Sasistais pagātnes mantojums, ja traumēts asteskauls 0
Nereti kritiens uz dibena rada stipras un ilgstošas sāpes, jo ir gadījies traumēt asteskaulu. Biežāk šī nelaime piemeklē kārnos, kam pēcpusi neklāj biezs tauku polsterītis.
Asteskaulu var uzskatīt par rudimentu – izzuduša orgāna atlieku –, tomēr gluži lieks tas nav, jo kalpo mazā iegurņa orgānu (urīnpūšļa, taisnās zarnas un iekšējo dzimumorgānu) atbalstam. Tas ir nevis viens vesels kauls, bet trīs līdz piecu savstarpēji saaugušu neattīstītu skriemeļu veidots neliels trijstūrītis, ar kuru beidzas mugurkauls, skaidro traumatologs ortopēds Rīgas 2. slimnīcā Romāns Prozorovičs.
Svarīgāks sievietēm
No senčiem mantotā pagātnes palieka parasti tiek bojāta, krītot uz dibena un atsitoties ar visu ķermeņa svaru pret cietu virsmu. Tas var notikt, vienkārši paklūpot, ejot pa ielu vai slidojot. Bieži vien šī problēma gadās puišiem, kas izdara ekstrēmus lēcienus ar kalnu velosipēdu vai motociklu. Visbiežāk no šādām traumām cieš sievietes, jo viņām ir platāks un īsāks iegurnis, kas kauliņu mazāk pasargā no triecieniem. Vīrietim iegurnis ir šaurāks un garāks, tādēļ asteskauls atrodas dziļāk, turklāt no bojājuma to paglābj muskuļi.
Bērniem asteskauls ir ļoti elastīgs, tādēļ viņiem kritieni neatstāj paliekošas sekas.
Īpaši svarīgs šis kauls ir sievietēm grūtniecības periodā, jo, tam deformējoties un mainot novietojumu, var sašaurināties dzemdību ceļi. Topošajām māmiņām par agrāk notikušu asteskaula traumu noteikti jābrīdina ginekologs, pirms radībām vajadzētu izdarīt rentgenu.
Bērniem asteskauls ir ļoti elastīgs, tādēļ viņiem kritieni neatstāj paliekošas sekas.
Kāpēc tik stipri sāp
Asteskaula apkaimē nav muguras smadzeņu, taču tam apkārt ir daudz nervgalu. Sasitot jutīgo vietu, rodas asinsizplūdums, kas tos kairina un nospiež, izraisot stipras sāpes. Tās mēdz pastiprināties pēc atkārtotām traumām. Vislielākās ciešanas rada sēdēšana.
Pirmajā brīdī smeldzi mazinās ledus vai auksta komprese. Tā kā to šai ķermeņa vietai ir problemātiski uzlikt, var izmantot pretsāpju želeju ar atvēsinošu iedarbību.
Pirmajā brīdī smeldzi mazinās ledus vai auksta komprese. Tā kā to šai ķermeņa vietai ir problemātiski uzlikt, var izmantot pretsāpju želeju ar atvēsinošu iedarbību.
Vislabāk palīdzēs pretsāpju un pretiekaisuma medikamentus saturošas resnajā zarnā ievadāmas svecītes (2–3 dienā), kas iedarbosies jau desmit minūšu laikā. Lai tās iegādātos, neiztikt bez ārsta apmeklēšanas, jo būs vajadzīga recepte. Tiesa, šim medikamentam mēdz būt blaknes, zarnas ne vienmēr to labi panes. Iespējams kairinājums, caureja, asiņošana, tādēļ pārāk aizrauties ar to lietošanu nevajadzētu.
Otrs variants, kā atvieglot mokas, – cietušajai vietai pielīmēt pretsāpju un pretiekaisuma zāles saturošu plāksteri.
Ja traumētais kauls izvietojies stāvā leņķī, būs sāpīga vēdera izeja, jo ap taisno zarnu veidojas iekaisums. Tā kā turpat netālu atrodas maksts, trauslākas miesasbūves sievietēm var rasties arī diskomforts seksa laikā. Apmēram pēc mēneša, kad asinsizplūdums uzsūcies un kauls saaudzis, sāpes norimst. Taču tās var uzliesmot no jauna, braucot pa bedrainu ceļu vai ilgstoši sēžot vienā pozā. Par vizināšanos ar velosipēdu jāaizmirst uz ilgāku laiku.
Astes nav, kaula – arī
Pēc kritiena nevajadzētu varonīgi ciest sāpes, bet iespējami drīzāk doties pie ārsta (traumatologa vai proktologa) un veikt rentgenu. Parasti sāpes izdodas novērst ar svecīšu palīdzību. Taču, ja asteskauls traumēts atkārtoti un medikamenti nelīdz, jāveic operācija. To dara, krokā starp sēžamvietas vaigiem izdarot 3–4 centimetru griezienu un izlobot traumēto kaulu.
Brūce sadzīst aptuveni divu nedēļu laikā. Šajā periodā nedrīkst sēdēt, nepieciešamības gadījumā var tikai mazliet atbalstīties uz viena sēžamvietas vaiga. Jo ilgāk pirms tam ciestas sāpes, jo garāks būs atveseļošanās periods. Pēc operācijas cilvēks, gluži tāpat kā bez astes, var iztikt arī bez šā kaula.