Patēriņš aug 5
Vai Latvijas patērētājs grib lietot ķirbi? Ilzes teiktais liecina – līdz šim apjomi ir tikai pieauguši. Kā veiksies turpmāk, būs atkarīgs arī no paša ražotāja, cik daudz tas ies pie pircēja un stāstīs par ķirbju labajām īpašībām. “Ķirbis ir veselīgs. Tas ir viens no ekoloģiskākajiem produktiem. Cilvēkiem garšas paradumi mainās, viņi grib citas garšas, un ķirbis – tā ir iespēja variēt ar visdažādākajām garšām. Bērniem šī ir laba pārtika un, ja katra māmiņa pati mājās to pagatavos, tad būs pavisam brīnišķīgi,” šo kultūru slavē saimniece. Pēdējos gados piedāvājums kļuvis daudzveidīgāks, tāpēc katram ir iespēja izvēlēties savu šķirni.
Pamazām tiek domāts arī par eksportu, un, visticamāk, tas varētu notikt sadarbībā ar “Rimi” veikalu tīklu, kas “Kliblapsās” augušās saules ogas varētu realizēt arī Igaunijā un Lietuvā. Konkrēti līgumi gan vēl nav noslēgti.
Lai arī Latvija nevar lepoties kā valsts ar vislielāko ķirbju patēriņu, pēdējos gados tas ir audzis. Ilze zina teikt, ka lielākie ķirbju ēdāji dzīvo Šveicē un Vācijā, rudenī – oktobra beigās – tur notiek grandiozi Ķirbju svētki, kur Ilzei ir sapnis pašai nokļūt un tos izbaudīt. Taču tajā laikā viņai ir visvairāk darba pašas saimniecībā, tāpēc līdz šim sapnis vēl nav piepildījies. Runājot par darāmo un plāniem, viņa uzsver: “Meklēju, mācos. Un domāju, kā ātrāk izaudzēt ķirbi.” Pēc izglītības saimniece ir kultūras darbiniece, bet pēc pārliecības – lauksaimniece, tāpēc jāmācās bija ļoti daudz. Pavisam Venterzušu ģimene apsaimnieko gandrīz 100 ha.