Dūmi bites nenomierina, skaidro biteniece, bet atmodina seno instinktu, ka mežs deg. Tad bišu prioritāte ir kampt medu un mobilizēties bēgšanai, nevis nodoties cīņai ar lāci (vai tam diezgan līdzīgo radījumu bitenieku). Dūmeklī var ērti nokurināt kūdras pakojuma vecās plāksnes vai to atgriezumus, kas labi iekuras un dod kuplu dūmu. Kūdras plāksnes, kas tagad atkal tiek ražotas, biteniece uzskata par vienu no labākajiem siltumizolācijas materiāliem ziemā. Viņa nekādus sintētiskos materiālus stropos neliek. 0
***
Medu Rainolda iesaka iegādāties tieši no bitenieka, lai var redzēt gan dravu, gan pašu bitenieku, gan apkārtni, no kurienes saldums nests. Tā arī lētāk, nekā pirkt veikalā. Arī viņai pašai pavasara nesums jau noņemts un draugiem, radiem izdalīts.
***
Dažkārt bites dodas dēt medus telpā. Iemesli var būt dažādi, taču, lai to nepieļautu, saimes ligzdai var uzlikt speciālu sietu, kas nopērkams biškopības preču veikalos. Tas jāuzliek rūpīgi, jo dējīga māte mēģinās pat pa mazu spraudziņu tikt pie tukšām šūnām, ja ligzdā to trūkst. Turklāt, ja māte pēc tam netiek vairs atpakaļ ligzdā, bitenieku atkal gaida netīkams pārsteigums.
Dari tā
Ērču daudzumu stropā var noteikt, piemēram, izraujot no kūniņas vēl nedzimušu un baltu tranu jaunuli. Ērces uz tā labi redzamas kā melni punktiņi. Pie Rainoldas neizdodas atrast nevienu tranu peru ar ērci, taču, ja stropā to ir daudz, dažkārt esot gandrīz uz katra tranu pera. Tas, ka ērces neredz, nedrīkst maldināt dravnieku. Varras ir, tāpēc profilakses nolūkos jālieto ērču apkarošanai paredzētie preparāti.
Bitenieces vērojumi
Agrāk, kolhozu laikos, par tādiem ienesumiem kā tagad pat sapņot nevarēja. Biteniece spriež, ka tas laikam pierāda – daba kļuvusi tīrāka. Uz laukiem vairs noteikti nelej amonjaku, kas ir viens no bišu zemās produktivitātes iemesliem.
Pie stropa skrejas bites izliek sargus. Tie, pakaļpuses draudīgi sacēluši, nelūgtos viesus brīdina ar savu duramo. Sardzē tiek liktas vecākās bites. Vai tāpēc, ka gudrākas vai nav žēl, ja iet bojā? Arī tāpēc, ka vecām bitēm indes vairāk. Bites, līdzīgi kā sievietes, uz vecumu kļūst indīgākas un niknākas, joko biteniece.
Arī Rainoldai ir bitenieku profesionālā kaite – sāp mugura un kājas. Par labu ārstēšanas metodi viņa uzskata bišu dzēlienus. Sešas dienas pēc kārtas mugurā jāļauj iekost desmit bitēm.