Sasaukta Saeimas ārkārtas sēde saistībā ar Covid-19 izplatīšanos 0
Pēc Saeimas opozīcijas deputātu aicinājuma Saeimas Prezidijs šodien sasauca Saeimas ārkārtas sēdi par steidzamies pasākumiem saistībā ar jaunā koronavīrusa slimības Covid-19 izplatīšanās riskiem.
Pie frakcijām nepiederošā deputāte Jūlija Stepaņenko mikroblogošanas vietnē “Twitter” informēja, ka 34 deputāti lūdz pārtraukt administratīvi teritoriālās reformas (ATR) likuma skatīšanu, lai lemtu par opozīcijas priekšlikumiem par iespējamiem pasākumiem saistībā ar Covid-19 situāciju Latvijā.
Saeimas opozīcijas deputāti ir sagatavojuši lēmumprojektu par Ministru kabineta rīcību situācijā ar Covid-19 izplatību Latvijas teritorijā. Deputāti uzskata, ka nepieciešams atcelt visus publiskos pasākumus, sadarbībā ar Centrālo vēlēšanu komisiju lemt arī par Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu pārcelšanu.
Deputāti aicina Ministru kabinetu operatīvi nodrošināt konkrēto teritoriju vai iestāžu, tostarp izglītības iestāžu slēgšanu, kurās tiek konstatēta bīstamās infekcijas slimības izplatība, būtiski ierobežojot pārvietošanās kustību no/uz slēgtajām teritorijām vai iestādēm, kā arī noteikt stingru karantīnu novērojamām personām un informēt iedzīvotājus par atbildību, kas iestājas, pārkāpjot epidemioloģiskās drošības prasības.
Veselības aprūpes jomā jānodrošina bezmaksas Covid-19 testi visiem pacientiem, pat ar minimāliem simptomiem, jāapgādā ar bezmaksas aizsargmaskām pacienti ar aizdomām par slimību, priekšroku dodot pensijas vecumu sasniegušajiem pacientiem, rosina politiķi. Tāpat pastāvīgi jānodrošina dezinfekcijas līdzekļu pieejamība valsts un pašvaldību iestādēs, kā arī jānodrošina valsts apmaksāto zāļu pieejamība pacientiem, paredzot nepieciešamās rezerves vismaz sešu mēnešu intensīvai lietošanai, uzskata deputāti.
Opozīcijas deputāti uzskata, ka sadarbībā ar pašvaldību sociālajiem dienestiem jāsniedz palīdzība pirmās nepieciešamības preču un pārtikas apgādē karantīnā esošajiem pensijas vecuma un trūcīgajiem pacientiem.
Savukārt tautsaimniecības jomā nepieciešams noteikt ārkārtas situācijas skarto nozaru un uzņēmumu sarakstu (aviopārvadājumi, tūrisms, sabiedriskā ēdināšana, publisko pasākumu un pakalpojumu organizētāji) un sadarbībā ar Latvijas komercbankām nodrošināt nepieciešamo likviditāti šiem uzņēmumiem. Tāpat sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienestu būtu nepieciešams nodrošināt nodokļu brīvdienas skartajās nozarēs strādājošajām juridiskām un fiziskām personām, tostarp atceļot soda un nokavējuma naudu aprēķinus.
Deputāti uzskata, ka ir nepieciešams nodrošināt valsts apmaksātu darbnespējas lapu izsniegšanu ar pirmo darbnespējas dienu pacientiem, kuri ir atgriezušies no Covid-19 skartajām valstīm pēdējo 28 dienu laikā vai bijuši kontaktā ar šādām personām, neatkarīgi no simptomiem, tostarp šādu pacientu ģimenes locekļiem un citiem cilvēkiem, kuri atrodas vienā mājsaimniecībā, kā arī vecākiem, kuru bērnu (vecāki par 12 gadiem) izglītības iestādes ir slēgtas šīs situācijas sakarā.
Tāpat, ņemot vērā neprognozējamu slodzi uz veselības aprūpes un sociālo budžetu, kā arī Iekšlietu sistēmas budžetu, sadarbībā ar citu nozaru ministrijām, deputātu ieskatā būtu jālemj par līdzekļu pārdali, pārskatot ministriju neprioritāros izdevumus un rezervējot līdzekļus apmērā, kas ir nepieciešams augstāk norādīto pienākumu izpildei.
Jau ziņots, ka pēdējās diennakts laikā jaunā koronavīrusa izraisītā slimība Covid-19 apstiprināta vēl sešiem cilvēkiem, paziņoja SPKC.
Līdz ar to kopumā Covid-19 līdz šim apstiprināts 16 cilvēkiem.
Kā informē SPKC, pēdējās diennakts laikā Latvijā veikts 41 laboratoriskais izmeklējums uz “Covid-19”, bet kopumā līdz šim izmeklētas jau 332 personas.
Tikmēr visā pasaulē Covid-19 gadījumu skaits 114 valstīs sasniedzis 118 000, un no šīs slimības miris 4291 cilvēks, liecina Pasaules Veselības organizācijas (PVO) dati.
PVO ģenerāldirektors Tedross Adhanoms Gebreiesuss 11.martā paziņoja, ka jaunā koronavīrusa uzliesmojums sasniedzis globālas pandēmijas līmeni.