Urbanovičs: Jo uzstājīgāk valdība aicina vakcinēties, jo straujāk pieaug antivakseru skaits un pretošanās 39
Saeimas opozīcijā esošā politiska partija “Saskaņa” neatbalstīs valdības ieceri par obligātu vakcināciju, aģentūrai LETA pauda “Saskaņas” valdes priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs.
Urbanovičs sprieda, ka valdība nesaprotot, kādēļ sabiedrība kūtri iesaistās vakcinācijas procesā un tādēļ “ar prasību obligāti vakcinēties soda mediķus, skolotājus, auklītes un senioru aprūpētājus”.
“Jo uzstājīgāk tā [valdība] aicina vakcinēties, jo straujāk pieaug “antivakseru” skaits un pretošanās,” izteicies politiķis.
Urbanovičs nevēloties “apspriest medicīniskos aspektus”, kas saistīti ar vakcinācijas efektivitāti vai drošumu, taču pauda pārliecību, ka obligātas vakcinācijas ieviešana būšot pretrunā ar Satversmi.
“Vairums “Saskaņas” biedru atbalsta iespēju vakcinēties, bet kategoriski iestājas par brīvprātīguma principu šajā procesā. Mēs neatbalstīsim valdības sagatavoto likumprojektu par obligātu vakcināciju nekādā formā,” norādīja Urbanovičs.
LETA jau ziņoja, ka darba devējam būs tiesības atbrīvot no amata darbinieku, kurš līdz 15.septembrim nebūs ieguvis Covid-19 sertifikātu, otrdien vienojās Ministru kabinets. Tāpat nolemts, ka vakcinēšanās būs obligāta ārstniecības, sociālās aprūpes, izglītības un citās iestādēs.
Valdība vienojās, ka Tieslietu ministrija sadarbībā ar Veselības ministriju, Labklājības ministriju, Ekonomikas ministriju un Finanšu ministriju līdz 14.jūlijam sagatavos grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, paredzot virkni nosacījumu.
Izstrādājot likuma grozījumus, būs jāparedz darba devēja pienākumu nepakļaut paaugstinātam inficēšanās riskam sabiedrības grupas, kurām ir īpaši augsts risks veselībai saistībā ar Covid-19 saslimšanu.
Likumprojektā jāparedz darba devēja pienākums ārstniecības, sociālās aprūpes un izglītības iestādēs nodrošināt epidemioloģiski drošus pakalpojumus, proti, pakalpojuma sniedzējam būs jāiegūst sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts.
Tāpat likumprojektā plānots paredzēt valsts un pašvaldību pienākumu sniegt klātienē tikai epidemioloģiski drošus pakalpojumus, vienlaikus paredzot iespēju personām, kurām nav vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta, saņemt klātienē tikai tos pakalpojumus, kur nav iespējama neklātienes pakalpojumu sniegšana.
Ar likuma grozījumiem arī rosināts paredzēt darba devējam tiesības pieprasīt vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu nodarbinātajiem, kuri pilda darba pienākumus, kas saistīti ar palielinātu risku inficēt citas personas vai palielinātām iespējām inficēties pašiem.
Sertifikāts būtu nepieciešams arī darbiniekiem, kuri pakalpojumus sniedz klātienē valsts un pašvaldību iestādēs vai kuru darba pienākumi ir kritiski iestādes vai uzņēmuma darbības nepārtrauktības nodrošināšanai.
Likumprojekta izstrādē iesaistītajām ministrijām uzdots izvērtēt minēto prasību atbilstību Satversmei.