Foto no personiskā arhīva

Interesanti, ka Redsprings suņi un saimnieki ir iesaistījušies organizācijas bezvēsts.lv darbā un trenējas cilvēku meklēšanā. Gan dzīvu, gan arī mirušu. Tā ir viena no sarežģītākajām disciplīnām, taču izcilais deguns arī te tiek galā. Alina Zavodilova stāsta, ka treniņi notiek ik pa divām vai trim dienām. Izsekojamo pēdu garums mēdz būt arī pāris kilometru. Apmācības sākumā katrā kājas nospiedumā pie papēža ieliek kārumu, lai suns iemācītos nolasīt rakstus ļoti precīzi, neizlaižot nevienu meklētā cilvēka soli. Pārbaudēs pat viens sānis pasperts solis nozīme kļūdu. Protams, Redsprings suņi mācās arī asinspēdu iešanu. Trīssimt, piecsimt un vairāk metru ir tīrais nieks, jo prasības salīdzinājumā ar dzīva vai miruša cilvēka meklēšanu ir daudz vieglākas. Šie springerspanieli ir piedalījušies asinspēdu pārbaudēs, ejot pie pavadas. A. Zavodilova stāsta, ka darba stils un ātrums ir ļoti atkarīgi no suņa temperamenta, bet viņi visi ir ļoti viegli apmācāmi. Lai iemācītu sunim atšķirt uzdevumus, vieni izmanto dažādas komandas vai maina kaklasik­snu. Alina pirms asinspēdām suni nogulda, bet pirms cilvēka meklēšanas uzdevuma nosēdina. Ļoti ātri viņas suņi sapratuši, kas ko nozīmē, un uzreiz noskaņojas tā brīža darbam. 0

Medībās. Springerspanieli ir viegli apmācāmi. Treniņu laikā saimniekam jāievēro divi nosacījumi: konsekvence un pacietība. Visu šķirņu spanieli jūtīgi uztver saimnieka garastāvokli un balss intonācijas, tādēļ treniņi jāvada labā noskaņā, ar sapratni un bez piespiešanas, tad spaniels atalgos savu saimnieku ar paklausību un precīzu izpildījumu. Apmācība jāsāk pēc iespējas agrāk, lai suns neradītu nepatīkamas situācijas medībās ar savu nepaklausību un brīvdomību. Izcilā oža var padarīt viņu par vientuļo mednieku, kurš nerēķinās ar saimnieka prasībām un nepilda komandas. Velsietis lieliski peld. Viņš ir gudrs un strādīgs – gatavs sekot un palīdzēt medniekam visu cauru dienu necaurredzamos krūmājos, pārpurvotās vietās un ir ļoti uzticīgs saimniekam. Ja jums tīk zosu medības un vēlaties, lai suns būtu palīgs, tas iepriekš jātrenē, jo zoss ir diezgan liela salīdzinājumā ar suni.
Vairāki no Redsprings kucēniem Latvijā un ārzemēs ir aktīvi mednieki. Viens pieder mežsaimnieku ģimenei Talsu pusē. Kucītei šobrīd ir nedaudz vairāk kā gads un viņa vēl tikai apgūst dažādas prasmes. Kopā ar saimniekiem apmeklē paklausības skolu, mācās pamatkomandas. Tā kā nākotnē springeru meiteni paredzēts izmantot ievainota medījuma meklēšanai, jau kopš rudens viņa mācās šķetināt asinspēdas dažādās vidēs. Ir sākti arī putnu meklēšanas treniņi. Tas gan ir nedaudz sarežģītāk, jo darbs putnu medībās ir komplicēts – atrast medījumu, pacelt to, atrast ievainotu vai nomedītu un atgādāt saimniekam. Tas ir vesels zināšanu un iemaņu komplekss, kas prasa ilgu sagatavošanu. Taču tas ir to vērts! Springeri ir radīti putnu medībām. Kurš gan nezina pīļu slepeno paņēmienu – ienirt, pieķerties pie ūdenszāles stiebriņa un nogaidīt! Mednieks bez suņa ienirušu meženi, visticamāk, neatradīs. Velsas springerspaniela šķirnes suņiem šādā situācijā ir sava pieeja. Tie nirst! Vietā, kur pīle manīta pēdējo reizi, suns ienirs un meklēs, kamēr atradīs. Protams, kā jau katrai šķirnei, arī springeriem ir savi mīnusi. Piemēram, medījot piekrastes krūmājos un niedrēs, savas nelielās ķermeņa masas dēļ suns ne visur tiks cauri. Toties visu atsver kolosālās darba spējas un izturība.

