Sarkanos gāzes balonus neaizliegs vēl divarpus gadus 14
Ekonomikas ministrija (EM) atkāpusies no vēlmes šogad no tirgus izņemt padomju laikā ražotos sarkanos sašķidrinātās naftas gāzes balonus. Ministrija iecerējusi nākamnedēļ skatīšanai valdībā virzīt noteikumu grozījumus, kas paredz līdz 2017. gada beigām pagarināt termiņu, līdz kuram mājsaimniecības drīkstēs lietot šos balonus līdztekus prasībām atbilstošajiem baloniem.
Jau vēstīts, ka no šā gada 31. marta stāsies spēkā jauna gāzes balonu aprites kārtība, kas paredzēja šā gada laikā no tirgus izņemt PSRS laikā ražotos GOST gāzes balonus (bez π (pī) zīmes).
“LA” jau pirms diviem mēnešiem cēla trauksmi publikācijā “Sarkanos gāzes balonus padzen, bet kas tālāk?” (20. janvārī), kam piebalsoja daudzi jo daudzi lasītāji. Toreiz ekonomikas ministres runasvīrs Arno Pjatkins atzina, ka situācija ir jālabo un Ministru kabineta noteikumi ir jāgroza. Tagad atbildīgā EM nolēmusi rosināt vēl divarpus gadus ļaut mājsaimniecībām lietot sarkanos gāzes balonus.
Veco gāzes balonu lietošanas termiņu pagarinās, ņemot vērā, ka gāzes balonu tirgū iesaistītie uzņēmumi nav gatavi jaunajai aprites kārtībai. Tāpēc pastāv bažas, ka gāzes balonu iegāde radīs būtisku finansiālo slogu mājsaimniecībām – cilvēki nespēs atļauties jaunu gāzes balonu, turpinās lietot veco, apdraudot savu drošību.
“Spriežot pēc mums pieejamās informācija, par jaunu 46 litru balonu cilvēkiem tiek prasīti pat 70 – 90 eiro. Dosim pārejas laiku, lai gāzes balonu tirgotāji sagatavojas jaunajai aprites sistēmas un piedāvā gāzes balonus par saprātīgām cenām, kā arī cilvēki iekrāj naudu jaunam balonam,” “LA” sacīja EM Iekšējā tirgus departamenta atbilstības nodaļas vadītājs Edijs Šaicāns, norādot, ka veco balonu divarpus gadus drīkstēs lietot ar nosacījumu, ka tas būs pārbaudīts.
Veco balonu pret pilnu tāpat kā līdz šim varēs samainīt jebkurā apmaiņas vietā, taču no oktobra pretim varēs saņemt tikai pārbaudītu balonu. Pārbaudes jānodrošina gāzes uzpildes kompānijām, kam būs attiecīgs aprīkojums. Tēriņus uzņēmumi ņems uz saviem pleciem vai iekļaus cenā. Pārbaudītos balonus iekļaus publiskā e-reģistrā, lai nodrošinātu to izsekojamību. “Ar pārbaudēm ceram panākt arī to, ka kritiskākā stāvoklī esošie baloni pazudīs no tirgus,” piebilda Šaicāns.