādītie saules paneļi tiek pieslēgti kopējam elektropārvades tīklam. Paneļi ražo elektrību pat lietainā un mākoņainā laikā. No saules paneļiem iegūto elektroenerģiju klienti var izmantot pašpatēriņam vai nodot elektropārvades tīklā atbilstoši neto norēķinu veidam. Tas nozīmē, ka tīklā nodoto elektroenerģiju klients var izmantot gada laikā, attiecīgi par to nemaksājot neko. Saules paneļi mazina arī atkarību no elektrības cenu svārstībām.

Lai aizsargātu saules paneļus no iespējamiem zibens un pārsprieguma radītiem bojājumiem, klientiem tiek piedāvāta arī zibensaizsardzības un pārspriegumaizsardzības sistēmu uzstādīšana.

Citu bojājumu gadījumos saules paneļiem ir spēkā arī ražotāja garantija: 12 gadu garantija komplektā ietilpstošajiem saules paneļiem, 10 gadu garantija solārajam invertoram, kas paneļu saražoto līdzstrāvu pārveido mājsaimniecībā nepieciešamajā maiņstrāvā, kā arī divu gadu garantija montāžas darbiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.