Saules kolektori pat samērā vēsā, bet saulainā dienā nodrošinās silto ūdeni.
Saules kolektori pat samērā vēsā, bet saulainā dienā nodrošinās silto ūdeni.
Foto – Indulis Burka

Saules kolektors vai vēja ģenerators? Savā lietotāja pieredzē dalās skrīverietis Andris Zālītis 0

Attīstoties tehnoloģijām, zaļās enerģijas izmantošana šķiet arvien vilinošāka – gan saules kolektoru, gan vēja ģeneratoru cenas, no pircēja viedokļa raugoties, kļuvušas pievilcīgākas. Arī iespēja par patērēto elektroenerģiju un kurināmo maksāt mazāk liek aizdomāties, nemaz nerunājot par to, ka saules un vēja enerģijas izmantošana saudzē apkārtējo vidi. Tomēr vai viss ir tik rožaini, kā izskatās pirmajā mirklī? Savā pieredzē dalās skrīverietis ANDRIS ZĀLĪTIS, kurš iekārtas uzstādīja pirms pieciem gadiem.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

– Piedalījos Eiropas Savienības energoefektivitātes projektu konkursā mājsaimniecībām, kur varēja saņemt 50% līdzfinansējumu, – stāsta Andris Zālītis. – Ja ierīkoja vēja ģeneratoru, saules kolektoru un nomainīja apkures ierīci, pārejot no šķidrā kurināmā uz skaidu granulām, varēja iegūt lielāku punktu skaitu. Apkures katla vietā varēja uzstādīt arī saules baterijas elektroenerģijas ražošanai. Pamatideja – ražot elektroenerģiju un atlikumu novadīt kopējā elektroenerģijas tīklā. Kad tas nepieciešams, paša saražotās enerģijas apjomu bez maksas iespējams saņemt atpakaļ.

Vēja ģenerators sagādā vilšanos 

Andris Zālītis ir vīlies vēja ģeneratorā, kas tolaik izmaksāja 2200 latu, nerēķinot celtniecības izmaksas. Uzstādījis 2,2 kW ģeneratoru, tomēr tas Latvijas apstākļiem ir par mazu. Šādu jaudu ģenerators saražo, ja ir maksimālais vēja daudzums. Lai iegūtu kaut cik vērā ņemamu enerģijas daudzumu, vajadzētu vismaz 10 kW. Ķīnā izgatavotajai ierīcei bijis daudz tehnisku problēmu. Garantijas laikā to vismaz astoņas reizes nācies laist zemē no masta, lai remontētu. Bijušas problēmas gan elektriskajā, gan mehāniskajā daļā (slodzi nav izturējuši gultņi).

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja ir neliels vējš, ģenerators spēj saražot enerģiju vienīgi naktslampiņai, ūdeni tējai uzvārīt neizdosies. Piemēram, martā ģenerators saražojis vien 12 kWh elektroenerģijas. Tādējādi šāds ģenerators ir tikai dārza dekors…

Foto – Indulis Burka

Jāmeklē piemērotākā vieta

Izvēloties vietu ģeneratoram, jāņem vērā ne tikai valdošo vēju virziens, bet arī tas, vai tuvāk par kilometru nav meža, kas maina vēja virzienu un spēku. To sīkiem burtiem instrukcijā ierakstījis arī iekārtas ražotājs.

Sākotnējie aprēķini, ka vēja ģenerators sevi atpelnīs trīs četru gadu laikā, nepiepildījās. Jauda 2,2 kW ir tikai uz papīra!

Lai sakārtotu dokumentāciju, Ekonomikas ministrijā jāreģistrējas kā elektroenerģijas ražotājam. Laiku un līdzekļus prasa vēl citas dokumentācijas sakārtošana un atļauju saņemšana. Jānopērk un jāiekārto būvdarbu žurnāls, kurā galu galā ir teju viens ieraksts – par smiltīm un cementu. Vajadzīgs būvuzraugs, saskaņojums ar būvvaldi, jāsaņem tehniskie noteikumi reģionālajā vides pārvaldē. Nepieciešams veselības un higiēnas centra atzinums, ka iekārta nerada trokšņus, lai gan tas minēts ģeneratora tehniskajā pasē. Atsevišķs saskaņojums vajadzīgs ar uzņēmumu “Sadales tīkls”. Lieki piebilst, ka ikviena dokumenta saņemšana un iesniegšana nozīmē lielākas vai mazākas izmaksas. Vēl jāvienojas ar kaimiņiem, ja robeža ar viņiem atrodas tuvāk, nekā ir ģeneratora drošības josla.

