Satīriķu partijas tēmē uz EP 0
Šonedēļ notiekošajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās uz eiroparlamentāriešu vietām mērķē arī jaunas, mazākas un lielākas, nopietnākas un mazāk nopietnas partijas.
“Man pašam. Eiropai par prieku. Par vēl absurdākiem regulējumiem,” gatavojas cīnīties Vācijas satīriķu partijas “Die Partei” dibinātājs Martins Sonneborns, kuram portāls “euractiv.com” prognozē iespēju iegūt tik kāroto vienu vietu EP, kuru līderis sola katru nedēļu atvēlēt citam partijas deputātam. Bet Sonneborna amata brālis, itāliešu komiķis Bepe Grillo pēc veiksmīgas pašmāju politiskās skatuves iekarošanas ir nopietni apņēmies uzvarēt arī EP vēlēšanās savā valstī.
Bez nopietniem mērķiem
Vācijas satīriskā žurnāla “Titanic” galvenais redaktors Sonneborns savu “Die Partei” nodibināja pirms desmit gadiem, kad izvērsa kampaņu par Berlīnes mūra atjaunošanu. Partijas oficiālais lozungs ir “Izlemj alus”.
Intervijā “Huffington Post” Itālijas izdevumam partijas biedrs Leo Fišers, kurš arī strādā “Titanic” redakcijā, paskaidroja, ka savu partiju uzskata par “centra ekstrēmistiem”, kuru mērķis ir “padzīt visus”. Partijas vēlētāji, gluži tāpat kā “Titanic” lasītāji, esot sabiedrībā mazpazīstami cilvēki – studenti un strādnieki. Uz jautājumu “Vai esat pret Eiropas Savienību?” – Fišers atbild: “Noteikti ne, labāk lai komandē Brisele nekā Merkele.”
Pēc “euractiv.com” vērtējuma, EP priekšvēlēšanu kampaņu “Die Partei” vadījusi “bez nopietniem politiskiem mērķiem”, prasot ieviest darbavietu kvotas slinkiem cilvēkiem, noteikt mūža aizsardzību Zaļo partijas biedriem, dažos jautājumos kliedzot “Nē – Eiropai”, citos turpretī – “Jā – Eiropai”. Sonneborns turklāt solījis viena deputāta ievēlēšanas gadījumā katru mēnesi sūtīt citu partijas biedru sēdēt EP, un vēlētāju aptaujas liecina, ka šis nodoms viņam šoreiz varētu izdoties.
Satīra un eiroskepticisms – uzvarošā kombinācija?
Grillo nodomi ir daudz vērienīgāki. “Uzvarēsim EP vēlēšanās un izgriezīsim Eiropu otrādi kā vecu zeķi,” kādā no mītiņiem paziņojis itāliešu komiķis, kurš par savu iedvesmotāju uzskata franču satīriķi Mišelu Koluči, kas 1981. gadā pieteica savu kandidatūru Francijas prezidenta vēlēšanām. Franču laikraksts “Le Monde” atzīmē, ka Koluči sekotājs par savu “kaujas zirgu” ir izraudzījies “cīņu pret Eiropu Merkeles stilā” un uzskata, ka “Grillo ir saodis labu darījumu”.
Vēsturiski itālieši ir bijuši Eiropas vienotības atbalstītāji, taču ekonomiskās krīzes dēļ beidzamajos gados atbalsts ES ir strauji sarucis. Tagad sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka jau 53% Itālijas iedzīvotāju vairs neuzskata līdzdalību ES par pozitīvu, valsts izaugsmi veicinošu faktoru, bet gan par mīnusu. Un aizvien vairāk valsts politisko spēku asi kritizē Briseles lēmumus. Šādā veidā eiroskeptiski noskaņoto vēlētāju balsis cenšas iegūt ne vien Grillo vadītā “Pieczvaigžņu kustība” vai izsenis pret imigrantiem noskaņotā “Ziemeļu līga”, bet arī labēji centriskā partija “Fratelli d’Italia” un pat bijušā premjera Silvio Berluskoni vadītā “Forza Italia”, kas sevi atklāti nedēvē par eiroskeptisku partiju, tomēr aizvien biežāk pauž neapmierinātību ar ES diktātiem.
“Pieczvaigžņu kustības” programma paredz sarīkot referendumu par atteikšanos no eiro, lauzt vienošanos ar ES par valsts ārējā parāda samazināšanu, pieprasīt ES dalībvalstu savstarpējās ekonomiskās palīdzības mehānismu, kā arī noslēgt līgumu ar citām Vidusjūras baseina valstīm par vienotu politiku. Savos pirmsvēlēšanu mītiņos Grillo ir pat solījis panākt daļēju Itālijas ārējo parādu dzēšanu, tomēr nav iespējams pateikt, vai tas bija nopietni domāts politiķa solījums vai tikai jokdara ironija.
Līdz šim Grillo nav noslēdzis sadraudzību ar citu valstu eiroskeptiķu partijām, nedz apņēmies Eiroparlamentā veidot frakciju ar britu UKIP vai franču “Fronte Nationale”. Grillo nevēlas saistības, bet pēc vēlēšanām partijas biedri varēšot ar interneta starpniecību nobalsot par vēlamākajām apvienībām.
Katrā ziņā šaubu par itāliešu jokdara iekļūšanu EP vairs nav. Jaunākās vēlētāju aptaujas liecina, ka Itālijā 25. maija vēlēšanās visvairāk balsu jeb 28,8% varētu iegūt premjera Mateo Renci vadītā Demokrātiskā partija, kurai “Pieczvaigžņu kustība” min uz papēžiem ar 27,7%, atstājot krietni atstatus, drošā trešajā vietā Berluskoni vadīto “Forza Italia”. Renci partijas atbalstītāju skaits beidzamajās nedēļās ir pamazām sarucis, tādēļ nav izslēgts, ka jokdara partijai var izdoties savākt arī vislielāko balsu skaitu, kā tas jau negaidīti notika pērnā gada valsts parlamenta vēlēšanās.