Sargās etniskos ungārus 3
Ungārijas premjerministrs Viktors Orbans, kuru valsts parlaments nedēļas nogalē apstiprināja valdības vadītāja amatā uz otro pilnvaru termiņu, paziņojis, ka Ungārijas kaimiņvalstīs, tostarp Ukrainā, dzīvojošajiem etniskajiem ungāriem jābūt iespējai ne tikai saņemt dubultpilsonību, bet viņiem arī jāuzstāj uz viņu apdzīvoto apgabalu autonomijas statusu.
Ukrainas austrumu apgabali pēdējos mēnešos ir ierauti smagā konfliktā, kuru izprovocējuši prokrieviskie separātisti, prasot valsts austrumu apgabalu atdalīšanu no Ukrainas un to pievienošanu Krievijai. Pēc nedēļas nogalē iestudētajiem “referendumiem” Doņeckā un Luganskā separātisti jau “lūguši” šo apgabalu pievienošanu Krievijai. Krievijas prezidents Vladimirs Putins pagaidām nav komentējis “referendumu” rezultātus. Tiesa, Kremļa interneta vietnē ievietots paziņojums, kurā pausts, ka Krievija “ciena” Doņeckas un Luganskas apgabala iedzīvotāju “gribu”. Tajā arī norādīts, ka Kremlis “cer uz referenduma rezultātu praktisku ieviešanu”.
Kamēr Krievija plosa Ukrainas austrumu apgabalus, Orbans apņēmies aizstāvēt Ukrainas rietumos esošajā Aizkarpatu apgabalā dzīvojošo etnisko ungāru intereses. Pēc dažādiem avotiem, Ukrainas Aizkarpatu apgabalā dzīvo aptuveni 160 000 līdz 200 000 etnisko ungāru. Savā uzrunā parlamentam Orbans sprieda, ka ungāri Ukrainā šobrīd atrodas “kritiskā situācijā”. Ungārijas valdības vadītājs paziņoja, ka Ukrainā dzīvojošajiem ungāriem ir tiesības uz pašnoteikšanos un Ungārijas pilsonību. “To mēs arī sagaidām no jaunās Ukrainas, kura šobrīd veidojas,” paziņoja Orbans. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka pilnībā atbalsta Ukrainas pagaidu valdību un demokrātiju, informē raidsabiedrības “Brīvā Eiropa” interneta vietne.
Arī citās Viduseiropas valstīs dzīvo ievērojams skaits etnisko ungāru. Piemēram, Serbijā dzīvo aptuveni 250 tūkstoši etnisko ungāru, Slovākijā – pusmiljons, bet Rumānijā līdz pat pusotram miljonam. Orbans atsaucas uz 1920. gadā parakstīto Trianonas miera līgumu starp Antantes valstīm un Ungārijas Karalisti, kura dēļ Ungārija zaudēja aptuveni divas trešdaļas no teritorijām, kas tai piederēja pirms Pirmā pasaules kara. “Šā iemesla dēļ daudzi ungāri Trianonas līgumu uzskata par nacionālo traģēdiju,” norāda ziņu aģentūra “Reuters”.
Uzrunā parlamentam, kuru viņš teica pēc amata zvēresta došanas, Orbans norādīja, ka viņa vadītās partijas “Fidesz” atkārtoti iegūtais divu trešdaļu vairākums parlamentā nozīmē to, ka Ungārijas iedzīvotāji pauduši stingru atbalstu 2010. gadā pie varas nākušās labējās partijas sāktajam politiskajam kursam. To raksturojot, Orbans paziņoja: “Ungārijas ekonomikai ir jābūt būvētai uz smagu darbu, nevis spekulatīviem darījumiem. Ir jāstiprina savstarpējā atbildība, nevis liberālas doktrīnas. Cīņai jābūt par nacionālo neatkarību, nevis piesliešanos pasaules varām.” Viņš arī sacīja, ka valdība apņēmusies veicināt demogrāfiju.
Runājot par gaidāmajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām, Orbans paziņoja, ka “mums jānosūta Briselei skaidra vēsts, ka mēs gribam cieņu pret ungāriem”. “Sūtīsim uz turieni politiķus, kuri ir spējīgi cīnīties par to cieņu, ko ungāri ir pelnījuši,” izteicās Ungārijas valdības vadītājs. Viņš uzsvēra, ka “bez šaubām” ir pārliecināts, ka Ungārijas vieta ir Eiropas Savienībā un NATO. “Taču mēs esam šo alianšu dalībvalsts, nevis ķīlniece. Mēs gribam Eiropu, kas ciena savu izcelsmi, ciena kristietību un ciena individuālas valstis,” tā Ungārijas premjers.