Sarkanos gāzes balonus no tirgus Baltijā izņems saskaņoti 2
Baltijas valstīs īstenos saskaņotu Eiropas Savienības (ES) tehniskajām prasībām neatbilstošo sarkano gāzes balonu izņemšanu no tirgus. No 2015.gada 1.janvārī Baltijas valstīs būs aizliegts uzpildīt un tirgot šos gāzes balonus, bet to lietošana tiks aizliegta no 2015.gada 1.jūlija, portālu “LA.lv” informēja Ekonomikas ministrijā (EM).
Ministrijā atzīmē, ka pārejas periodā gāzes baloni netiks izņemti no tirgus, izņemot tos balonus, kam būs beidzies periodiskās pārbaudes termiņš. Tie, tāpat kā šobrīd, būs jāizņem no aprites.
EM atgādina, ka nolūkā nodrošināt skaidru un pakāpenisku ES drošuma prasībām neatbilstošu gāzes balonu izņemšanu no aprites, neradot nesamērīgus izdevumus ne patērētājiem, ne komersantiem, valdība pērn beigās nolēma no 2013.gada pakāpeniski sākt izņemt sarkanos gāzes balonus no aprites. Vienlaikus noteikts šobrīd apritē esošo gāzes balonu izmantošanas laiks – 2014.gada 1.janvāris.
Tomēr, lai saskaņoti īstenotu sarkano gāzes balonu izņemšanu no tirgus ar citām Baltijas valstīm un neradītu riskus gāzes balonu pieejamībai, pārejas periods pagarināts. Igaunijā galējais termiņš šo gāzes balonu izņemšanai no tirgus noteikts 2015.gada 1.jūlijs. Savukārt Lietuvā diskusijas par termiņu turpinās un galējais datums normatīvajos aktos vēl nav noteikts.
Vienlaikus pirms šo gāzes balonu izņemšanas no tirgus, EM plāno izstrādāt jaunu normatīvo regulējumu gāzes balonu apritei, risinot arī neskaidro jautājumu par gāzes balona īpašumtiesībām.
EM atzīmē, ka gāzes balonu tirgus Latvijā šobrīd funkcionē pēc „pudeļu taras” principa, proti, izlietojot gāzes balonu un nododot to gāzes balonu tirgotājam, pretī tiek saņemts jau cits – uzpildīts gāzes balons. 50 litru tilpuma vairākkārtēji uzpildāmie, vēl Padomju Savienībā ražotie baloni atzīti par nedrošiem un neatbilstošiem ES kvalitātes un drošuma prasībām.
“Jāatzīst, ne reti netiek ņemts vērā, ka gāzes balons ir tvertne, kuras iekšienē ir pietiekoši liels spiediens un tās bojājumu vai nepareizas lietošanas rezultātā var notikt nelaimes gadījums ar letālām un neatgriezeniskām sekām. Izstrādājot regulējumu gāzes balonu apritei, tiktu panākta tiesiskā skaidrība gāzes balonu tirgū, kā arī tiktu definēti godīgi un caurspīdīgi tirdzniecības nosacījumi,” skaidro EM.