Kad piedzimst jauni kucēni, protams, pirmās rūpes nav vis par darba īpašībām, instinktiem, bet gan par veselību, pieņemšanos svarā, potēm un daudz ko citu, bet, kad ķepas vairs neļogās un acis sāk atvērties, tad sakas īstās lietas! Tikko kucēniem acis vaļā, tos iepazīstina ar putnu. Sākumā tā ir dzīva paipala, ko ielaiž pie mazuļiem voljerā. Līdz divu mēnešu vecumam absolūti visi kucēni iemācās nēsāt paipalu, nenodarot tai nekādus miesas bojājumus. Jau no pašiem pirmajiem brīžiem, pirmajām smaržu vēsmiņām, ko sajūt mazie deguni, ir redzams suņu temperaments, spējas, interese. Viens brīnās, nogaida. Cits azartā sastingst un zogas. Vēl kādam ir vairāk vai mazāk vienalga – putnu ievēro, bet īpaši nesteidzas tuvoties. Taču nekad nav bijis tā, ka medījums vispār neinteresē! Lai gan attieksme un aizrautība visiem kucēniem nav vienādas, tos visus par lieliskiem medību kompanjoniem padara apmācība. Labi sagatavots, daudzpusīgi trenēts springerspaniels ir universāls medību suns.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Sarunā A. Zavodilova smaidot stāsta, ka springeru kucēni mācās zibenīgi. Ik dienas viņu uztvere uzlabojas, tādēļ tiem piedāvā ne tikai paipalas, bet arī dažādu citu putnu spārnus, dzīvnieku kažoka gabaliņus, vieglus meklēšanas uzdevumus. Tā kucēni reizē ar pirmajiem patstāvīgajiem soļiem sāk gatavoties medību gaitām. Palaist jauno paaudzi uz topošo saimnieku mājām šajā audzētavā īpaši nesteidzas. Ir tik labi pavērot viņus, mācīt, sagatavot jaunai dzīvei. Kucēniem, kas mātes barā ir uzkavējušies ilgāk (audzētavā, ka jau minēts, ir vairāki pieauguši suņi), ir daudz stabilāka psihe, tie saprātīgāk uztver pasauli un prot daudz no tā, kas sunim jāzina. Zināšanas, kas ieguldītas audzētavā, iemaņas neizzūd no suņa atmiņas, ja jaunais saimnieks pirmajos mēnešos nav veltījis laiku treniņiem. Pat pēc ilgāka pārtraukuma atsākta lauka apmācība dos daudz labākus rezultātus nekā kucēnam, kas dzīves pirmajos mēnešos nav iepazīstināts ar medījumu, ar darba vidi, ar elementārām komandām. 
A. Zavodilova uzsver, ka ar pieaugušu springerspanielu noteikti ir daudz jāstaigā, turklāt vietās, kur suni var mierīgi palaist bez pavadas. Vismaz pāris reižu nedēļā ir vajadzīgas ilgas pastaigas mežā, laukos. Suns ir ļoti nopietns. Kā visi mednieki, kam galvā ir smadzenes, arī šīs šķirnes suns ļoti ātri saprot, ka pats ir spējīgs par sevi parūpēties. Savukārt, ja saimnieks strādā un mācās kopā ar suni, sadarbība noteikti būs auglīga.

