Foto: Bigbluestudio/SHUTTERSTOCK

Sarežģītā pleca locītava. Kāpēc sāp plecs? 5

Autors: Regīna Olševska, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Pleca locītavu veido sarežģīts saišu un muskuļu mehānisms, kas nodrošina locītavas kustīgumu. Tā ir vienīgā locītava, kas spēj veikt rotāciju, kustību pilnā apjomā. Taču, tiklīdz traumas, pārslodzes, slimības vai kādu citu iemeslu dēļ līdzsvars locītavā tiek izjaukts, rodas iekaisums, sāpes un kustību ierobežojumi. Medicīnas centra ARS traumatologs ortopēds JĀNIS DOBELNIEKS skaidroja, ka pleca locītava bieži cieš tāpēc, ka tajā ir liela kustību amplitūda, ko nodrošina daudz dažādu struktūru. Turklāt viens kauls atrodas ļoti cieši pie otra – tos šķir pavisam šaura sprauga.

Kāpēc sāp plecs

Locītavu apņem tā sauktā rotatoru manšete, kuru veido muskuļi un to cīpslas, kas nodrošina kustību spēku un apjomu. Ja sāpes plecā izraisa problēmas pašā locītavā, piemēram, kādas struktūras bojājums vai iekaisums, tās nav visaptverošas – sāpīgo vietu iespējams nosegt ar plaukstu, un tās nenoslīd zemāk par augšdelma otro trešdaļu. Tiklīdz viens muskulis ir iekaisis un nedarbojas, kā nākas, sāp viss plecs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viens no biežākajiem pleca sāpju cēloņiem ir augšdelma divgalvainā muskuļa bicepsa cīpslas daļējs vai pat pilnīgs plīsums, kas var notikt arī bez iemesla, jo ar gadiem tā izdilst un zaudē elastību. Šādam bojājumam raksturīgas sāpes, veicot noteiktas kustības. Ja tiek bojāta rotatoru manšete, pacients jūt sāpes ne tikai slodzes laikā, bet arī naktī. Nekustinot roku, sāpes pakāpeniski mazinās, bet, atjaunojot kustības, plecs atkal sāk sāpēt.

Arī tad, ja sašaurinās pleca locītavas sprauga, rodas sāpes un kustību ierobežojums. Ļoti bieži sāpes pastiprinās naktīs, jo dienā roka ar savu svaru paplašina spraugu starp kauliem, atbrīvojot vietu muskuļiem. Raksturīgi tas, ka locītavai samazinās muskuļu spēks. Ja plecs tiek strauji parauts, piemēram, sportojot, var rasties arī muskuļa cīpslas atrāvums. Tādā gadījumā nav iespējams roku pacelt uz augšu.

Tiem, kuri ilgstoši pārslogo rokas, it īpaši vīriešiem, paralēli noritot deģeneratīviem procesiem locītavās, ar gadiem attīstās osteoartroze. Nodilušo kaulu un skrimšļu sīkās daļiņas, kas sastāv no kalcija sāļiem, izgulsnējas pleca locītavā, veidojot osteofītus. Šie veidojumi nospiež cīpslu, izraisot muskuļu iekaisumu apkārtējos audos un sāpes pleca locītavā.

Traumu, dažādu slimību, to skaitā osteoartrozes, ietekmē locītavas pārslodzes dēļ tai piestiprinātajās muskuļu saitēs, cīpslās un to somiņās var izgulsnēties kalcija sāļi. Pat neliela slodze pleca locītavā izraisa sāpes, jo izveidojies apkaļķojums – kalcināts rada berzi un kairinājumu.

“Kalcināti izraisa apkārtējo audu iekaisumu, tūsku. Pacients jūt tik spēcīgas sāpes, ka dažkārt pat nevar pieskarties plecam,” stāsta ārsts. Ja pacients sāk saudzēt sāpošo roku, ar laiku var parādīties nopietni kustību ierobežojumi. Tāpēc svarīgi doties pie ārsta un pēc iespējas agrāk sākt ārstēšanu. Piemēram, bojātu cīpslu pašā sākumā var sašūt, un pēc tam roka spēs pilnvērtīgi darboties. Pretējā gadījumā plecs kļūst aizvien stīvāks, un ar laiku var attīstīties plaši pleca locītavas bojājumi, kas var beigties ar invaliditāti.

