Saules enerģijas spēks drošākai nākotnei 3
Haralds Teiermanis
Vasaras vidus un tveices dienas šķiet piemērots laiks, lai runātu par saules enerģiju. Lai arī debesis ik pa brīdim aizklāj mākoņi un Latvijas ziņas nomāc vēstis, ka nacionālais elektrotīkls nav gatavs uzņemt visu jau šodien saražoto saules enerģiju. Lai arī daļa no saules un citu atjaunīgo energoresursu ražotājiem netiek uztverti tik nopietni , kā tas pienāktos kopējā enerģijas cenu turbulences laikā.
Esam Eiropā un līdz ar pārdomātu Eiropas Zaļo kursu jau varam runāt par saules enerģiju kā nopietnu daļu no kopējā enerģētikas tirgus. Tepat – tālāk Eiropā, konservatīvā Vācija jau tik tuvajā 2025.gadā paredz ka no visas valsts kopējo enerģijas apjoma trešo daļu ražos atjaunīgās enerģijas devēji – vēja un saules enerģijas parki..
Huawei jau ilgstoši iegulda savu lielā koncerna inovāciju enerģiju virknē projektu, lai sekmētu saules enerģijas efektīvu ieguvi. Saules pārnese uz zemi sadalīta trijās grupas – privātpersonām un mājsaimniecībām domātā, ražotnēm un uzņēmumiem domātā un trešā – enerģētikas uzņēmumiem, kuri rūpnieciski vēlas “rakt” saules spēku – sagatvoti savi risinājumi, kurus Huawei gatavs mērogot atbilstoši klientu vēlmēm un reālās vides nepieciešamībām.
Viens no Eiropas vadošajiem saules enerģijas parkiem – 152 MW jaudas saules parks Monmedī – Marvilla (kas ir otrs lielākais Francijā) tika izbūvēts kādreizējās lidostas un aviācijas skrejceļu sistēmas malā. Teritorija, kura pamazām sāka pārtapt pamestā tīrelī ir sakopta un parks ražo elektrību ar kuras apjomu tiek nodrošinātas vairāk nekā 23 tūkstošu cilvēku vajadzības. Pārdomāts projekts, kas apvieno aitkopības saimniecību un lielapjoma saules enerģijas parku tapis Spānijas Huelvas reģionā. Ar šo projektu Huawei dibinājusi ilglaicīgu partnerību ar vienu no ievērojamākajiem Spānijas enerģētikas uzņēmumiem Alter Enersun, ar kuru kopā top virkne dažāda apjoma – sākot no 40 MW līdz pat 120 MW jaudu un enerģijas rezervuārglabātuvēm.
Iespējams pats interesantākais no Eiropas saules enerģijas parkiem ir Turcijā topošais realizētais 140 MW industriālā parka ražotņu jumtu, jeb – Tossiālas projekts. Šeit kopumā uzņēmums uzstādīja 260 tūkstošus individuālu saules paneļu, 1400 strāvas pārveidotāju, 2000 kilometru kabeļu kopgarumu. Ar enerģētikas uzņēmuma spēkiem un Huawei atbalstu viens no Turcijas spēcīgākajiem industriālajiem uzņēmumiem Tossial (Tosyali) pēc parka nodošanas ekspluatācijā cer iegūt līdz pat 250 miljonus kilovatstundu atjaunīgas zaļās enerģijas un metālapstrādes nozarē, kur galaproduktu ražošanai nepieciešams patiesi ievērojams un pastāvīgs enerģijas apjoms, saules enerģijas spēks, kura efektīvu ieguvi pārvalda Huawei kontroles sistēmas ir neatsverama nozīme.
Kur vēl sastapt saules enerģijas parkus, kuros iesaistīti inovatori no Huawei? Varu minēt pasaules lielāko saules paneļu “fermu” Ķīnā. Te Činžai provincē, teju 3000 metrus virs jūras līmeņa spoguļojas 2,2 GW kopapjoma saules enerģijas parks. Šī saules parka izbūve nodrošinājusi, ka zemes auglīgo kārtu klāj ēna un tas dod pietiekamu atveldzi, lai atjaunotos dabiska veģetācija – arī šo saules enerģijas parku izmanto lauksaimnieki, jo zem pret debesu spīdekļiem pavērstajiem saules paneļiem ir gana daudz vietas, lai tur brīvi ganītos aitu pulki.
Ķīnas koncerns jau pašos pirmsākumos ir gatavs ilgtspējas prasībām. Tā piemēram – Eiropas direktīva par elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumiem (EEIA, jeb angļu valodas versijā – Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) direktīva), kas pieņemta jau 2012.gadā paredz ne mazāk kā 80 % materiālu atpakaļsavākšanu, kā arī ne mazāk kā 85% no savāktajiem materiāliem jāspēj pārstrādāt. Visi Huawei saules parki un dažādie risinājumi pilnībā izpilda šo Eiropas normatīvu.
Nereti ekodomāšanas skeptiķi apelē pie fakta, ka dažādās alternatīvās enerģijas iekārtas veido papildu smagumu planētai un, piemēram, vēja parku turbīnu lāpstiņas nespēj pārstrādāt. Saules enerģijas parkos un Huawei inovatoru risinājumos – ievērojama daļa no materiāliem iegūst jaunu dzīvi pēc efektīvā darbības cikla piecpadsmit – divdesmit gadiem, kad tās ne vien godam un droši kalpojušas, bet arī – pilnībā atpirkušas sākotnējos ieguldījumus un guvušas peļņu akumulētās enerģijas izteiksmē.
Vēl pirms dažām nedēļām analītikas uzņēmums Rystad Energy nāca klajā ar aplēsi, ka pie līdzšinējā saules enerģijas apguves tempa, pasaulē tīrā peļņa no esošo saules enerģijas paneļu atkārtotas pārstrādes pārsniegs 2,7 miljardus dolāru 2030.gadā. Salīdzināmos skaitļos – tā ir ceturtā daļa no Latvijas valsts kopbudžeta. Rystad Energy apgalvo, ka šis pārstrādāto elementu peļņas apjoms veidos vairāk nekā sešus procentus no nākotnes investīcijām tuvākajās desmitgadēs (patlaban skaitlis iz mazāks nekā 0.1% jo saules enerģijas parki ir relatīvi jauni un vēl netiek masveidā pārstrādātas detaļas, jo tās nav sasniegušas savu optimālā dzīves cikla norietu.
Aizvadītajā gadā Eiropā tika uzstādīts par 51% vairāk saules paneļu, nekā vēl gadu iepriekš. Huawei tehnoloģijas, inženieru piedāvātie risinājumi, lai efektīvi pārvaldītu kā mājas, tā mazā biznesa, tā arī enerģētikas uzņēmumu rīcībā nonākušo saules enerģiju jau strādā mūsu planētas labā. Atliek tikai pieņemt lēmumu un būvēt savu dabas enerģijas krātuvi!