Foto: Shutterstock

Dārznieka padoms: kā izglābt augļukokus no laputīm? 15

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

“Manam ķirsim zaru galos iemetušies melni kukaiņi, lapas savilktas čokurā. Līdzīga aina arī uz citiem augļukokiem. Kādu izvilkumu labāk pagatavot? Vai kokakola pret tām ir iedarbīga?” – Indulis Rīgā

Šis gads ir labvēlīgs dažādiem kaitēkļiem, arī lap­utīm. Ja dažas to kolonijas manāmas uz liela koka, tad var īpaši neuztraukties, bet jaunu kociņu tās var piebeigt un izkropļot. Pirms vēršas pret laputīm, der apskatīt augu kopumā. Parasti lap­utis nāk komplektā ar skudrām, un tās tekalē pa stumbru augšā, lejā. Skudras ir tās, kuras veido laputu kolonijas un mielojas ar gardi saldajiem utu izdalījumiem. Tādēļ vienlaikus ar laputu apkarošanu jātiek galā arī ar skudrām. Vismaz jānovirza tās uz citu, mazāk vērtīgu vietu.

Mērdē laputis

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tā ir dīvaina lieta – cilvēki domā, ka saimniekos zaļi, ja dažādus kukaiņu mērdēkļus gatavos paši. Kaut gan katrā dārzkopības preču veikalā ir nopērkami dažādi līdzekļi skudru un laputu ierobežošanai. Tie ir zinātnieku izstrādāti un pārbaudīti, kas cilvēkam un pārējai dabai ir iespējami mazkaitīgāki – ja lieto, kā teikts in­strukcijā. Turklāt ir vienkārši un ātri pagatavojami,” secina stādaudzētājs un augļkopis Pēteris Heimanis no Pūres.

Pret laputīm viņš iesaka tādus pārbaudītus līdzekļus kā zaļās ziepes, NeemAzal-T/S u.c. Smidzinājumus noteikti atkārto ik pēc nedēļas. Tā jārīkojas, jo šie līdzekļi nobeidz tikai pieaugušos īpatņus, bet oliņas nespēj iznīdēt. Aptuveni pēc septiņām dienām tās būs izšķīlušās. Ja to nedara, visi iepriekšējie pūliņi ir velti, jo laputu uzdzīve un vairošanās turpināsies.

Smidzināšanai vajadzīgs kvalitatīvs aparāts ar smalku strūklu, jo tai jātrāpa tieši uz laputīm zem lapām.

Bendē skudras

Ar laputu fermeriem – skudrām – var tikt galā, gan paberot granulas ap augiem, gan novietojot speciālos namiņus, pēc kura apciemojuma skudras uz ligzdu aiznes nāvīgas vielas.

Foto: Inita Šteinberga

Vienkārši un ar garantiju ir aptīt ap koka stumbru speciālo kukaiņu līplenti vai aplikt ap to dzeltenos līmes vairogus. Pat vienkāršs mušpapīrs ir pietiekami lipīgs, lai apturētu skudru staigāšanu. Drošības pēc ar lipīgo lenti var aptīt arī resnākos zarus. Der pat mitrumizturīgā līplente, ko izmanto būvdarbos. Tikai tin ar lipīgo pusi uz āru.

Lipīgās lentes rudenī noteikti noņem.

Regulāri rušinātā, pietiekami mitrā augsnē skudru ir mazāk.

Uzticas zinātnei

Augļkopis neiesaka pašiem gatavot un lietot dažādus mērdēkļus, jo nevar zināt, kāds ir to sastāvs. Par košumkrūmiem ir mazāka bēda, bet augus sakņu un augļu dārzā nevajadzētu apstrādāt ar pašu brūvējumiem. No augiem iegūtās indes var būt vēl kaitīgākas nekā rūpnieciski ražotās. Turklāt reti kurš zina un ievēro stingri noteiktās drogu proporcijas, lietošanas pamācības.

Internetā lasāmi ieteikumi: gatavo kartupeļu vai tomātu lapu uzlējumu un ar to apsmidzina augus. Taču šajos nakteņos kā skudru vai laputu inde darbojas tāda viela kā solanīns. Tā ir toksiska arī cilvēkam. Līdzīgi ar ieteikto struteņu uzlējumu – arī tur rodas produkts, ar kuru var indēt arī divkājus.

Reklāma
Reklāma

Ja laputis un skudras savairojušās, tās maz bēdās par dzirdīšanu ar kokakolu. Maz efektīga pret skudrām ir kanēļa kaisīšana. Pilnīgi neizprotama pārtikas šķērdēšana ir mannas bārstīšana un rūgumūdens gatavošana (raugs un cukurs vai medusūdens) pret skudrām. Dažādi raudzekļi gan ir efektīvi augļukoku kaitēkļu izķeršanai, ja tos salej pudelēs un izkar kokos. Taču skudru populācijai dārzā tas jūtami nekaitēs.

Arī no dabas nākušas vielas var būt ļoti indīgas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.