Foto: TYLER OLSON/Shutterstock

Slimība aizvien biežāk skar jaunus cilvēkus: zinātnieki ziņo par nāvējošas slimības gadījumu skaita pieaugumu 44

Onkoloģiskā situācija pasaulē turpina pasliktināties, liecina zinātnieku ziņojumi. Nāvējošā slimība aizvien biežāk skar jaunus cilvēkus, raksta Daily Mail.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Amerikas Vēža biedrības nesen publicētajā ziņojumā konstatēts, ka krūts vēža gadījumu skaits sievietēm, kas jaunākas par 50 gadiem, no 2012. līdz 2021. gadam ir pieaudzis par vienu procentu.

Iepriekš jaunas sievietes bija mazāk pakļauta šai slimībai.
CITI ŠOBRĪD LASA

Publicētais ziņojums, kas ir viens no visaptverošākajiem līdz šim, atklāj, ka līdz 50 gadu vecumam invazīvs krūts vēzis attīstās vienai no 50 sievietēm. Jaunāku sieviešu vidū, īpaši vecumā ap 20 gadiem, šis rādītājs pieaug par 2,2% gadā. Tomēr, neskatoties uz tik strauju pieaugumu, kopējais risks šajā vecuma grupā joprojām ir zems — 6,5 gadījumi uz 100 000 sieviešu.

Vēsturiski krūts vēža izplatība aziātiskas izcelsmes sieviešu vidū bijusi zemāka, taču šobrīd saslimstība viņu vidū strauji pieaug: par 2,7% gadā sievietēm līdz 50 gadu vecumam un par 2,5% gadā vecākām sievietēm.

Dr. Karena Knudsena, Amerikas Vēža biedrības izpilddirektore, CNN sacīja: “Pēdējā desmitgadē novērots, ka saslimstība ar krūts vēzi pieaug aptuveni par vienu procentu gadā, un šī pieauguma straujums neietekmē visas sievietes vienādi. Krūts vēža skaita pieaugums ir nedaudz lielāks sievietēm, kas jaunākas par 50 gadiem, salīdzinot ar tām, kas vecākas par 50 gadiem.”

Krūts vēzis joprojām galvenokārt ir ar novecošanos saistīta slimība, un lielākā daļa gadījumu tiek diagnosticēti gados vecākām sievietēm.

Tomēr saslimstības pieaugums jaunu sieviešu vidū rada bažas, jo agrīnā stadijā attīstījies vēzis bieži ir agresīvs un retāk tiek atklāts regulāru pārbaužu laikā, kuras tradicionāli veic galvenokārt vecākām sievietēm.

Lai gan krūts vēža izplatība pieaug, mirstības līmenis ievērojami samazinājies, pateicoties panākumiem diagnostikā un ārstēšanā. Pēdējās desmitgades laikā mirstība no šīs slimības ir samazinājusies par 10%, bet pēdējo 30 gadu laikā — par 44%. Tomēr šādi uzlabojumi netiek novēroti visās demogrāfiskajās grupās.

Ir vairāki faktori, kas veicina krūts vēža gadījumu skaita pieaugumu. Amerikas Onkoloģijas biedrības pārstāvis doktors Ahmedins Džemals norāda, ka būtisku ietekmi atstāj izmaiņas sieviešu reproduktīvajā dzīvē.

Aizvien vairāk sieviešu atliek dzemdības uz vēlāku laiku vai vispār izvēlas dzīvi bez bērniem.

Tāpat sievietes arvien mazāk bērnus baro ar krūti, kas, kā uzskata speciālisti, palīdz mazināt krūts vēža risku.

Agrīna menstruāciju sākšanās un vēlīna menopauze ir papildu riska faktori, kas palielina estrogēna ietekmi uz sievietes organismu visa mūža garumā un var veicināt šūnu augšanu krūts audos. Palielināts aptaukošanās līmenis, īpaši sievietēm pēcmenopauzes vecumā, arī paaugstina saslimšanas risku.

Reklāma
Reklāma

Veselīgs dzīvesveids, kas ietver regulāras fiziskās aktivitātes, izvairīšanās no alkohola lietošanas, var palīdzēt mazināt krūts vēža risku, uzsver eksperti.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.