Reklāma
Reklāma

Var uzkrāt akumulatorā

Ģenerators elektroenerģiju tīklā nodod caur speciālām iekārtām, kas sinhronizē frekvenci un veic uzskaiti. Protams, ir pieejamas iekārtas, kas saražoto elektroenerģiju uzkrāj akumulatoros, taču tāpat būtiska ir saražotā jauda. Savukārt akumulatorus iespējams izmantot 5–6 gadus. Pēc tam to resurss ir izsmelts un jāiegādājas jauni. Tās atkal ir ievērojamas izmaksas. Viens maksā aptuveni 180 eiro, un vajadzīgi pieci seši. Šādu sistēmu vērts ierīkot vietās, kur elektrolīnijas ievilkšana ir ļoti dārga un cilvēki nedzīvo pastāvīgi. Tāpat vērts padomāt par vides piesārņojumu, šos akumulatorus saražojot.

Tobrīd, kad ierīkoja šo sistēmu, vēl nebija tik plaša ģeneratoru piedāvājuma un pieredzes. Tagad situācija, visticamāk, ir mainījusies. Turklāt izdevīgāku piedāvājumu var atrast, ja neizvēlas Eiropas atbalstu. Startējot projektos, piegādātāju saraksts zināms jau iepriekš, un viņu piedāvātā cena ne vienmēr ir izdevīgākā.

Patlaban 5 kW ģeneratora komplekts autonomam tīklam bez masta izmaksā aptuveni 9000 eiro.

Saule silda ūdeni 

Savukārt ar vācu firmas “Buderus” saules kolektoriem Andris ir ļoti apmierināts. Lai sistēma efektīvi darbotos, saules siltuma pietiek jau aprīļa otrajā pusē. Sezona ilgst līdz oktobra vidum. Ziemas mēnešos diemžēl pārāk maz saules, lai sistēma spētu pietiekami uzsilt. Ļoti saulainā dienā iekārta spēj uzsilt tikai līdz 27 grādiem.

Saimnieks iesaka arī citiem privātmāju īpašniekiem izmantot saules kolektorus. Piemēram, saulainā aprīļa dienā, kad gaisa temperatūra bija 14 grādu, iekārta 300 l ūdens četrās stundās sasildīja no 11 līdz 42 grādiem. Lai mazgātos, ūdens temperatūrai vajadzētu būt ap 38 grādiem. Šāda ūdens daudzuma pietiek, pat visai dāsni ar to rīkojoties četru cilvēku ģimenei, kurā ir trīs sievietes…

Saules kolektorus var izvietot ne tikai uz jumta, bet arī dārzā un ierīkot sistēmu, kas ļauj sekot līdzi saulei, paneļus pagriežot. Tad sistēma darbosies vēl efektīvāk.

Sistēmas ekspluatācijas izdevumos jāierēķina cirkulācijas sūkņa darbināšanai patērētā elektroenerģija (sūknis siltumnesēju no kolektora nogādā uz siltummaini ūdens boilerā), taču šie izdevumi ir nelieli. Protams, nepieciešams kombinēts boilers, ko var sildīt arī ar elektrību.

Saules kolektora radīto siltumu izmanto ne tikai ūdens sildīšanai sanitārajām vajadzībām, bet arī kā papildu siltuma avotu apkures sistēmā.

Īpaši rūpīgi karstā ūdens patēriņam jāseko līdzi tveicīgās vasaras dienās. Var būt situācijas, kad karstā ūdens ir par daudz un tas vienkārši jātērē, lai nesabojātu sistēmu pārlieku liela spiediena un temperatūras dēļ. Vasarās bijuši brīži, kad siltumnesēja temperatūra pārsniedz 110 grādu. Tas jāņem vērā, plānojot, piemēram, tālākus braucienus, jo sistēmu atslēgt nevar.

Ierīkojot saules kolektoru, saskaņojums ar atbildīgajiem dienestiem nav nepieciešams. Saules kolektors ir iekārta tāpat kā, piemēram, kondicionieris.

Saules kolektora iegādes un ierīkošanas izmaksas vienai mājai atkarībā no kolektora veida un citiem parametriem ir no viena līdz vairākiem tūkstošiem eiro. Katrs gadījums ir individuāls, un nepieciešami speciālistu aprēķini.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.