Reklāma
Reklāma

Ja pēc 2–4 nedēļām sāpes plecā nav mazinājušās vai pat pastiprinās, jāmeklē traumatologa ortopēda palīdzība.

Diagnoze un ārstēšana

Ja vien pacientam nav bijusi pleca trauma, bieži vien sāpju cēloni uzreiz nevar noteikt. Lai precizētu diagnozi, tiek veikts rentgens un ultrasonogrāfija. Pēc rentgenuzņēmuma ārsts novērtē kaulu stāvokli, savstarpējo novietojumu un locītavu spraugas, nosaka, vai tajās nav izveidojušies kalcināti vai osteofīti. Savukārt ar ultrasonogrāfiju var izvērtēt mīkstos audus, bet cīpslu vai saišu bojājuma gadījumā papildus var būt nepieciešams magnētiskās rezonanses izmeklējums.

Bieži vien sāpes plecā iespējams novērst konservatīvi, iekaisuma un tūskas mazināšanai lietojot nesteroīdos pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļus, izmantojot fizikālās procedūras: magnētterapiju, ultraskaņas vai triecienviļņu terapiju, bet, ja tas nelīdz, veicot kortikosteroīdu injekcijas. Tiklīdz sāpes mazinājušās, fizioterapeita vadībā vajag sākt ārstniecisko vingrošanu.

Triecienviļņu terapijas darbības princips ir līdzīgs litotripsijai jeb nierakmeņu skaldīšanai. Ar to iespējams veicināt kalcija sāļu veidojumu – kalcinātu un osteofītu – uzsūkšanos, kā arī likvidēt saišu un cīpslu pārkaļķojumus, kas sagādā sāpes un neļauj locītavai brīvi kustēties.

“Uz noteiktām pacienta ķermeņa daļām tiek raidīti mehāniskie akustiskie viļņi, kuri kūlīšu veidā izplatās audos un šūnās, atslābinot savilktos muskuļus, sekmējot iekaisumu, tūskas, arī sāpju mazināšanos muskuļos un locītavās,” triecienviļņu terapijas efektu skaidro Veselības centra 4 fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārste Agnese Gūtmane. Pirms tam gan jāveic izmeklējumi, lai noskaidrotu, cik liels un blīvs ir kalcināts un cik dziļi tas atrodas. Atkarībā no tā ārsts regulē triecienviļņu spēku, ātrumu un citus parametrus. Lai panāktu vēlamo efektu, terapijas kursa ilgums var būt atšķirīgs – vienam pacientam pietiks ar trim četrām, bet citam vajadzēs līdz pat astoņām procedūrām. Tās ilgums nepārsniedz 5–10 minūtes, un procedūru veic reizi nedēļā. Lai panāktais efekts būtu ilgstošs, pēc tam ieteicams konsultēties ar fizioterapeitu un pildīt viņa ieteiktos vingrojumus.

Taču reizēm pleca locītavai var būt nepieciešama ķirurģiska ārstēšana. Parasti tā ir mazinvazīva artroskopiska operācija, kurā pacientam veic vairākus nelielus griezienus pleca locītavā. Pa vienu no tiem tiek ievadīta miniatūra videokamera kopā ar ļoti spil­gtas gaismas staru, kas izgaismo locītavu, un in­strumenti, ar kuriem iespējams novērst visus locītavas bojājumus – atjaunot bojātās saites un muskuļu cīpslas, notīrīt audu sabiezējumus un kalcija sāļu nogulsnes, novēršot iekaisuma cēloni. Rehabilitācija ilgst pāris mēnešu, bet, lai locītavas funkcijas pilnībā atjaunotos, vajadzīgs aptuveni pusgads.

ŅEM VĒRĀ!

Ja sāpes izplatās pa nerva gaitu līdz pat pirkstu galiem, jūtama tirpšana un sāpes nav atkarīgas no slodzes, bet ir arī miera stāvoklī, iespējams, to cēlonis slēpjas mugurkaula kakla daļā, nevis plecā. Tāpēc vēlams konsultēties ar neirologu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.