“Saskaņa” vēršas KNAB un Ģenerālprokuratūrā pret Rinkēviču 23
Partija “Saskaņa” ir vērsusies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) un Ģenerālprokuratūrā pret ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču (V), jo uzskata, ka ministrs centies izjaukt partijas tikšanos ar Latvijas pilsoņiem ārzemēs, bet krimināllikumā ir paredzēta atbildība par tīšu kavēšanu realizēt vēlēšanu tiesības, aģentūrai LETA paziņoja “Saskaņas” līderis Nils Ušakovs.
Šajās dienās “Saskaņas” pārstāvji tiekas ar Latvijas pilsoņiem Londonā, Mančestrā un Berlīnē. “Mēs vēršamies KNAB un Ģenerālprokuratūrā pret Rinkēviču. Ārlietu ministrs rupjā veidā centās izjaukt “Saskaņas” tikšanos ar Latvijas pilsoņiem ārzemēs. Nonāca pat līdz tam, ka “Lido” restorānā Berlīnē ieradās Latvijas vēstniecības pārstāvis un sāka draudēt ar arestiem,” paziņoja Ušakovs.
Kā aģentūru LETA informēja partijas preses pārstāvis Edgars Danenbergsons, “Saskaņas” valdes priekšsēdētājs ir vērsies tiesībsargājošajās institūcijās, lūdzot izvērtēt ārlietu ministra rīcību, “izsakot draudus un cenšoties kavēt “Saskaņas” demokrātisku priekšvēlēšanu kampaņu ārvalstīs”.
Partijas preses pārstāvis apgalvoja, ka Rinkevičs esot apgalvojis, ka “Saskaņas” valdes priekšsēdētājam, 13.septembrī tiekoties ar diasporas vēlētājiem Berlīnē, restorāna “Lido” telpās, draud arests par nesankcionēta politiska mītiņa organizēšanu Vācijas teritorijā, uzsverot, ka bez varas iestāžu oficiālas atļaujas šādus pasākumus organizēt ir pretlikumīgi. Līdzīgus draudus esot izteicis arī vēstniecības pārstāvis “Lido” restorāna darbiniekiem Berlīnē.
“Saskaņa” uzskata, ka šāda darbība ir uzskatāma par klaju sabotāžu un parāda Vācijas likumdošanas normu nezināšanu, kas nosaka, ka iekštelpās rīkotiem priekšvēlēšanu politiskajiem aģitācijas pasākumiem īpaša atļauja nav nepieciešama.
Ušakovs paudis nožēlu un sašutumu par faktu, ka ārlietu ministrs “savās bailēs par iespējamu ieņemamā amata zaudēšanu neveiksmīgu vēlēšanu rezultātā ir gatavs rīkoties prettiesiski pret saviem politiskajiem konkurentiem”.
Savukārt Rinkēvičs aģentūrai LETA apgalvoja, ka “Saskaņai” aģitācijas pasākuma sarīkošanai Vācijā tomēr esot bijis nepieciešams saskaņojums, kas nebija saņemts. Šobrīd daudziem mieru neliek vēlēšanu karstums, noteica ministrs.
Politiķis atgādināja, ka Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM) augusta vidū jau aicināja priekšvēlēšanu diskusiju ārzemēs rīkotājus sazināties ar ministriju vai vēstniecībām, la novērstu iespējamus pārpratumus. Ministrija toreiz vērsa uzmanību, ka, rīkojot ārvalstīs Saeimas priekšvēlēšanu diskusijas, ir rūpīgi jāizvērtē katras konkrētās valsts tiesiskais regulējums un tradīcijas. Īpaši svarīgi tas ir gadījumos, ja šādās priekšvēlēšanu diskusijās gribētu piedalīties Latvijā reģistrēto politisko partiju pārstāvji. Šādi gadījumi būtu jāsaskaņo ar konkrētās valsts Ārlietu ministriju.
Piemēram, Latvijas sabiedriskā televīzija (LTV) pirms priekšvēlēšanu diskusiju rīkošanas Lielbritānijā, kas plānots septembrī, sazinājās ar ĀM un tika saņemta Lielbritānijas piekrišana par šādu diskusiju veikšanu un translāciju no Lielbritānijas. Arī Vācija neesot izņēmums, kurā pastāv noteikts tiesiskais regulējums šādu pasākumu sarīkošanai.
Ministru šāds “partijas stils” nepārsteidzot. Arī līdzšinējā prakse liecinot, ka “Saskaņa” parasti savas aktivitātes ārzemēs iepriekš nav saskaņojusi. Savukārt konkrētās vēstniecības darbinieka rīcību, ko partija aprakstījusi, ministrs nevarēja komentēt, jo par šādiem faktiem viņam neesot informācijas.
“Viņi var sūdzēties kam vēlas, kaut vai Pāvestam vai ANO Ģenerālsekretāram. Šāda rīcība, manuprāt, ir muļķīga. Nedomāju, ka mēs arī būtu priecīgi, ja uz Latviju brauktu Ušakova draugi, rīkojot pasākumu Maskavas namā,” piebilda Rinkēvičs.
Pēc Ārlietu ministrijas sniegtās informācijas, Vācijas Ārlietu ministrija pērn jūnijā esot nosūtījusi notu Latvijas vēstniecībai Vācijā, kas šobrīd esot spēkā un regulē ārvalstu amatpersonu aģitācijas pasākumu pieteikšanu Vācijā.
Notā teikts, ka “ārvalstu amatpersonu piedalīšanās pasākumos, kas domāti attiecīgās ārvalsts vēlētājiem Vācijā, nepieciešama Federālās valdības atļauja. Šāda atļauja jāpiesaka ar notu Vācijas Federālajai Ārlietu ministrijai vismaz desmit dienas pirms pasākuma norises. Atļaujas piešķiršana tiek izvērtēta ārpolitisko attiecību kontekstā; tāpēc tā neaizvieto citas ar vispārējo kārtību saistītās nepieciešamās atļaujas”.