Japāna un Krievija sastrādāsies, spītējot strīdiem 0
Japānas galvaspilsētā Tokijā nedēļas nogalē viesojās Krievijas aizsardzības un ārlietu ministri Sergejs Šoigu un Sergejs Lavrovs. Viņi vēsturiskā vizītē tikās ar saviem Japānas kolēģiem – Icunori Onoderu un Fumio Kišidu. Vēsturiska šī vizīte ir tāpēc, ka tās laikā, spītējot teritoriālajiem strīdiem, abas puses vienojās veidot ciešāku sadarbību drošības un aizsardzības jomā, informē ārvalstu ziņu aģentūras.
Japāna un Krievija de jure joprojām atrodas karastāvoklī, jo kopš Otrā pasaules kara beigām nav parakstījušas miera līgumu. Iemesls tam ir strīds par Krievijas okupētajām teritorijām. 1945. gadā padomju spēki savā kontrolē pārņēma Kuriļu salu dienviddaļu. Taču Japāna, atsaucoties uz Krievijas un Japānas 1855. gadā noslēgto divpusējo Traktātu par tirdzniecību un robežām, Iturupas, Kunaširas, Šikotanas un Habomai salas uzskata par savām ziemeļu teritorijām. Krievija tikmēr uzstāj, ka šīs četras salas ir tai piederoša teritorija.
Līdztekus šiem strīdiem Krievija nepārtraukti ceļ trauksmi par Japānas un ASV militāro sadarbību. Turklāt tuvākajā laikā Japānas teritorijā tiks izvietoti amerikāņu pretraķešu aizsardzības sistēmas elementi. “Mēs pavisam atklāti pateicām, ka esam noraizējušies par Japānas dalību Savienoto Valstu globālajā pretraķešu aizsardzības sistēmā,” pēc tikšanās ar japāņu amatpersonām atklāja Šoigu.
Strīdu dēļ Krievijas un Japānas attiecībās allaž virmojusi spriedze. Taču tagad, mēģinot nolikt sāņus teritoriālās un starptautiskās domstarpības, Maskava un Tokija paziņojušas par ciešāku sadarbību aizsardzības jomā. “Ņemot vērā straujo ekonomisko attiecību uzplaukumu starp Krieviju un Japānu, nepieciešams veicināt sadarbību arī drošības jomā,” paziņoja Japānas ārlietu ministrs Kišida. “Turklāt Krievijas un Japānas sadarbība būs būtisks ieguldījums reģiona mieram un stabilitātei. Uzskatu, ka esam atvēruši jaunu lappusi mūsu savstarpējās attiecībās.” Krievijas un Japānas sadarbība drošības jautājumos praktiski izpaudīsies kopīgu militāro mācību rīkošanā. Tuvākajā laikā tikšot organizēti Krievijas un Japānas karaflotes manevri, kuros tiks atveidotas pretterorisma un pirātisma apkarošanas operācijas. Tāpat Maskava un Tokija panākušas vienošanos par sadarbību kiberdrošības jautājumos, reģionālajos drošības un diplomātiskajos forumos, kā arī ciešāka kontakta izveidi starp abu valstu aizsardzības ministrijām, informē ziņu aģentūra “Reuters”.
Japānas amatpersonas paudušas cerību, ka panāktā vienošanās par sadarbību militārajā jomā radīs pateicīgāku augsni teritoriālo strīdu risināšanā. Plānots, ka nākamā gada sākumā salu likteni pārrunās valstu viceministri, bet dažus mēnešus vēlāk Kišida pats brauks uz Maskavu, lai risinātu sarunas par ziemeļu teritorijām.
Starptautiskās politikas novērotāji atzīmē, ka Krievijas un Japānas tuvināšanās, spītējot teritoriālajām domstarpībām, skaidrojama ar abu valstu raizēm par Ķīnas varenību. “Līdztekus ciešajai militārajai sadarbībai ar ASV Japāna Ķīnas militārisma un Ziemeļkorejas kodoldraudu dēļ mēģina stiprināt savas drošības saites arī citviet,” skaidro ziņu aģentūras “Associated Press” apskatnieks Mari Jamaguči. “Tikmēr Krievija jau ilgi cenšas veicināt savu tirdzniecību Āzijā, un prezidents Vladimirs Putins attiecības ar Japānu daļēji uzlūko kā iespēju radīt pretstāvi Ķīnas militārajai varenībai.” Tiesa, gan Japānas, gan Krievijas amatpersonas uzsvēra, ka pieņemtie lēmumi drošības jomā nav saistīti ar citu valstu militāro spēku pieaugumu.