Šarolē šķirnes aitas izstādē Francijā. Foto no LA arhīva

Šarolē aitas – radītas krustošanai 0

Šarolē (Charollais) aitu šķirne selekcionēta kā vaislas šķirne, īpašu uzmanību pievērošot izcilai gaļas kvalitātei un dzīvnieku augšanas rādītājiem. Šķirnes mērķis ir vaislīgi un nevainojami teķi, kas, krustoti ar dažādu šķirņu aitām, spētu radīt kvalitatīvus jērus gaļai.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Viena no Šarolē šķirnes spilgtākajām iezīmēm ir viegla atnešanās, ko nodrošina īpašā skeleta struktūra, bet šķirnei raksturīgais kaulu smalkums nodrošina augstāku kautiznākumu. Gaļas uzpircēji slavē Šarolē šķirni par dzīvnieku izlīdzinātību, kas nozīmē vienmērīgu un prognozējamu piedāvājumu tirgū gan garšas, gan liemeņa kvalitātes ziņā.

Šarolē šķirne radīta 18. gs sākumā centrālajā austrumu Francijā, apgabalā, kurā atrodas Šaroles pilsēta. No šī reģiona cēlušies arī Eiropā tik zināmie un populārie Šarolē liellopi. Šķirne radīta, krustojot Leičestras garspalvainās aitas (Leicester Longwool sheep) un dažādas vietējās aitu šķirnes. 1976. gadā tā pirmoreiz importēta no Francijas uz Lielbritāniju, kur uzsākusi savu veiksmes gājienu, un pašlaik ir viena no izplatītākajām tēva šķirnēm Lielbritānijā. Šeit ir apmēram 700 reģistrētu saimniecību, kurās audzē Šarolē aitas. Ik gadu Lielbritānijā piedzimst aptuveni 30 tūkst. tīršķirnes Šarolē dzīvnieku, tomēr šķirnes galvenais trumpis ir tās krustošana ar citām šķirnēm, lai iegūtu pirmklasīgus jērus gaļas tirgum.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šarolē aitu augums ir vidējs līdz liels. Vilna – gaiša. Dzīvnieku galva ir rozīgi brūna un klāta ar gaišiem, plāniem akotmatiem vai arī ar plānu gaišas vilnas slānīti. Ausis stāvas, novietotas paralēli galvai. Ne teķiem, ne aitām nav ragu. Muguras daļa ir gara, ķīļveida formas un labi muskuļota. Kauli smalki, kas dod labu izkāvumu. Kājas gaišas, diezgan īsas un bez vilnas. Pieaudzis teķis sver vidēji 135 kg, aita 90 kg.

Šķirnes priekšrocības
Šķirnei ir vairākas izcilas priekšrocības.

l Aktīvi un auglīgi teķi. Šarolē teķi izceļas ar aktivitāti un izturību. Tie sasniedz briedumu septiņu mēnešu vecumā un ir gatavi pildīt savu pienākumu praktiski jebkurā gadalakā. Šarolē teķu priekšrocība ir to ilgmūžība. Lielākoties Šarolē teķus var izmantot sešas septiņas sezonas, un tie bieži dzīvo ilgāk par desmit gadiem. Jo vairāk sezonu iespējams izmantot teķi, jo mazākas izmaksas veido jēru izaudzēšana. Laba teķa iegāde saimniecībā izmaksā dārgi.

l Viegla atnešanās. Šarolē šķirnes īpašniekiem jēru laiks nav sarežģīts – pateicoties smalkajiem kauliem, ķīļveida ķermeņa formai un samērā nelielajām galvām, aitu mātes dzemdē viegli un līdz ar to jēru laiks saimniecībā tiek ievērojami atvieglots.

l Robusti un dzīvelīgi jēri. Tūlīt pēc piedzimšanas jēri ir dzīvelīgi, ātri gatavi celties kājās un zīst. Vieglā atnešanās nodrošina jēru ātru aklimatizāciju pēc dzemdībām un labāku saglabāšanos.

l Ātraudzīgums. Šarolē šķirnei ir lieliski ātraudzības rādītāji. Muguras garums (šķirnei raksturīga 13. riba – par vienu vairāk nekā citām šķirnēm), platie krusti un muskuļotās ciskas dod smagus un gaļīgus jērus, turklāt, lai pieņemtos svarā, jēriem pietiek ar labu ganību zāli. Jēri, kas dzimuši kā vieninieki, divu mēnešu laikā var sasniegt 40 kg, dvīņi – 30–35 kg. Pateicoties ātrajam ķermeņa masas pieaugumam, aitiņas var lecināt jau no septiņu mēnešu vecuma.

Reklāma
Reklāma

l Auglība. Šīs šķirnes aitām ir gara meklēšanās sezona, un tās ir auglīgas. Atnesoties decembrī, aitām auglība būs 180%, bet februārī/martā tā sasniegs pat līdz 230%. Septiņus mēnešus vecs teķis dos 130% auglību (vidējie Lielbritānijas rādītāji).

l Raksturs. Kā jau īstenām francūzietēm pienākas, aitas ir mierīgas un sabiedriskas, tāpēc ar tām ir viegli darboties.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.