Vadims Baraņņiks
Vadims Baraņņiks
Foto: Evija Trifanova/LETA

“Saskaņa” mērķē uz ārkārtas vēlēšanām 0

Steiga, kādā “Saskaņas” Rīgas domes frakcija valsts svētku priekšvakarā ultimatīvi aicināja Rīgas domes priekšsēdētāju Oļegu Burovu (“GKR”) izšķirties par sadarbības pārtraukšanu ar četriem “Saskaņas” bijušajiem biedriem no neatkarīgo deputātu frakcijas, rada iespaidu, ka “Saskaņa” ir noskaņota domes ārkārtas vēlēšanām.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Ja pretrunas domes koalīcijā neizdodas novērst, tad šis ir pēdējais brīdis, lai izvairītos no scenārija, kad Rīgas vadība nonāk valdības izraudzīta un Saeimas apstiprināta administratora rokās. Kad līdz kārtējām vēlēšanām 2021. gada jūnijā būs palicis mazāk nekā 15 mēneši, tad jaunas vēlēšanas pēc domes atlaišanas vairs netiek rīkotas.

Paužot atbalstu O. Burovam, “Saskaņas” domes frakcija paziņoja, ka darbs koalīcijā ir paralizēts, tā iemesls lielā mērā esot četru neatkarīgo deputātu frakcija, kurai mandātu skaita ziņā ir neproporcionāli liela ietekme.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Saskaņa” prasa atsaukt no vicemēra un Rīgas brīvostas valdes locekļa amata Vadimu Baraņņiku, kā arī Alekseju Rosļikovu no Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētāja amata. Domes priekšsēdētāja vietniece Anna Vladova (“Saskaņa”) medijiem norādīja arī uz apgrūtinošo iespēju izpildīt vēlētājiem dotos solījumus. Drīzumā dome sāks vērtēt pašvaldības nākamā gada budžeta projektu un, visticamāk, būs jāpieņem arī nepopulāri lēmumi par “jostu savilkšanu”, kas var skart vairākas sabiedrības grupas un atsaukties uz lēmumu pieņēmēju reitingu.

Veidu, kādā “Saskaņa” nāca klajā ar šo paziņojumu, var uztvert kā ultimātu, “Latvijas Avīzei” atzina Rīgas mērs O. Burovs, kurš valsts svētku priekšvakarā negatavojas spert nekādus soļus – “GKR” frakcijas un valdes sēde plānota nākamajā trešdienā pirms domes sēdes.

O. Burovs atzina, ka “Saskaņa” ir galvenais sadarbības partneris, ar kuru “GKR” saista koalīcijas līgums.

Ar četriem no tās izslēgtajiem deputātiem partijas frakcija tā arī nav spējusi atrast kopīgu sadarbības modeli, kas apgrūtina vairākuma darbību. O. Burovs teica, ka arī “GKR” šī sadarbība neesot izveidojusies tāda, kā vēlētos. Viņš negatavojas amatu atstāt, ko it kā neviens arī neprasa.

Taču, pat ja priekšsēdis posteni zaudētu, vēl divus mēnešus dome varētu turpināt darbu – šajā termiņā jāievēl ­jauns mērs, pretējā gadījumā domi var atlaist. O. Burovu nebaidot ārkārtas vēlēšanas, bet, viņaprāt, tas nebūtu rīdzinieku interesēs. “Te ir jautājums, vai mēs vēlamies strādāt vai redzēt politisko cīņu,” sacīja O. Burovs. Viņa partijas biedrs Vjačeslavs Stepaņenko ir pārliecināts, ka ārkārtas vēlēšanās ne “Saskaņa”, ne “GKR” vairs neiegūtu tagadējo ietekmi.

“Saskaņas” frakcijā tagad ir 17 deputāti, bet “Gods kalpot Rīgai” – 11. Saraujot saites ar četru neatkarīgo deputātu frakciju, “Gods kalpot Rīgai” vēl varētu saglabāt vairākumu, ja tajā paliktu otra četru neatkarīgo deputātu grupa, kuru veido no opozīcijas partijām atšķēlušies deputāti. Taču tai līdz šim bijusi cieša sadarbība ar bijušajiem saskaņiešiem. “Saskaņas” paziņojumu var uztvert kā brīdinājumu O. Burovam un vēstījumu vēlētājiem, bet ar savām 17 balsīm tā nevar panākt ārkārtas domes sēdes sasaukšanu vai “kvoruma” noraušanu, ja neatrod sabiedrotos labējā opozīcijā.

Reklāma
Reklāma

Pirms pāris dienām “Saskaņas” deputāti jau aizgāja no Finanšu komitejas sēdes, taču komiteja turpināja strādāt un ar 11 balsīm pieņēma lēmumus. Arī “Saskaņas” deputāte Baiba Rozentāle nav atstājusi telpu kopā ar pārējiem. “Vienotības” frakcijas vadītājs Vilnis Ķirsis “LA” sacīja, ka arī opozīcija tikai pēc valsts svētkiem lems par turpmāko rīcību, jo “tagad nav īstais laiks politisko tirgu taisīt”.

Iepriekš labējās opozīcijas frakciju domas bija dažādas – “Vienotība” un arī Jaunā konservatīvā partija uzskatīja, ka labākais risinājums ir ārkārtas vēlēšanas, kam apstiprinājums esot tagad notiekošais koalīcijā.

Taču labējās partijas arī ne­steidz piebiedroties “Saskaņai”, lai pie vēlēšanām drīzāk nonāktu.

“Te pārklājas “Saskaņas” politiskās un biznesa intereses,” tā notikumus domē “LA” komentēja Neatkarīgo deputātu frakcijas vadītājs Valērijs Petrovs. Viņaprāt, daļa “Saskaņas” deputātu ir bijušā mēra Nila Ušakova kontrolē. Lai jaunais “Saskaņas” priekšsēdis Jānis Urbanovičs varētu pārņemt varu arī Rīgas domē, viņam būtu izdevīgas ārkārtas vēlēšanas, uz kurām viņš veidotu jaunu komandu.

Tam daļējs apstiprinājums ir J. Urbanoviča sacītais “LA” – partijas biedri un atbalstītāji uzdodot jautājumus par dažādiem ar domi saistītiem skandāliem, tāpēc viņš sagaidot, lai domes frakcija uz to reaģētu, paskaidrojot, vai ar tiem ir vai nav saistīta. “Un tā būs katru reizi. Iesaku pašiem būt aktīvākiem, strādāt godīgi un koleģiāli, citādi izskatās, ka amatu dēļ esat gatavi piedot citiem kādas nelikumīgas darbības,” sacīja J. Urbanovičs, kurš tagad apmeklē domes frakcijas sēdes. Viņš atbalstot ārkārtas vēlēšanas, domes deputātu darbība tikšot ņemta vērā, veidojot kandidātu sarak­stus neatkarīgi no tā, kad tās notiks.

Uz vaicāto, kas ir domāts ar biznesa interesēm, V. Petrovs minēja vairākus piemērus, kad neatkarīgie deputāti partneriem uzdevuši jautājumus par noslēgtajiem līgumiem vai tiem, kurus plānots slēgt. V. Baraņņiks arī Rīgas brīv­ostā balsojot atšķirīgi, tāpēc neatkarīgie deputāti “Saskaņai” un arī O. Burovam esot neērti, uzskata V. Petrovs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.