Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: SCANPIX/EPA/LETA

Saūda Arābijas prinči gatavojas dot sāpīgu triecienu Putinam. Vai Kremlim pietiks naudas, lai turpinātu karu? 0

Saūda Arābija nesen paziņoja par plāniem samazināt pasaules naftas cenas, lai atgūtu zaudēto tirgus daļu, vēsta Financial Times.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. 10 leģendāri latviešu aktieri un aktrises, kuru daile lika sirdij pukstēt straujāk 22
Pieci pārtikas produkti, kuri var palīdzēt samazināt holesterīna līmeni 5
“Saņēmu algas lapiņu, esmu šokā. Es starpbrīžos raudu!” Skolotāja sociālajos tīklos dalās ar realitāti, kas jāpacieš pedagogiem 197
Lasīt citas ziņas

Rijāda plāno pakāpeniski palielināt naftas ieguvi, katru mēnesi pievienojot 83 000 barelu dienā, un līdz 2025. gada beigām sasniegt kopējo pieaugumu par 1 miljonu barelu dienā. Krievijai šāds Saūda Arābijas solis var kļūt par nopietnu triecienu, raksta OBOZ.UA.

Pašlaik Krievija paļaujas galvenokārt uz Ķīnu un Indiju kā galvenajiem naftas eksporta tirgiem. Krievijas naftas un naftas produktu eksporta struktūrā Ķīna veido aptuveni 45-50 %, Indija – aptuveni 40 %, bet Eiropa – tikai aptuveni 5 % vai pat mazāk. Tieši Krievija ir kļuvusi par galveno naftas piegādātāju Ķīnai. Taču, ja Saūda Arābija un citas OPEC+ valstis palielinās ražošanu, konkurence pastiprināsies, vēl vairāk nospiežot uz leju jau tā zemās Krievijas naftas cenas.

CITI ŠOBRĪD LASA
Krievijai tas būs divkāršs trieciens – cenu kritums un tirgus zaudēšana, ko ir gandrīz neiespējami aizstāt.

Tas nozīmē, ka Krievijai  nākamgad  var būtiski samazināsies ieņēmumi. Krievijas 2024. gada budžets ir veidots, pieņemot, ka  naftas cena būs 70 dolāri par barelu, bet 2025. gada budžetā pieņemts, ka naftas cena būs  69,7 dolāru par barelu.

Ja Saūda Arābija palielinās ražošanu, analītiķi prognozē, ka pasaules cenas varētu kristies līdz 50 dolāriem vai pat zemāk. Tas nozīmē, ka Krievijas naftas cena, iespējams, noslīdēs līdz 40 dolāriem par barelu. Šāds scenārijs ir finansiāli neizdevīgs Krievijai, jo naftas un gāzes ieņēmumi veido aptuveni trešo daļu no tās budžeta.

Saūda Arābijas stratēģija pazemināt naftas cenas ir rūpīgi izsvērts solis, lai atgūtu savu dominanci tirgū, taču Krievijai tas var radīt nopietnas ekonomiskās problēmas un apdraudēt tās spēju finansēt karadarbību nākotnē.

Tāpēc nākamgad Putinam būs jāmēģina atrisināt ļoti sarežģīts jautājums: kur ņemt naudu karam?

“Šī ir laba ziņa gan Ukrainai, gan visai pasaulei, bet negatīva Krievijai un citām naftas eksportētājvalstīm. Pēdējo divu gadu laikā Saūda Arābija un OPEC+ valstis mēģināja paaugstināt naftas cenas līdz 100 dolāriem par barelu, samazinot ražošanas apjomus. Tomēr šis mērķis netika sasniegts, jo tādas lielas ekonomikas kā Ķīna un Indija neradīja tik lielu pieprasījumu kā pirms pandēmijas. Tikmēr valstis ārpus OPEC+, piemēram, ASV un Kanāda, palielināja naftas ieguvi un aizpildīja radušos tirgus nišu.2023. gadā ASV dienā ieguva vidēji 12,9 miljonus barelu, Krievija – ap 10 miljoniem barelu, bet Saūda Arābija nokrita uz trešo vietu ar vidēji 8,9 miljoniem barelu dienā. Tagad Saūda Arābija plāno atgūt savu dominanci pasaules naftas tirgū un kļūt par vadošo piegādātāju,” sarunā ar OBOZ.UA uzsvēra ekonomists Oļegs Getmans, norādot, ka šāda Saūda Arābijas stratēģija var izraisīt nopietnas ekonomiskās sekas Krievijai.

Reklāma
Reklāma

Vienlaikus izmaiņām naftas politikā Saūda Arābija izrādījusi interesi kļūt par starpnieku miera sarunās starp Krieviju un Ukrainu. Tomēr līdz šim iepriekšējie centieni diplomātiskajā starpniecībā nav devuši taustāmus rezultātus. Saūda Arābijas loma drīzāk šķiet vērsta uz tās stratēģisko interešu nostiprināšanu un starptautiskā tēla uzlabošanu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.