Novērst cēloni! 0
Parasti akūtu haimorītu iespējams izārstēt ar zālēm – asinsvadus sašaurinošiem deguna pilieniem, kas palīdz atbrīvot deguna ejas, un, ja nepieciešams, ar antibiotikām, it sevišķi, ja ar šo kaiti nav slimots jau agrāk. Vai slimība uzveikta pilnībā, var pārliecināties rentgena izmeklējumā. Neizārstēts akūts deguna blakusdobumu iekaisums mēdz kļūt hronisks. Turklāt tepat blakus atrodas smadzenes, un, procesam izplatoties tālāk, var sākties meningīts – smadzeņu apvalka iekaisums. Savukārt, ja infekcija iekļūst orbītas kaulā, pastāv risks tai izplatīties uz acīm, apdraudot redzi.
Akūta haimorīta gadījumā degunu nedrīkst sildīt ar vārītu olu vai kartupeli, kā daudzi mēdz darīt. Sildīšana parasti mazina sāpes, taču gļotāda piebriedīs un strutu attece tiks apgrūtināta vēl vairāk, turklāt tās var izlauzties tālāk, piemēram, uz acīm vai smadzenēm. Taču, ja vēlas izmantot kaut ko siltu, palīdzēs sāls šķīduma, eikalipta, priedes vai citas ēteriskās eļļas tvaika inhalācijas, jo mitrums un aromāts mazinās gļotādas tūsku. Šim nolūkam, konsultējoties ar speciālistu, var izmantot arī atsevišķas fizikālās terapijas procedūras, piemēram, elektroforēzi.
Hroniska haimorīta slimniekiem ārsts nereti veic punkciju – izdur caurumu augšžokļa kaula plānākajā vietā, izskalo dobumus ar antiseptisku šķīdumu un ievada antibiotikas. Pēc procedūras pacientam drīz vien kļūst vieglāk. Taču, ja šī problēma atkārtojas katru gadu un pat vairākas reizes, jāveic datortomogrāfija, lai izvērtētu anatomiskās īpatnības un pēc tam novērstu slimības cēloni, piemēram, iztaisnotu šķību deguna starpsienu vai paplašinātu deguna blakusdobumu atveres.
Padomi
Kā palīdzēt degunam
• Izvairīties no pārāk stipras deguna šņaukšanas. Ieteicams katru nāsi izpūst atsevišķi, lai aizdegunē neradītu lielu spiedienu.
• Kaut gan daudziem tas šķiet nepieņemami, labāk puņķus vilkt uz iekšu, jo strutas tiks izrautas no blakusdobumiem.
• Biezus, ķepīgus izdalījumus var šķīdināt ar sāls šķīduma aerosolu vai pilieniem, kā arī acetilcisteīnskābi saturošiem medikamentiem – tie labāk uzsūksies un atvieglos deguna šņaukšanu.
• Guļot pacelt galvgali uz augšu, jo gravitācijas spēka ietekmē mazināsies gļotādas tūska, aizdegunes sekrēts tecēs uz leju, būs vieglāk elpot caur degunu un rims galvassāpes.
KONSULTĒJUSI ĀRSTU PRAKSES “LOCUS MEDICUS” OTORINOLARINGOLOĢE DACE SNIPE