Vaira Vīķe-Freiberga.
Vaira Vīķe-Freiberga.
Foto: Karīna Miezāja

Saruna ar Vairu Vīķi-Freibergu aizsāk BBC cikla “Viņas stāsts veidoja vēsturi” otro sezonu 0

Britu raidorganizācija BBC otro raidījuma “Viņas stāsts veidoja vēsturi” (“Her Story Made History”) aizsākusi ar Vairas Vīķes-Freibergas interviju, kurai dots nosaukums “No bēgļu bērna par prezidenti”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Sarunā Vaira Vīķe-Freiberga pastāsta gan savas atmiņas par 1944. gadu, kad Latvijā ienāca Sarkanā armija un ģimene pameta dzimteni, gan par laiku bēgļu nometnē Vācijā, kur desmit mēnešu vecumā nomira viņas mazā māsiņa Māra un gadu vēlāk piedzima brālītis.

Marokā viens no viņas tēva arābu līdzstrādniekiem vēlējās apprecēt tikai 11 gadus veco meiteni, piedāvājot par viņupūrā 15 000 franku, ēzeli un liellopus. Vecāki par piedāvājumu smējušies, bet Vaira bijusi ļoti satraukta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kanādā, iestājusies augstskolā, Vaira Vīķe-Freiberga saskārās ar diskrimināciju dzimuma dēļ: “Mūsu dārgais profesors kādā brīdī seminārā sacīja, “mums šajā PhD programmā ir trīs sievietes, un tā ir tāda izšķērdība, jo viņas apprecēsies, viņām būs bērni, un viņas patiesībā aizņem vietu, ko varētu izmantot kāds zēns, kurš kļūtu par īstu zinātnieku”. Mēs, visas meitenes tajā seminārā, atcerējāmies to visu atlikušo mūžu.”

Jāpiezīmē, ka BBC sarunu “seriāla” nosaukums sasaucas ar šo Vairas Vīķes-Freibergas pieredzi. 20. gadsimta 70. un 80. gados attīstījās “sieviešu vēstures” jeb “herstory” kustība. Otrā viļņa feministes asi kritizēja tradicionālo vēsturi kā “vīriešu vēsturi”, kas rakstīta no vīriešu skatupunkta un ignorē sieviešu pieredzi.

Tāpat BBC piedāvā sarunas ar sabiedrībā pazīstamām un daudz sasniegušām Ziemeļīrijas, Saūda Arābijas, Afganistānas, Libērijas un Islandes sievietēm.

Sarunas turpinājumā klausītājiem ir iespēja sekot līdzi Vairas Vīķes-Freibergas dzīvesstāstam atpakaļ uz Latviju, kļūstot par pirmo Valsts prezidenti sievieti, un pēc tā, kad viņa piedalījās Madrides kluba dibināšanā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.