Sintezēta aktīvā pretvēža viela 4
Apbalvošanas ceremonijā nākampirmdien pagājušā gada zinātnes sasniegumu autori prezentēs savu veikumu, kā arī saņems LZA diplomu. Šķiet, vistaustāmākais un cilvēcei nozīmīgākais pagājušā gada Latvijas zinātnieku sasniegums ir sintezētā aktīvā pretvēža viela “Belinostats”, ko ASV pērn sāka izmantot periferālās T-limfomas ārstēšanā. “Belinostats” tapis Organiskās sintēzes institūtā un tā sintezēšanā līdzdarbojās ķīmijas doktori – institūta direktors, akadēmiķis Ivars Kalviņš, kā arī Einārs Loža un Klāra Dikovska. I. Kalviņš vairāk nodarbojies ar izpētes organizatoriskajiem jautājumiem un molekulu dizaina izstrādi, E. Loža izdomājis molekulu iegūšanas shēmas, bet K. Dikovska veikusi sintezēšanu. To, kādam vajadzētu būt savienojumam un kā pie tāda tikt, zinātnieki gan sprieduši arī kopīgi.
Nonākot slimnieka organismā, “Belinostats” panāk, ka vēža šūnas vai nu iet bojā un izvadās no organisma, vai pat atjaunojas kā normālas, veselas šūnas. “Ārstēšana ar šādu preparātu ir daudz saudzīgāka organismam nekā cita veida ķīmijterapija vai apstarošana,” skaidro E. Loža. Klīniskajos testos piektdaļai T-limfomas slimnieku vēža šūnas izzuda pilnībā, vēl daudziem būtiski samazinājās to skaits. “Tie ir labi rādītāji. Nav tādu zāļu, ar ko varētu izārstēt visus,” teic E. Loža.
Šobrīd turpinās klīniskie pētījumi, lai noskaidrotu, vai “Belinostats” var palīdzēt arī citu vēža veidu ārstēšanā.
Vai viela izmantojama pretvēža terapijā, to nepētīja Organiskās sintēzes institūtā, tomēr arī tālākie pētījumi notika ciešā sasaitē ar mūsu valsts ķīmiķiem.