– Vai Aināra Dimanta atjaunošana darbā Nacionālajā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē ar tiesas spriedumu pēc tam, kad viņu no amata atstādināja parlaments, grauj uzticību likumdevējam un liek apšaubīt Saeimas Juridiskā biroja kompetenci? 0
– Bez šaubām, tas ir nepatīkami. Bet mēs taču dzīvojam tiesiskā valstī. Ja tiek pieņemts administratīvais akts, tad tā tiesiskumu drīkst pārbaudīt administratīvā tiesa. Šajā lietā strīda moments bija par to, vai tas, ko parlaments pieņem, ir administratīvs akts vai tomēr politisks lēmums, kurš nav pakļauts tiesas kontrolei. Neraugoties pat uz to, ka administratīvo aktu pieņēmusi Saeima, tik un tā tiesiskā valstī tas var tikt pakļauts administratīvās tiesas kontrolei. Tiesa secināja, ka ir zināms pamatojuma trūkums, lai šādu administratīvo aktu atzītu par likumam neatbilstošu.
– Vai fiziskās personas galvenokārt pašas raksta konstitucionālās sūdzības vai to dara juristi?
– To dara gan juristi, gan arī paši sūdzības iesniedzēji. Tomēr ieteicams vērsties pie profesionāla jurista, kas ir specializējies tieši konstitucionālās tiesvedības jautājumos. Tad ir daudz lielāka iespēja, ka pieteikums tiks uzrakstīts kvalitatīvi un lieta tiks ierosināta.
Bieži uz tiesu zvana iedzīvotāji, lai izstāstītu situāciju un lūgtu padomu, vai ir vērts rakstīt pieteikumu tiesai. Pat ja ir jūtams, ka situācija ir kliedzoša, jāapbēdina zvanītāji, jo tiesa nedrīkst sniegt juridiskas konsultācijas.