FOTO. Saspēlē ar laiku un mākslu! Juriste Ilze izrāda esētisko un gaišo dzīvokli 0
Andris Tiļļa, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”
Vienā no fundamentālajām Āgenskalna mūra ēkām, kuras fasādē – jūgendstilam raksturīgais greznums, mansarda stāvā dzīvokli iekārtojusi juriste Ilze ar dzīvesbiedru. Blakus dzīvoklī mīt viņas mamma, pretējā dzīvoklī – māsa. Ģimene kopā rokasspiediena attālumā! Dzīvokļa estētikas, interjera vērtības – gaišums, minimālisms, funkcionalitāte, ērtums un komforts.
Vēstures avoti liecina, ka šo namu 1899. gadā projektējis arhitekts Jūliuss Pfeifers, iedzīvotājiem lietošanai nodots 20. gs. sākuma gados.
Namīpašumu 1933. gadā mecenāts Kārlis Karps novēlēja Latvijas Universitātei (LU) bez jebkādiem aizliegumiem, taču ar cildenu mērķi pilnveidot un attīstīt augstskolu. Presē rakstīts, ka saskaņā ar LU stratēģiju un pieņemtajiem Senāta lēmumiem šis īpašums tiek pārdots, lai iegūtos līdzekļus izmantotu LU Akadēmiskā centra attīstībai Torņakalnā. Īpašuma kopējā platība ir 2077 kvadrātmetri, savukārt zemes platība ir 2040 kvadrātmetri. Namam ir ķieģeļu mūra pamati un ārsienas, koka pārsegums, metāla lokšņu jumta segums. Saglabāti senie pagrabi, kuros pirmskara Latvijas laikā esot bijusi desu ražotne, skārnis…
“Te esam sākuši dzīvot apmēram pirms gada, pusotrs gads pagāja, līdz īstenojām būvprojektu. Telpas bija garas kā divas izstieptas desas. Tagad telpu sadalījums ir citāds, garā gaiteņa vienā pusē izveidota viesistaba kopā ar virtuvi un divas atsevišķas bērnu istabas, otrā pusē – vannas istaba un plaša guļamistabas zona, kas paplašināta, samazinot blakus dzīvokļa, kurā dzīvo mana mamma, platību,” skaidro Ilze.
Viņas dzīvokļa konceptā bijis svarīgi, lai telpas būtu plašas, gaišas, kuras varētu ik pa brīdim transformēt, pārvietot mēbeles, lai tās pieskaņotu brīdim atbilstošajai izjūtai, noskaņai interjerā. Saimniece arī uzsver, ka pārveidojot, modernizējot senu dzīvokli, ir svarīgi saglabāt no tā kādu izteiksmīgu būvniecības detaļu, priekšmetu, senā laika liecību. Tādā veidā var emocionāli, garīgi, kā arī vizuāli sasaistīt daļu senā ar mūsdienīgo. Tā ir jauka saspēle ar laiku un mākslu.
Piemēram, viņas dzīvoklī saglabātas vecās sijas zem griestiem, kas siltināti. Jaunajiem koka logiem piemeklēti veco logu misiņa rokturu līdzinieki. Citos mājas dzīvokļos saglabātas senās podiņu krāsnis, piemēram, te redzat istabas krāsni, kas joprojām ir lietojama. Visā Ilzes dzīvoklī dominē skandināvu stilam raksturīgā vienkāršība, funkcionalitāte, piezemēta krāsu palete un minimālisms, un kvalitāte.
“Tā kā ikdienas dzīve lielākoties rit viesistabā, bija svarīgi tai piešķirt noturīgu kvalitāti, tās grīdu klāj ozolkoka parkets, grīda ir apsildāma. Man nav nekas pretī, ka ir atvērtā tipa telpa, kur viesistaba apvienota ar virtuvi. Ēdienu gatavošanā radušās smaržas uztver laba ventilācija. Virtuves galda virsma – no līmētā ozola, savukārt darba galda virsma no mākslīgā akmens.
Gan skapjiem, gan galdiem, arī palodzēm virsmas ir platas, līdz ar to viegli kopjamas,” teic Ilze. Skatienu piesaista gaišās koka durvis – izskatās ļoti eleganti. Tās ar īpašu rūpību izgatavojuši meistari no SIA “Kante” Salaspilī. Lai ietaupītu telpu, dušai ir bīdāmās durvis, savukārt elektrības ekonomēšanai lampās izmanto LED spuldzes, viesistabā pie griestiem piestiprinātās lampiņas ir grozāmas, lai virzīts staru kūlis radītu interjera priekšmetiem, tostarp gleznām, pareizo apgaismojumu.
Priekšmets ar stāstu
Šujmašīna, kas pārtapusi par galdiņu, senāk piederēja Ilzes vecmammai Annai, kas bijusi šuvēja, nodzīvojusi sarežģītu un garu mūžu – 95 gadus. “Līdz ienākšanai šajā dzīvoklī šujmašīna glabājās iepriekšējās dzīvesvietas pažobelē. Kā nu izmetīsi dzimtas relikviju! Nolēmām tai piešķirt otru dzīvi – par galdiņu to pārtaisīja galdniecības “Krasts-R” meistari Indulis un Oskars.
Zelta pdoms
Iegūstot īpašumā kādu senu dzīvokli, to modernizējot, pietātē pret tā vēsturi Ilze iesaka saglabāt kādu tajā jau esošu izteiksmīgu priekšmetu vai būvniecības detaļu, protams, sakopjot, lai paildzinātu tā mūžu. Jebkuram senam, interesantam priekšmetam var atrast vietu interjerā. Galvenais, lai interjers būtu ērts un pielāgots cilvēka personībai. Funkcionalitāte ir primārais aspekts, ja vien nav izvēlēts cits mērķis, piemēram, telpa ar mākslas instalācijām. Dzīvoklis ar savu estētiku var kalpot arī kā iracionāls prieka avots.