Ar jaunu springerspanielu pilnīgi noteikti ir jāiziet kopējās paklausības kurss. Tā dēvētais BH – suns kompanjons. Protams, kādam atkal būs arguments – medību suni nevajag mācīt. Nav tiesa. Pirmkārt, jo vairāk suns mācās, jo tas ir gudrāks, prāts elastīgāks, patstāvīgāks. Otrkārt, BH nozīmē arī elementāro komfortu sadzīvē, jo paklausīgs suns ir daudz ērtāks par mežoni. Labi ir tas, ka Velsas springerspaniels neskries prom no saimnieka. Viņa galvenā vēlme ir strādāt cilvēkam. Viņš ar vislielāko uzcītību un atbildību darīs visu iespējamo, lai tikai izdabātu saimniekam, sagādātu prieku. Tādēļ par pareizi izpildītām komandām noteikti suns jāatalgo ar kārumu un pieskārienu, bet tikpat svarīgi ir izrādīt, cik ļoti tu esi priecīgs par suņa paveikto. Tiesa gan, ilgstoša atkārtošana nav viņa stihija. Ja treniņš turpināsies stundu pusotru, tad jau pusē suns sāks garlaikoties – kamdēļ jāatkārto tas, kas jau apgūts! Te cilvēkam var likties, ka suns spītējas, tāpēc ir svarīgi nespiest pārlieku, neiedzīt sunim nepatiku pret mācībām. Visam jābūt kā rotaļai. Ar suni ir jārunā, ik pa brīdim jāspēlējas. Ja viena komanda apnikusi, ieteicams nomainīt uzdevumu. Tas pats attiecināms arī uz medību lietu mācīšanu. Ja apnikusi pēdu iešana, var pamētāt aportu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Paši audzētavas Redsprings īpašnieki ienākuši medību apmācību pasaulē pirms četriem gadiem. Pēc draugu uzaicinājuma piedalījās vienā putnu meklēšanas un pienešanas treniņā. Iepaticies! Sākuši arī paši trenēties un mācīt savus suņus, jo, kā saka Alina, galvenais ir saglabāt šķirnes darba īpašības! Arī pagājušajā mēnesī audzētavā piedzima kucēni, kuru māte ir nokārtojusi asinspēdu, putnusuņu un spanielu lauka pārbaudes, saņēmusi BH un kopējā paklausības kursa diplomus. Tēvs ir reāli strādājošs medību suns no Zviedrijas, darba suņu audzētavas vaislas suns. Ar savas audzētavas suņiem Zavodilovi piedalās fazānu un pīļu medībās – springeri paceļ un pienes medījumu. Taču, tā kā viņi trenējas arī ievainota medījuma meklēšanā, noteikti ir gatavi piedalīties arī gaides vai dzinējmedībās, lai meklētu medījumu. 

Medībās. Springerspanieli ir viegli apmācāmi. Treniņu laikā saimniekam jāievēro divi nosacījumi: konsekvence un pacietība. Visu šķirņu spanieli jūtīgi uztver saimnieka garastāvokli un balss intonācijas, tādēļ treniņi jāvada labā noskaņā, ar sapratni un bez piespiešanas, tad spaniels atalgos savu saimnieku ar paklausību un precīzu izpildījumu. Apmācība jāsāk pēc iespējas agrāk, lai suns neradītu nepatīkamas situācijas medībās ar savu nepaklausību un brīvdomību. Izcilā oža var padarīt viņu par vientuļo mednieku, kurš nerēķinās ar saimnieka prasībām un nepilda komandas. Velsietis lieliski peld. Viņš ir gudrs un strādīgs – gatavs sekot un palīdzēt medniekam visu cauru dienu necaurredzamos krūmājos, pārpurvotās vietās un ir ļoti uzticīgs saimniekam. Ja jums tīk zosu medības un vēlaties, lai suns būtu palīgs, tas iepriekš jātrenē, jo zoss ir diezgan liela salīdzinājumā ar suni.
Vairāki no Redsprings kucēniem Latvijā un ārzemēs ir aktīvi mednieki. Viens pieder mežsaimnieku ģimenei Talsu pusē. Kucītei šobrīd ir nedaudz vairāk kā gads un viņa vēl tikai apgūst dažādas prasmes. Kopā ar saimniekiem apmeklē paklausības skolu, mācās pamatkomandas. Tā kā nākotnē springeru meiteni paredzēts izmantot ievainota medījuma meklēšanai, jau kopš rudens viņa mācās šķetināt asinspēdas dažādās vidēs. Ir sākti arī putnu meklēšanas treniņi. Tas gan ir nedaudz sarežģītāk, jo darbs putnu medībās ir komplicēts – atrast medījumu, pacelt to, atrast ievainotu vai nomedītu un atgādāt saimniekam. Tas ir vesels zināšanu un iemaņu komplekss, kas prasa ilgu sagatavošanu. Taču tas ir to vērts! Springeri ir radīti putnu medībām. Kurš gan nezina pīļu slepeno paņēmienu – ienirt, pieķerties pie ūdenszāles stiebriņa un nogaidīt! Mednieks bez suņa ienirušu meženi, visticamāk, neatradīs. Velsas springerspaniela šķirnes suņiem šādā situācijā ir sava pieeja. Tie nirst! Vietā, kur pīle manīta pēdējo reizi, suns ienirs un meklēs, kamēr atradīs. Protams, kā jau katrai šķirnei, arī springeriem ir savi mīnusi. Piemēram, medījot piekrastes krūmājos un niedrēs, savas nelielās ķermeņa masas dēļ suns ne visur tiks cauri. Toties visu atsver kolosālās darba spējas un izturība.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.