Sargiet savu mājokli! Palielinājies gadījumu skaits, kad noziedznieki iekļūst mājokļos, uzlaužot slēdzeni vai izurbjot durvju aili 87
Teju katru gadu vērojama tendence, ka gada tumšākajos mēnešos palielinās zādzības no mājokļiem, tāpēc vēlējāmies uzzināt, kā labāk pasargāt savu mājokli.
Lai saņemtu atbildes uz jautājumiem par mājokļa drošību, sazinājāmies ar uzņēmuma “G4S Latvia” drošības funkciju departamenta direktoru Arti Velšu.
Arī viņš apliecina, ka tieši rudens – ziemas sezonās zādzību gadījumu skaitam ir tendence pieaugt, jo zādzības lielākoties joprojām tiek izdarītas diennakts tumšajā laikā (rudens un ziemas periodos), pārsvarā gadījumos, kad mājokļu īpašnieki atrodas prombūtnē.
Taču kopumā zādzību gadījumiem kopējā tendence pēdējos gados ir samazināties, ko apstiprina arī Valsts policijas statistikas dati.
“G4S” pārstāvis novērojis, ka ir palielinājies gadījumu skaits, kad noziedznieki iekļūst privātmājās vai dzīvokļos, uzlaužot slēdzeni vai izurbjot durvju, logu aili, kā arī vienkārši ar blakusesošiem priekšmetiem (akmens plāksnes, bruģa gabali, dzelzs caurules u.c.) izsitot logu vai durvju stiklus. Līdz ar to varam secināt, ka ir vērojama tendence, ka noziedznieki sāk izvēlēties vienkāršākus, rupjākus iekļūšanas mājoklī veidus.
Artis Velšs stāsta: “Ņemot vērā, ka visai bieži zādzības veikšanu atvieglo drošības elementu trūkums un īpašnieku ikdienas paradumi, piemēram, neaizvērti logi, vērtīgu priekšmetu atstāšana redzamās un ātri piekļūstamās vietās, video novērošanas sistēmas neesamība, nepietiekams apgaismojums teritorijā vai tās uzraudzības grūtības u.c., tad varam teikt, ka arī mūsu praksē nereti ir gadījumi, kad objektu īpašnieki, atrodoties prombūtnē, neskatoties uz to, ka mājoklis ir aprīkots ar signalizācijas iekārtām, dodoties prom vieglprātīgi, aizmirst vai apzināti tās nav aktivizējuši, ierodoties atpakaļ vai konstatējot ar kaimiņu palīdzību fiksē iekļūšanu un zādzību, taču pārbaudot trauksmes signalizācijas sistēmas ir redzams, ka īpašnieks to ilgstoši nav lietojis un aktivizējis, kaut arī sistēma ir darba kārtībā.”
Kā māju saimniekiem sevi pasargāt?
“Pieredze liecina, ka visefektīvākais zagļu atturēšanas veids, jo īpaši privātmāju teritorijās, taču arī dzīvokļos, ir suņa vai vairāku suņu esamība. Pie tam jo lielāks un skaļi rejošs, izrādošs niknumu, jo labāk. Lielākā daļa no zādzībām ir t.s. iespēju zādzības, kad noziedznieks izmanto dažādus viņam labvēlīgi sakrītošus veicinošus apstākļus, kurus kā jau tika minēts visai bieži veicina pašu cietušo bezrūpīga attieksme – ejot prom vai ejot gulēt, atstāti atvērti logi, balkona durvis, neaizslēgtas durvis, neieslēgta signalizācija, atstātas atslēgas ieejas durvju slēdzenēs, netiek durvju aizbīdņi, mantas tiek atstātas ērti piekļūstamās vietās (uz palodzes pie atvērta loga vai koridorā pie durvīm) un privātmājām pieguļošās teritorijās brīvai piekļuvei zagļiem. Tādējādi šādas “dabiskās” signalizācijas esamība un iespēja tikt ievainotam, attur noziedzniekus no sava nodoma īstenošanas tieši konkrētā mājoklī.
