Saudzējam mazputniņus! Ko darīt un nedarīt dārzā, lai netraucētu vīterotājiem? 15
Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Simtiem un tūkstošiem odu, mušu un dārza kaitēkļu ik dienu pazūd putnu mazuļu kārajās mutēs. Patlaban ir pats karstākais mazuļu perēšanas un barošanas laiks. Putni dārzā – tās ir gan skaistas dziesmas, gan pavisam praktisks labums.
Vēro ligzdotājus
“Tagad svarīgākais, ko dārza saimnieks var darīt savu putniņu labā, ir tos netraucēt,” iesaka putnu vērotājs un gredzenotājs Kaspars Funts. Reizēm putni ievij savas ligzdas pat šķietami pilnīgi nepiemērotās vietās. Pēc iespējas tad nu vajadzētu respektēt viņu izvēli. Kamēr putns perē, to var pat nepamanīt. Taču tagad, kad sākusies bērnu barošana, putnu šaudīšanās nodod slepeno vietu.
Mazputniņi savus bērnus izperē un izved ātri, tādēļ mēnesi pusotru var pagaidīt. Jārēķinās, ka daži sīkie lidonīši tikai tagad ierodas no sava tālā pārlidojuma – tie ir migranti no Āfrikas, Indijas (ķauķīši). Der atcerēties, ka visu putnu ligzdas ir aizsargājamas un par postīšanu var sodīt (pat žagatu un vārnu).
Neposta kokus
Ja dārzā paredzēti lielāki rekonstrukcijas darbi, tad tos būtu vēlams atlikt uz jūliju. Taču arī tad vajadzētu izvērtēt dārza ainavu ne tikai no savas – cilvēka – vērtību izpratnes. Piemēram, vecās, šķībās ābeles un citi koki nav tikai ugunskura malka, bet putnu un citu sīku dārza radību mājvieta. Arī kādu krūmāja stūri derētu atvēlēt dabas lietošanai un vajadzībām.
Taču arī pedantiski koptā dārziņā putniem ir ko darīt. Īsta putnu paradīze ir cirptie dzīvžogi. Svaigi nopļautā mauriņa leknajā velēnā viegli atrodama kāda slieka, kukainis. Arī stādot dārzu, der kaut ko iesēt tieši putnu pievilināšanai. Piemēram, kaņepes, saulespuķes.
Gatavo būrīšus un vannu
Būrīšus putniem ir vērts gatavot arī tagad, jo varbūt tieši šis būrītis kļūs par ģimenes ligzdiņu kādam, kam agrākais perējums nav izdevies, vai tiem, kas vasarā izved bērnus pa otram lāgam. Noteikti vajadzētu izlikt būrīšus vismaz rudenī. Tajos putni mēdz patverties ziemā no vēja, sniega, sala. Šāds namiņš palīdzēs taupīt enerģiju un saglabāt sīko dzīvībiņu.
Visbiežāk gatavo strazdu būrus. Tie gan patlaban arī naski izķer kaitēkļus, taču tiem patīk dārzā panašķoties ar ogām. Vislielāko labumu dārzam dara dažādi sīkputniņi. Turklāt tiem spēciņu maz, bet strauji augošo bērniņu daudz, tādēļ vecāki pārtiku cenšas sagādāt pēc iespējas tuvāk savai ligzdai. Šo īpašību der izmantot un putnu būrīšus izvietot vienmērīgi pa dārzu. Mazputniņu putnu būrīšu izmēri atšķiras no strazdiem paredzētajiem. Svarīgi, lai tie būtu no neēvelētiem dēļiem.
Dzirdinātavu pagatavošana dārzā ir viens no veidiem, kā dārzu padarīt putniem tīkamāku. Putniem dzirdinātava svarīga, arī lai mazgātos.
Materiālam un izmēram nav lielas nozīmes. Atraktīvas putnu dzirdinātavas var pagatavot arī pats. Tas ir labs veids, kā, piemēram, izlietot vecos šķīvjus, bļodas. Traukus vienkārši piestiprināt zemē spraužamajam balsta kokam ar karsto līmes pistoli vai iekārt auklās koka zarā.
Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu