Foto – LETA

Saudzējot sirds veselību
 0

Latvijā kardiologi uzskata, ka neatkarīgi no vecuma asinsspiedienam vajadzētu būt 120/80 mg/Hg, jo tas pasargā sirds veselību, bet citviet attiecībā uz asinsspiedienu senioriem pieļauj arī augstākus rādītājus.

Reklāma
Reklāma

Labākais 
skaitlis esot “150”


Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Ne visiem gados vecākiem cilvēkiem būtu vajadzīgi medikamenti asinsspiediena pazemināšanai, teikts jaunākajās (oficiāli nav apstiprinātas) ekspertu vadlīnijās, kuras pirms kāda laika publicējis Amerikas medicīnas asociācijas žurnāls. Tajās ieteikts pieaugušajiem pēc 60 gadu vecuma asinsspiediena pazemināšanas medikamentus sākt izrakstīt, ja tas ir 150/90 mg/Hg. Taču eksperti uzsver, ka viņi nedomā mainīt līdzšinējo augsta arteriālā asinsspiediena (par to uzskata 140/90 mg/Hg) definīciju, un arī noteikti rekomendē cilvēkiem ar sirds asinsvadu slimībām, diabētu, hroniskām nieru kaitēm to pazemināt līdz 130/80 mg/Hg vai vēl zemāk.

Iemesli, kādēļ ASV eksperti senioriem pēc 60 gadu vecuma un bez blakus saslimšanām iesaka sākt asinsspiediena pazemināšanu, ja tas ir 150/90, ir vairāki. Kā skaidrojis vadlīniju autors ārsts Pauls Džeimss, klīniskajos pētījumos neesot izdevies gūt pierādījumus par kādiem papildu labumiem pacientam no asinsspiediena pazemināšanas pie 140/90, tādēļ labākais skaitlis esot “150”. Turklāt asinsspiediena pazemināšanas medikamentu terapijai ir blakusefekti – pārāk agresīva asinsspiediena pazemināšana senioram var izraisīt ģīboni un kritienus, kā arī nelabvēlīgi mijiedarboties ar citām zālēm, kuras viņš jau lieto dažādu savu slimību ārstēšanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pret šiem ieteikumiem gan ļoti rezervēti izturas kardiologi no Amerikas Sirds asociācijas, uzskatot, ka to ņemšana vērā varētu izraisīt neatbilstoši kontrolētu asinsspiedienu, kas negatīvi ietekmē veselību. Paši vadlīniju autori gan arī norāda, ka tie ir tikai ieteikumi attiecībā uz senioru asinsspiediena līmeni un ka nekādā gadījumā pacients uz savu galvu nedrīkst pārtraukt medikamentu lietošanu, ko viņam ieteicis ārsts. “Lēmums par pacienta ārstēšanu jāatstāj ār­sta ziņā,” uzsvēris P. Džeimss.

Baidās no kritieniem


Nesen, apmeklējot medicīniskos spa “Tervis” un “Viking” (Igaunijā), kur veselību atgūst ļoti daudz senioru, interesējos, kā tur ārsti raugās uz gados vecāku cilvēku asinsspiediena ārstēšanu.

“Tervis” ārste Rīna Sīmera atzina, ka par robežlīniju, kad senioram jāsāk lietot zāles asinsspiedienam, uzskata rādītāju 140/90 mg/Hg. “Manuprāt, cilvēkam, kam septiņdesmit gados vai lielākā vecumā pastāvīgi asinsspiediens ir 140/90, to pazemināt nevajag. Ar zālēm to normalizējot uz 120/80, reflektori ir tā, ka, cilvēkam nogurstot, asinsspiediens pazeminās, pasliktinās arī asinsrite galvā un cilvēks var nokrist. Gados vecākam cilvēkam svarīgi, lai nebūtu asinsspiediena izmaiņu un viņš nenokristu,” stāsta ārste. “Ja senioram ir arī cukura diabēts, tad gan noteikti tas jāpazemina uz 120, jo diabēts bojā asinsvadus un rada trīs četras reizes augstāku risku saslimt ar insultu, infarktu vai sirds išēmisko slimību.” Viņa norāda, ka jāņem vērā arī holesterīna līmenis, elektrokardiogrammas rezultāti un seniora pašsajūta.

“Viking” kardioloģe Maija Kapaka uzsver: “Ja gadījumā gados vecākam cilvēkam asinsspiediens tomēr jāpazemina, to nevajag darīt strauji, bet palēnām, lai organisms pie tā spētu pierast. Strauji pazeminot asinsspiedienu, cilvēks var nokrist. Lēmumu par asinsspiediena zāļu lietošanu vai nelietošanu senioram labāk pieņemt, balstoties uz izmeklējumu, piemēram, elektrokardiogrammas, ilgstošās elektrokardiogrammas jeb Holtera monitorēšanas, veloergometrijas, ehokardiogrāfijas un citu datiem, kā arī analīžu rezultātiem.”

Reklāma
Reklāma

Vecumā bez 
statīniem neiztikt


Organismam novecojot, nepareizi dzīvojot un ēdot, maz kustoties, aknas pastiprināti sintezē holesterīnu un asinsvados izgulsnējas aterosklerotiskas plātnītes, kuru dēļ asinis arvien sliktāk apgādā audus ar skābekli un barības vielām. Tādēļ paaugstināts holesterīna līmenis (ja kopējais holesterīna līmenis ir virs 5 mmol/l) neatkarīgi no vecuma jāpazemina. “Tikai, piemēram, gados jauniem vīriešiem, vispirms rekomendēsim veikt atbilstošas izmaiņas uzturā un dzīvesveidā, jo medikamenti statīni, ko lieto holesterīna pazemināšanai, viņiem var negatīvi ietekmēt vīrišķos hormonus, taču cilvēkam gados gan uzreiz izrakstīsim statīnus,” stāsta daktere Kapaka, uzsverot, ka, sasniedzot vēlamo mērķi jeb rādītājus, senioram nav ieteicams pārtraukt to lietošanu, bet samazināt devu un turpmāk lietot pusi devas. “Tas jādara, lai holesterīns arī turpmāk neuzkrātos uz asinsvadu sieniņām un tie būtu stiprāki.

Gadījumos, kad cilvēks blakņu dēļ (var ietekmēt aknas, sāpēt muskuļi un locītavas) statīnus nepanes, var izvēlēties citus medikamentus, piemēram, fibrātus, vai dabiskus preparātus, kas ir nopērkami aptiekā. Dabiskie preparāti lietojami vismaz divus mēnešus ilgi, taču tie labi palīdzot, stāsta kardioloģe.

Ārste Rīna Sīmera gan uzskata, ka dabiskie preparāti holesterīnam, kura līmenis asinīs jau, piemēram, ir 7 vai 8 mmol/l, varētu arī nesniegt vēlamo rezultātu, tādēļ labāk izvēlēties statīnus. Svarīgi arī samazināt lieko svaru, nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm, viņa uzsver.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.