Saule un sieviete – pasaules centrs 
 0

Klasiskās mākslas galerijā “Antonija” līdz 5. novembrim apskatāma Laimdota Mūrnieka (1922 – 2011) gleznu piemiņas izstāde “Mazliet saules aukstā ūdenī…”. Laimdots Mūrnieks bija liecinieks veselam laikmetam latviešu glezniecībā, un viņš pats to arī veidoja. 


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Sākotnēji Madonas apriņķa puisis savas studijas saistīja ar Cēsu un Jelgavas skolotāju institūtiem, bet vēlāk mīlestība uz mākslu ņēma virsroku un viņš veiksmīgi beidza Latvijas Valsts mākslas akadēmijas glezniecības nodaļu. Kopš 20. gadsimta 50. gadu vidus līdz pat sirmam vecumam vecmeistars visu savu mūžu veltījis mākslai. Viņš bija ne tikai mākslinieks ar lielo burtu, bet arī aktīvs sabiedrisks darbinieks mākslas dzīvē, daudzus gadus strādājis kombinātā “Māksla”, bijis ilggadējs Mākslinieku savienības Glezniecības studijas vadītājs un ieņēmis augstus amatus citās sabiedriskās organizācijās. Vairākkārt ticis novērtēts ar augstiem apbalvojumiem. Viņš bija viens no tiem, kas mācēja sabalansēt līdzsvaru starp padomju laika nomenklatūras diktētiem likumiem un vienlaikus nepazaudēt savu personisko skatījumu glezniecībā. Tieši šī balansēšanas spēja, kas bija vitāli nepieciešama, lai māksla, kuru viņš radīja, nepaliktu aiz “kadra”, bet iegūtu plašākus apvāršņus, deva viņam iespēju piedalīties izstādēs arī aiz “dzelzs aizkara”.

Mākslinieks strādāja savā īpašā un neatkārtojamā Laimdota Mūrnieka stilā, gleznojot darbus dažādās tehnikās – eļļā, temperā, pastelī ainavas, klusās dabas un sieviešu portretus. Popularitāti guvis ar stilizētiem sieviešu portretiem un nosacītas ainavas tēlu, kur dominē kailu koku silueti un baltas saules motīvs.

CITI ŠOBRĪD LASA

L. Mūrniekam, tāpat kā daudziem Latvijas māksliniekiem, saules un sievietes tēma ir bijusi ļoti tuva. Reiz viņš kādā intervijā sacījis: “Esmu saulainais mākslinieks. Saule un sieviete – tās ir pasaules centrs. Ne velti manās gleznās visu laiku nāk līdzi saule – tā ir visa pamats un simbolizē manu sievu – Žannu. Es domāju, ka sieviete ir tā, kas iedvesmo visu pasauli uz labiem darbiem. Es gribu ar savu glezniecību izteikt tādu domu – ka labais vienmēr uzvarēs, ka skaistais vienmēr uzvarēs pasauli. Tas ir galvenais! Ne karš, ne traģēdijas cilvēku nekad tā neiespaido, bet tieši skaistums dod spēku tālāk strādāt un dzīvot. Esmu dzimis Laimes zvaigznē – viss ir sasniegts. Gan mākslā, gan mīlestībā.”

Un, patiesi var tikai piekrist, ka mākslinieks aizvadīja garu, radošu un mīlestības pilnu dzīvi. Par godu mākslinieka 90. gadu jubilejas atcerei veltīta gleznu piemiņas izstāde “Mazliet saules aukstā ūdenī…”.

Izstādes nosaukums, nedaudz pārfrāzējot, aizgūts no Pola Eliāra, kura vārsmas ievada vienu no Fransuāzas Sagānas romāniem “Mazliet saules…”: “…Un es redzu tevi un zaudēju tevi, un skumstu ik brīdi. Manas skumjas kā saules atspulgs saltā ūdenī mīt.”

Izstāde būs patīkams pārsteigums un atkalredzēšanās L. Mūrnieka talanta cienītājiem. Ekspozīcijā tiks izstādīti ap 30 darbu, kas radīti laika posmā no 1960. līdz 2000. gadam.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.