Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: pexels.com

Satversmes tiesa ierosina lietu par bērna kopšanas atvaļinājumu mātes partnerei, kas pienākas tēviem 2

Satversmes tiesa (ST) vērtēs, vai Satversmei atbilst Darba likuma normas, kas bērna bioloģiskās mātes partnerei neparedz tiesības uz atvaļinājumu pēc bērna piedzimšanas, aģentūrai LETA pavēstīja ST pārstāve Līna Kovalevska.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Apstrīdētā norma nosaka, ka bērna tēvam ir tiesības uz desmit kalendāro dienu ilgu atvaļinājumu. Atvaļinājumu bērna tēvam piešķir tūlīt pēc bērna piedzimšanas, bet ne vēlāk kā divu mēnešu laikā pēc bērna piedzimšanas.

Lieta ierosināta pēc kādas sievietes pieteikuma. Sieviete pieteikumā norādījusi, ka viņa un viņas partnere ir attiecībās un vairāk nekā desmit gadus dzīvo kopīgā saimniecībā, tādējādi viņas ir uzskatāmas par ģimeni Satversmes 110.panta pirmā teikuma izpratnē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šis Satversmes panta teikums, ka valsts aizsargā un atbalsta laulību – savienību starp vīrieti un sievieti, ģimeni, vecāku un bērna tiesības.

Konkrētajā ģimenē pēc abu minēto personu kopīga lēmuma esot piedzimis bērns, un pieteikuma iesniedzēja pēc šī notikuma vēlējusies izmantot Darba likuma 155.panta pirmajā daļā paredzētās tiesības uz desmit kalendāro dienu ilgu atvaļinājumu.

Tomēr minētā norma šādas tiesības nosaka vienīgi bērna tēvam, bet ne bērna bioloģiskās mātes partnerei, lai gan konkrētajā situācijā, kā norādīts sievietes pieteikumā, viņa faktiski ir viens no jaundzimušā bērna vecākiem.

Pieteikuma iesniedzēja uzskata, ka likumdevējs, tostarp pieņemot apstrīdēto normu, nav izveidojis tādu ģimenes sociālās un ekonomiskās aizsardzības sistēmu, kurā būtu iekļautas tādas personas kā pieteikuma iesniedzēja.

Viņa norāda, ka valstī izveidotā sistēma vēsturiski paredzēta tikai dažādu dzimumu partneru un viņu bērnu sociālās aizsardzības nodrošināšanai.

Tādējādi sieviete uzskata, ka apstrīdētā norma aizskar viņas Satversmes 110.panta pirmajā teikumā noteiktās pamattiesības.

ST ir uzaicinājusi Saeimu līdz 2020.gada 17.februārim iesniegt tiesai atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.

Lietas sagatavošanas termiņš ir 2020.gada 18.maijs. Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lemj pēc lietas sagatavošanas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.