Sešpadsmit piloti vēl pirms kara 4

Vairākums latviešu iestājās karaskolās materiālu apsvērumu dēļ, lai saņemtu gan izglītību, gan virsnieka pakāpi. Piemēram, Jāzeps Baško pabeidza karaskolu brīdī, kad tika dibināta aviācijas skola, un virsniekiem tur bija priekšroka. Tā latviešu virsnieki no dažādām karaskolām nokļuva aviācijas skolās un kļuva par pilotiem. Arī Nikolajs Sudmalis beidza Sevastopoles aviācijas skolu un sāka dienēt par flotes lidotāju jūras aviācijā, kas Krievijā bija labi attīstīta. Sudmalis bija iesaistīts Melnās jūras flotes aviācijā, kamēr vairāki citi latvieši dienēja Krievijas militārajos spēkos pie Sāmsalas Igaunijā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Dokumenti liecina, ka vismaz sešpadsmit latvieši bija sagatavoti par pilotiem jau pirms Pirmā pasaules kara – deviņi Krievijā un septiņi Vācijā un Francijā. Sākot ar 1914. gadu, gandrīz visi viņi tika mobilizēti karam. Sākumā viņi dienēja tā sauktajās gaisa kuģniecības piesienamo aerostatu gaisa novērošanas un artilērijas koriģēšanas vienībās, vēlāk arī aviācijas daļās ar lidmašīnām.

Daudzi Latvijas pirmskara aviācijas pionieri, kas bija pašaizliedzīgi būvējuši savus planierus un lidmašīnas un mēģinājuši ar tām lidot, armijā pieteicās brīvprātīgi, meklējot savu ilgu piepildījumu. Tie bija vēlākie Pirmā pasaules kara un pilsoņu kara dalībnieki – lidotāji Kārlis Skaubītis, Pēteris Ābrams, Alfrēds Rozentāls, Oļģerts Teteris, Rūdolfs Celms, Kristaps Cīrulis, Kārlis Viziņš un citi. Pilotu specialitāti viņi ieguva kara laikā dažādās Krievijas aviācijas skolās – Gatčinā pie Petrogradas, Maskavā, Sevastopolē, Kijevā un jūras aviācijas skolā Baku. Lielākā daļa vispirms apguva citas aviācijas specialitātes (motorists, fotogrāfs, lidotājs novērotājs) un tikai tad izcīnīja tiesības mācīties par pilotiem. Ir zināmi septiņdesmit trīs latvieši, kas par pilotiem Krievijā mācījušies Pirmā pasaules kara laikā, apzinoties, ka izvēlētās profesijas vārdā būs jāriskē ar dzīvību.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.