Otrs efektīvākais veids viennozīmīgi ir apsardzes signalizācijas tehnisko risinājumu izmantošana – pirmkārt, uzstādot lokālas trauksmes nostrādes iekārtas (signalizācija nav pieslēgta apsardzes komersanta sistēmai, taču pie nostrādes rada skaņu, kas pievērš uzmanību gan pašiem īpašniekiem (piemēram, plaši tiek izmantots nakts laikā privātmājās guļot ēkas otrajā stāvā, bet signalizējot par iekļuvi pirmajā stāvā), gan kaimiņiem. Šajā gadījumā īpašnieks maksā tikai vienreizēju samaksu par šo tehnisko iekārtu uzstādīšanu. Būtiski atzīmēt, ka noziedznieks, iekļūstot mājoklī un dzirdot sirēnas nostrādi, nezina, vai tā ir pieslēgta centralizētai sistēmai un to, cik ātri un vai vispār ieradīsies apsardzes darbinieki.
Otrkārt, uzstādot daudz efektīvākas centralizētas apsardzes signalizācijas sistēmas, kas jau tiek pieslēgtas apsardzes centralizētai pultij un nostrādes gadījumā uz objektu dodas mobilais apsardzes norīkojums, lai veiktu objekta apsekošanu. Šajā gadījumā ir maksājama ikmēneša pakalpojuma abonēšanas maksa.
Treškārt, aizvien vairāk īpašnieku savos mājokļos izvēlas uzstādīt dažādas sarežģītības videonovērošanas sistēmas, kas arī nodrošina īpašuma aizsardzību, savienojumā ar apsardzes signalizācijas sistēmām. Analītiskā programmatūra nodrošina attēlu analīzi un arī spēj iniciēt trauksmi, piemēram, teritorijā vai objektā fiksējot cilvēku pārvietošanos. Pie šāda pakalpojuma var tikt nodrošināta arī attālināta centralizēta videonovērošana un reaģēšana uz trauksmēm. Mūsdienu videonovērošanas sistēmas efektīvi darbojas arī nakts (tumsas) un sliktas redzamības apstākļos.
Ceturtkārt, nodrošinot labu apgaismojumu (gan teritorijas, gan ieejas durvju). Bieži ir gadījumi, kad zagļiem bojājot apgaismojumu, piemēram, kaimiņi ir fiksējuši, ka pie kaimiņu mājokļa vairs nedeg kāds pastāvīgs apgaismes objekts, kas pievērš uzmanību un rada aizdomas vai viss ir kārtībā.”
Kādi mājokļi ir riska grupā?
Atbilstoši “G4S” statistikai:
1) visvairāk – daudzdzīvokļu ēku dzīvokļi – īpaši aktuāls lielajās pilsētās un īpaši koncentrējas daudzdzīvokļu ēku rajonos;
2) privātmājas un to teritorijas – izkliedēts visā Latvijā un neveido atsevišķas riska teritorijas;
3) dārza mājiņas, pirts ēkas, garāžas, šķūnīši, pagrabi, jaunbūves, celtniecības vagoniņi un dažādas citas saimniecības palīgtelpas – tas izskaidrojams ar to, ka lielākā daļā šo objektu personas neuzturas pastāvīgi un netiek nodrošināta ne fiziska apsardze, ne apsardze ar tehniskajām drošības sistēmām. Īpašnieki visai bieži mājoklī ierīko jau minētās tehniskās apsardzes sistēmas, taču aizmirst vai negrib vai nepadomā par nepieciešamību aizsargāt arī šādas pastāvīgi neapdzīvotas telpas. Līdz ar to noziedznieki nereti par mērķi izvēlas iekļūšanu tieši šādos objektos, kuros arī visai bieži tiek uzglabāti vērtīgi priekšmeti un mantas (gan sadzīves tehnika, instrumenti, dārza tehnika, velosipēdi u.c.)