Sargi sevi! 1
Strādājot ar dažādiem ķīmiskiem līdzekļiem vai putekļiem, der sevi pasargāt, lietojot respiratorus un maskas ar filtriem. Slīpēšanas un asināšanas darbos par acu drošību gādās aizsargbrilles vai sejassargs.
Veicot remontdarbus, kārtojot vecu māju bēniņus u. tml., ieelpotais gaiss var saturēt lielu putekļu daudzumu vai kaitīgus izgarojumus un apdraudēt veselību, īpaši ja cilvēks ir alerģisks un reaģē ar paaugstinātu jutību. Šādās situācijās uz sejas noteikti jāuzliek vismaz putekļu maska jeb respirators, kas aizkavēs putekļu nonākšanu elpceļos. Tāpat degunu un muti ieteicams pasargāt no putekļiem, kas rodas, slīpējot koksni, ģipsi vai nojaucot krāsni, kad telpa ātri piepildās ar kvēpiem. Putekļu maskas pēc savām aizsardzības spējām tiek iedalītas trijās starptautiski atzītās grupās (P1, P2 un augstākās kategorijas P3, kas aizsargā arī no indīgiem putekļiem un mikroorganismiem). Tiesa, respirators paredzēts vienreizējai lietošanai, tas jānomaina, tiklīdz virsma kļuvusi netīra un cilvēks ieelpas brīdī jūt mitrumu.
Darbojoties ar krāsām, lakām, sveķiem, līmēm, kuru sastāvā ir organiskie šķīdinātāji, amonjaks un tā atvasinājumi, der nodrošināties ar gāzes maskām – tās var būt pusmaskas vai pilnās sejas maskas. Maskām no pelēkas gumijas piemīt specifisks aromāts, kas daudziem cilvēkiem rada alerģiju, savukārt silikona maskas un pusmaskas nav alerģiskas, tās ir arī noturīgākas pret karstumu un mehāniskām traumām. Strādājot ļoti ērtas ir pusmaskas, kuras hermētiski nosedz degunu un muti un kurām ir maināmi putekļu, gāzes vai kombinētie filtri. Pilna sejas maska aizsargā ne tikai degunu un muti, bet arī acis un sejas ādu (tas vajadzīgs, ja telpā ir skābi saturoši tvaiki, kas var radīt ādas kairinājumu).
Gāzes filtri ir pildīti ar apstrādātu aktivēto ogli (ogle no kokosa mizas un speciālas kūdras sūnas), tie jāmaina uzreiz, tiklīdz maskas iekšpusē sajūtama ķīmisko vielu smarža vai garša. Filtri maskās ir viegli nomaināmi un nopērkami atsevišķi veikalos. Parasti izmanto četrus filtru veidus, kurus, pēc starptautiski pieņemtiem standartiem, var pazīt pēc atbilstoša krāsu un burta koda: baltais filtrs (P3 klases filtrs) aizsargā pret putekļiem un cietām daļiņām, brūnais (A) – pasargā no organiskajām gāzēm un tvaikiem (piemēram, krāsas uz šķīdinātāju bāzes), pelēkais (B) – no neorganiskajām gāzēm un tvaikiem (hlors, sērūdeņradis un ūdeņraža cianīds), dzeltenais (E) – aizsargā pret skābi veidojošām gāzēm (piemēram, oglekļa dioksīds), bet zaļais (K) filtrs aizsargā pret amonjaku un organiskajiem amīnu savienojumiem. Plaši tiek izmantots universālais filtrs, kas pasargā no lielākās daļas indīgo gāzu, visām cietām daļiņām un putekļiem, ieskaitot vīrusus un baktērijas. Kombinēto filtru iesaka situācijās, kad telpā ir dažādu vielu gāzes un tvaiki vai arī kad ir darīšana ar nezināmas izcelsmes ķīmiskām vielām.
Lētākajām pilnās sejas maskām acu daļu aizsargā pret skrāpējumiem izturīga plēve, dārgākām – polikarbonāta stikls. Lielākajai daļai masku ir balss membrāna, kas ļauj sarunāties, masku nenoņemot. Tāpat mūsdienu ražojumiem ir iebūvēts ventilators, kas zem maskas nodrošina svaiga gaisa piekļuvi.
Darbojoties ar dažādām ķimikālijām, der parūpēties arī par rokām. Nu jau nopērkami visdažādākie aizsargcimdi, tostarp ar augstu mehānisko un ķīmisko izturību. Tos ražo no dabiskās gumijas-lateksa, no nitrila, savukārt biezie kaučuka-nitrila cimdi noderēs krāsošanas instrumentu vai citu virsmu mazgāšanai ar nitrošķīdinātājiem.