Sareika, Upatnieks, Poga – zvaigznes satiekas Rīgā 0
Vien 32 gadu vecumā diriģents Andris Poga izveidojis starptautisku karjeru, pašlaik veiksmīgi koncertējot kopā ar Francijas, Maltas, Izraēlas, Japānas un citu valstu orķestriem. Aizvadītais gads diriģentam bijis notikumiem bagāts, nesot iespēju ieņemt Bostonas simfoniskā orķestra diriģenta asistenta vietu.
18. janvārī Andris Poga stāsies pie Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra diriģenta pults koncertā kopā ar diviem pasaulē atzītiem latviešu māksliniekiem – vijolnieci Vinetu Sareiku un Berlīnes Filharmoniķu kontrabasa virtuozu Gunāru Upatnieku.
Andris Poga piekrīt, viņa diriģenta karjeras aizvadītā gada lielākie jaunumi saistīti ar darbību Bostonas simfoniskajā orķestrī, tomēr atzīst – lielākais gandarījums saistīts ar koncertu, kas jūlijā sniegts kopā ar orķestri „Kremerata Baltica” un solistu, pianistu Reini Zariņu, kā arī festivāla „Eiropas Ziemassvētki” atklāšanas koncerts decembrī kopā ar orķestrī „Sinfonietta Rīga”. Gandarījumu sniegusi turneja Japānā ar Tokijas, Kioto un Sendajas simfoniskajiem orķestriem aizvadītajā vasarā.
Diriģents atzīst – par sasniedzamajām virsotnēm jaunajā gadā vēl esot grūti runāt nākotnes izteiksmē, tomēr pašlaik visvairāk gaidot debiju pie Tokijas NHK simfoniskā orķestra diriģenta pults 2013. gada jūnijā, ka arī debiju Tenglvudas festivālā ASV – augustā, stājoties Bostonas simfoniskā orķestra priekšā.
Gaidāmajā koncertā kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, vijolnieci Vinetu Sareiku un kontrabasistu Gunāru Upatnieku izskanēs gana kaleidoskopiska programma – latviešu komponista Gundara Pones skaņdarbs „Titzarin”, Džovanni Botezīni „Gran Duo Concertante” vijolei un kontrabasam, kā arī Roberta Šūmaņa 3. simfonija (E dur). “Šāds savdabīgs salikums tapis vairāku iemeslu dēļ,” atklāj A. Poga. Ja ideju par Botezīni “Gran Duo Concertante” un solistiem nākusi no LNSO puses, tad ideja atskaņot G. Pones „Titzarin” pieder tieši A. Pogam – gan tāpēc, ka šis izcilais skaņdarbs ir Latvijā daudz par maz atskaņots, gan arī tāpēc, lai zināmā mērā lauztu stereotipu par latviešu simfonisko mūziku kā par mūžīgi pelēki – melanholisko.
“Domāju, ka tas būs svaigs un enerģisks akcents kopējā programmā. Šūmanis – gan tāpēc, ka viņš ir Botezīni laikabiedrs, un arī tāpēc, ka pēdējos gados šī, ģeniālā komponista simfonisko mūziku LNSO praktiski nav spēlējis, un šī ir mūzika, kas, manuprāt, ir klausītāju uzmanības vērta,” uzsver diriģents.
“Ar Vinetu Sareiku sadarbošos pirmoreiz. Gunāru labi pazīstu jau sen un esmu sadarbojies ar viņu kā orķestra mūziķi, bet kā ar solistu – arī pirmoreiz. Tomēr esmu pārliecināts, ka Botezīni skaņdarba virtuozās pasāžas ir kā radītas šiem lieliskajiem mūziķiem un ar nepacietību gaidu pirmo kopīgo mēģinājumu.“
„Nebūšu īpaši oriģināls sakot, ka Latvija ir izcilu mūziķu valsts – bet patiešām, arvien vairāk iepazīstot mūzikas dzīvi citur, aizvien augstāk vērtēju mūsu mūziķus un ļoti apbrīnoju viņu spēju šajos finansiāli nestabilajos laikos noturēt augstu kvalitātes latiņu,” uzsver A. Poga.
„Noteikti dedzīgi pievienojos visiem mūsu, ģeogrāfiski mazās valsts, profesionālās kultūras aizstāvjiem. Šajā ziņā noteikti esmu patriots.”
A. Pogas sniegumu pie diriģenta pults varēsim novērtēt arī martā, kad gaidāma viņa debija Latvijas Nacionālajā operā, diriģējot Mocarta operu “Dons Žuans”. Savukārt 29. martā A. Poga diriģēs viņa kādreiz vadīto pūtēju orķestri „Rīga” – Lielajā Piektdienā paredzēts kāds īpašs koncerts kopā ar kamerkori “Ave Sol” un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas jaukto kori skanēs Alfrēda Šnitkes “Rekviēms”.
VARBŪT NODER Koncerta sākums – 19.00. Biļetes „Biļešu paradīzes” kasēs. Cena: Ls 7 – 20 |