– Privāts jautājums. Līdz šim nebijāt novērots eksponējamies kā ļoti dievticīgs politiķis, bet no patriarha saņēmāt baznīcas apbalvojumu. Kādas ir jūsu attiecības ar reliģiju? 26
– Jau 2009. gadā nodibinājām pašvaldības sadarbības padomi ar reliģiskajām organizācijām. Varu teikt, ka sadarbība ar visām konfesijām ir izcila. Sākot ar Doma baznīcas atjaunošanu, kur ieguldām Rīgas naudu, beidzot ar zupas virtuvēm, kuras nodrošinām kopā ar baznīcām.
– Pats praktizējat pareizticīgo baznīcas rituālus?
– Uz galvenajiem dievkalpojumiem cenšos iet.
– Sakiet, kāda ir Rīgas mēra pozīcija par uzturēšanās atļauju piešķiršanu iebraucējiem, kuri te pērk īpašumus. Te izplata teiksmas, ka tādējādi mēs glābjot Putina pretiniekus, kas Latvijā patveroties no režīma, un tāpēc izsniegšanu nedrīkst ierobežot, īpašuma cenas slieksnis jālaiž zemāk. Rīga taču ir īpašumu pirkšanas zona?
– Būtu nepareizi ierobežot tieši Krievijas pilsoņiem iespēju iegādāties īpašumu un saņemt atļauju. Ja cilvēkiem ir vēlme ieguldīt līdzekļus, jo tas palīdz Latvijas ekonomikai, – kāpēc ne? Viņi tiek arī cītīgi pārbaudīti no drošības iestāžu puses. Cits jautājums – kādam jābūt slieksnim, lai par nopirkto māju, dzīvokli pretī saņemtu “brīvbiļeti” uz Eiropu. Es neesmu pārliecināts, ka pašreiz noteiktā 250 000 eiro robeža jāpazemina, varbūt pat otrādi – vajadzētu to vēl pacelt. Līdz pēdējam brīdim mums pastāvēja elitāru mājokļu tirgus, kas nekādā veidā nebija saistīts ar pārējo tirgu. Tas nozīmēja, ka NĪUA programma netraucēja vidējam rīdziniekam iegādāties piemērotu mājokli atbilstoši viņa rocībai un vēlmēm. Papildu dzīvokļu pieprasījums no ārvalstīm nerezultējas ar to, ka celtos cenas Purvciema vai Imantas mājokļiem…
– … bet šodien jau lasām, ka trūkst dzīvokļu par samērīgu, pieņemamu cenu rīdzinieku ģimenēm.
– Jā, un pašreiz konsultējamies ar speciālistiem – svarīgi, lai būtu investīcijas no ārzemēm, taču, vai uz tā rēķina, ka pazemina noteikto slieksni, jāveicina šīs naudas ieplūšana? Te var rasties drauds, ka tas paaugstinās dzīvokļu cenas Latvijas iedzīvotājiem. Tāds variants mums nav pieņemams.
– Kas ir tā krievu publika, kas līdz šim pirkuši mājas Rīgā? Tiešām Putina pretinieki?
– Solīdi ļaudis, kas samaksā nodokļus, tērē naudu, nereti izdara ieguldījumus vietējā biznesā. Tas ir pienesums Rīgai, Latvijai.
– Vai un kad plānojat braukt uz Kijevu? Tā arī Rīgai sadraudzības pilsēta.
– Ukrainā mūsu uzņēmējiem tuvākajos gados neko daudz pārdot nebūs lemts. Dramatiska situācija ekonomikā, perspektīvas uzlabojumiem nav redzamas…
– Vai Krievijas ekonomikas prognozes būtu daudzsološākas? Vai Latvijas uzņēmējiem šķiet apmierinošs rubļa kurss?
– Skaidrs, ka rubļa zemajam kursam ir postošāks efekts ekonomiskajās attiecībās nekā visām sankcijām. Tas nozīmē, ka Rīgas domei ir jāstrādā ar Astanu, Minsku utt.