Foto: Gudrun Speck/Shutterstock

Satversmes tiesā apstrīd minimālās pensijas 80 eiro likumību 6

Tiesībsargs Juris Jansons iesniedzis Satversmes tiesā (ST) pieteikumu par minimālās vecuma pensijas apmēra neatbilstību Satversmei, aģentūra LETA uzzināja Tiesībsarga biroja mājaslapā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Viņš uzsver, ka līdzšinējais minimālais vecuma pensijas apmērs jeb 80 eiro mēnesī ir neatbilstošs Satversmei.

Jansons atklāj, ka saskaņā ar Eiropas Pārskatīto Sociālo hartu minimālajam vecuma pensijas apmēram Latvijā būtu jābūt vismaz 341 eiro mēnesī, tomēr

CITI ŠOBRĪD LASA
14% no visiem pensijas saņēmējiem Latvijā saņem minimālo vecuma pensiju un cenšas iztikt ar nepilniem 3 līdz 4,5 eiro dienā.

Par minimālās vecuma pensijas apmēra neatbilstību Satversmei tiesībsargs 2020.gada 21.aprīlī vērsās ar pieteikumu ST. Šis ir piektais pieteikums, ar ko tiesībsargs vēršas ST par tiesību normu, kas ietekmē sabiedrības nabadzību un sociālo atstumtību.

Pēc tiesībsarga norādes 2019.gada oktobrī, ka vecuma pensijas minimālais apmērs ir pārāk zems un to ir nepieciešams pārskatīt atbilstoši valsts budžeta iespējām, valdība ar 2020.gada 1.janvāri minimālās vecuma pensijas aprēķina bāzi palielināja no iepriekš noteiktajiem 64,03 eiro līdz 80 eiro mēnesī, savukārt personām ar invaliditāti no bērnības no 106,72 eiro līdz 122,69 eiro mēnesī.

Lai arī procentuālā izteiksmē 2020.gada minimālās pensijas apmēra palielinājums maldinoši varētu šķist liels, bet absolūtos skaitļos raugoties tas ir niecīgs, pauž Jansons. Viņa ieskatā, šis palielinājums ir neatbilstošs nedz Satversmei, nedz Pārskatītajai Eiropas Sociālajai hartai, kurai Latvija ir pievienojusies.

Eiropas Sociālo tiesību komiteja skaidrojot hartā noteikto, ir norādījusi, ka minimālajam sociālā nodrošinājuma apmēram, ja tas ir ienākumus aizstājošs, jebkurā gadījumā ir jābūt, kā minimums, vismaz 50% no ienākumu mediānas, kas Latvijas gadījumā esot 341 eiro mēnesī uz vienu ekvivalento patērētāju, bet, ja tas ir jau zem 40% no šīs mediānas, kas Latvijas gadījumā ir 272 eiro mēnesī, tad tas automātiski rada neatbilstību hartā noteiktajam.

Reklāma
Reklāma

“Tādējādi var secināt, ka arī šobrīd, pēc minimālās vecuma pensijas bāzes paaugstināšanas no 64 eiro uz 80 eiro mēnesī, pat ar vislielāko apdrošināšanas stāžu, minimālās vecuma pensijas apmērs nav uzskatāms par pietiekamu,” uzskata Jansons.

Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem 65 288 personas, jeb 14,5% no visiem vecuma pensijas saņēmējiem saņem valsts garantēto minimālo vecuma pensiju. Turklāt minimālās vecuma pensijas apmēra paaugstināšana ar 2020.gada 1.janvāri ietekmējusi vien 10 853 personas, tai skaitā 903 personas ar invaliditāti.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.