Šārona Stouna, Toms Henkss un citas slavenības, kurām ir viena neārstējama slimība 1
Vairāk nekā 500 miljoniem planētas iedzīvotāju par neatņemamu dzīves daļu ir kļuvusi kāda hroniska vielmaiņas slimība – 1. vai 2. tipa cukura diabēts –, starp viņiem ir arī daudzas pasaulē atpazīstamas personas – aktieri, dziedātāji, modeles un citi, kuri ikdienā sadzīvo ar šo diagnozi, vēsta kanāls “National Geographic”.
2. tipa cukura diabēts ir visizplatītākā diabēta jeb “cukurslimības” forma, kas var veidoties jebkurā vecumā. Slimnieka aizkuņģa dziedzeris nespēj pietiekami efektīvi ražot vai izmantot insulīnu. Slimības simptomi bieži attīstās pakāpeniski, un nereti cilvēki par diabētu uzzina tikai pēc komplikāciju rašanās vai veicot urīna vai asins analīzes.
Savukārt 1. tipa cukura diabēts ir retāk sastopams – tas veido apmēram 10–15% no visiem cukura diabēta gadījumiem. Cilvēkiem ar 1. tipa diabētu nepieciešamas regulāras insulīna injekcijas un rūpīga glikozes līmeņa kontrole asinīs. Šī slimība parasti sākas pēkšņi un biežāk skar bērnus un jauniešus, tomēr var attīstīties arī vēlākos dzīves posmos.
Kopš 1991. gada 14. novembrī tiek atzīmēta Pasaules diabēta diena, lai pievērstu uzmanību šīs slimības izplatībai un slimnieku aprūpes jautājumiem. Datums nav izvēlēts nejauši, proti, 14. novembris ir sera Frederika Bantinga (1891–1941) dzimšanas diena. Viņš kopā ar Čārlzu Bestu (1899 –1978) 1922. gadā atklāja insulīnu.
Latvijā šī slimība diagnosticēta vairāk nekā 100 tūkstošiem iedzīvotāju, no kuriem vairāk nekā 90% ir 2. tipa diabēts. Paaugstināta glikozes līmeņa asinīs pazīmes, kas norāda uz nepieciešamību apmeklēt ģimenes ārstu, ir: bieža urinēšana, slāpes, nogurums un enerģijas trūkums. Latvijā ir pieejama diabēta skrīninga programma, kas ļauj savlaicīgi atklāt slimību un nodrošināt nepieciešamo aprūpi.
Godinot Pasaules diabēta dienu, kanāls “National Geographic” piedāvā iepazīties ar slavenībām, kuras arī cieš no šīs slimības!