Publicitātes foto

Saule! Kā izvēlēties un lietot piemērotākos aizsarglīdzekļus 0

Lai arī ultravioletais starojums ir kaitīgs, aizliegt baudīt saulaino laiku nav nepieciešams, taču ir jāatrod veidi, kā to darīt drošāk, un viens no galvenajiem noteikti ir pareiza aizsarglīdzekļa lietošana, atgādina “Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza.

Reklāma
Reklāma

Kurš piemērots tieši tev

Veselam
Jauni cilvēki riskē nepamanīt zarnu vēža simptomus – ārste brīdina par 5 svarīgākajām pazīmēm
Kokteilis
FOTO. 7 neparastākie veikali Latvijā, ko ir vērts apciemot
10 vienkārši ikdienas ieradumi, kas palīdzēs zaudēt svaru
Lasīt citas ziņas

Izvēloties saules aizsarglīdzekli, svarīgi pievērst uzmanību tā aizsardzības pakāpei, piemērotībai potenciālā lietotāja vecumam un ādas tipam, kā arī līdzekļa formai un tilpumam. Sejas aizsarglīdzekļiem, atšķirībā no ķermeņa ādai paredzētajiem parasti ir vieglāka tekstūra un papildināts sastāvs. Tie veidoti, ņemot vārā gan ādas tipu, gan citas individuālās vajadzības, piemēram, ir pielāgoti ādai ar akni, pigmetāciju, sebuma kontrolei. Nereti saules aizsarglīdzekļiem sejas ādai pievieno arī vieglu toni, kas maskē ādas nepilnības.

Aptiekas preču klāstā ir pieejami krēmi, losjoni, geli, pieniņi, putas, sejas pūderi un spreji. Līdzekļiem ir arī dažādas SPF aizsardzības pakāpes, sākot no SPF 15 līdz pat SPF 50+ un SPF100, kas aizsargā no aktīniskās keratozes un nemelanomas ādas vēža.

Kā izprast apzīmējumus

CITI ŠOBRĪD LASA

Burtu salikums SPF norāda uz aizsardzību pret UVB jeb ultravioletā starojuma B viļņu spektru. Nozīmīga aizsardzība sākas no koeficienta 20, taču agrā priekšpusdiena var noderēt arī SPF15.

Ikviena SPF līmeņa aizsardzības spēja ir no 97% līdz 98%, piemēram, SPF20 tā būs 97%, bet SPF50+ līdz pat 98,5%, tādēļ ir jāizsver, cik liela aizsardzība konkrētā situācijā būtu piemērota.

Kā aizsarglīdzekļi darbojas

Ir pieejami organiskie un neorganiskie līdzekļi. Organiskie absorbē saules starus, savukārt neorganiskie tos atstaro, pateicoties sastāvā esošajiem cinka un titāna oksīdiem. Abi darbojas vienlīdz labi, un izvēli visticamāk noteiks tikai ērtība un komforta sajūta. Vienā gadījumā krēms būs caurspīdīgs un iesūksies ādā, otrā – veidos plānu, ar aci saskatāmu slāni, kas nodrošinās aizsardzību.

Ko lietot bērna ādai?

Daudzi bērniem paredzētie SPF aizsargkrēmi ir ar pievienotu zilo nokrāsu, kas palīdz nokontrolēt, vai krēms noklāts pa visu ķermeni. Bērniem ērti lietojami ir arī izsmidzināmie līdzekļi, kas atjaunojami pēc katras peldes. Ieteicams vēl pirms došanās atpūsties pie dabas bērna ādai uzklāt aizsargkrēmu un ņemt to līdzi, lai ik pa laikam atjaunotu.

Kā pareizi lietot?

  • Ieteicams izvēlies sauļošanās līdzekli, kura SPF ir vismaz 30 vai vairāk, kas ir ūdens izturīgs un nodrošina aizsardzību gan no UBA, gan UBV.
  • Aizsarglīdzekli vajadzētu uzklāt aptuveni 15 minūtes pirms došanās laukā. Pastaiga vai darbs dārzā arī ir sauļošanās, saules stari tiek cauri mākoņiem, turklāt visos gadalaikos, ne tikai vasarā.
  • Dermatologi rekomendē uz vienu ķermeņa kvadrātcentimetru klāt divus miligramus līdzekļa un rūpīgi iemasēt ādā.
  • Līdzekli klāj uz visas ādas, kas nav aizsegta ar apģērbu, tostarp uz sejas, ausīm, lūpām, kakla mugurējās daļas, rokām, matu līnijas un uz galvas ādas, ko nesedz mati.
  • Ilgstoši atrodoties āra, aizsarglīdzekļi jāatjauno ik pēc divām stundām.
Reklāma
Reklāma

Ādu nepieciešams mitrināt

Gan saules staru tieša iedarbība, gan sauss gaiss un svīšana veicina ķermeņa ādas dehidratāciju. Īpaši “izžuvusi” tā var būt pēc ilgstošas uzturēšanās saulē, tāpēc ādu ir nepieciešams bagātīgi mitrināt, uz tīras ādas klājot mitrinošu losjonu vai krēmu, vēlams tādu, kas gan mitrina, gan nomierina, mazinot kairinājumu, kas, iespējams, ir radies.

Tiesa, par ādas mitrināšanu ir jārūpējas ne tikai pēc saules baudīšanas, bet arī ikdienā, piemēram, ikreiz pēc mazgāšanās dušā. Un, kas nav mazsvarīgi, jālieto pietiekami daudz ūdens, jo tas mitrina ādu no iekšpuses, un šķiedrvielām bagāts, sabalansēts uzturs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.