Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Valdis Semjonovs

Sardzē – augsta temperatūra. Ko darīt, sasirgstot? 1

Protams, neviens nepriecājas, ieraugot, ka termometra stabiņš pakāpies virs 37 grādu iedaļas, taču patiesībā tas nav slikti, jo liecina – imunitāte darbojas, lai pasargātu mūs no nopietnas saslimšanas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Tā kā paaugstināta temperatūra ir viena no organisma aizsargreakcijām, kas palīdz cīnīties pret infekciju, ja vien pašsajūta nav neizturami slikta, uzreiz nevajadzētu ķerties pie pretdrudža līdzekļiem, bet ļaut organismam darboties pašam.

“Cilvēka organisma olbaltumvielas spēj izturēt paaugstinātu temperatūru, taču baktēriju un vīrusu olbaltumvielas tiek bojātas,” stāsta medicīnas sabiedrības “ARS” terapeite Lāsma Četverga.

CITI ŠOBRĪD LASA

Situācija ir daudz sliktāka, ja saslimstot temperatūra nepaaugstinās, jo mikroorganismi izdalījuši vielas, kas neļauj tam notikt. Tad var rasties organisma intoksikācija, galvassāpes, nespēks, vājums un slikta dūša. Stāvokli iespējams uzlabot, lietojot daudz šķidruma, kas palīdzēs izskalot mikrobu izdalītos toksīnus. Noderīgi būs homeopātiski līdzekļi, imunitāti stiprinoši medikamenti un C vit­amīns.

Brīdinošie grādi

Temperatūras paaugstināšanos var izraisīt vīrusi, baktērijas, iekaisums vai sastrutojums organismā, kā arī citi cēloņi. Lai izlemtu, kā šo problēmu risināt, jāizvērtē pārējās sūdzības un jācenšas noskaidrot, kāpēc temperatūra paaugstinājusies. Ar ārstu būtu jākonsultējas arī tad, ja termometra stabiņš svārstās vien ap 37 grādiem, jo šādai nelielai temperatūrai var būt dažādi nopietni iemesli, piemēram, vairogdziedzera darbības traucējumi, tuberkuloze, bet sievietēm – grūtniecības iestāšanās.

“Vīrusu infekcijas gadījumā temperatūra paaugstināsies pēkšņi un turēsies 3 – 5 dienas.

Ja saslimšanu izraisījušas baktērijas, tā neceļas tik strauji, ir ap 38 grādiem un tik ātri nenokrītas.

Tomēr reizēm arī vīrusu infekcijas paaugstināta temperatūra turas ilgāk,” norāda Lāsma Čet­verga.

Daudz šķidruma!

Lai palīdzētu organismam uzveikt infekciju, jāuzņem pēc iespējas vairāk šķidruma – paaugstinātas temperatūras gadījumā to zaudējam pastiprināti. Pietiekami padzeroties, tiks izskalotas baktēriju vai vīrusu izdalītās toksiskās vielas.

Var dzert gan ūdeni, gan zāļu tējas vai ko citu, kas garšo, taču nevajag pārcensties, piemēram, ja ēd saldētas upenes, papildus lietot vēl C vitamīnu.

Temperatūru mazinot ar ibuprofēnu, nav vēlams aizrauties ar pārlieku skābiem dzērieniem, jo šāds “kokteilis” kairinās kuņģi. Pēc tabletes iedzeršanas jānogaida stunda, kamēr tā iedarbosies, nevis nepacietīgi jāķeras pie cita medikamenta. Svarīgi ievērot intervālu, kāds norādīts lietošanas instrukcijā.

Ja zāles pret temperatūru nepalīdz, iespējams, deva bijusi par mazu. Turklāt organisms var reaģēt mazliet atšķirīgi – pret vienām zālēm receptori mēdz būt jutīgāki, bet pret citām – mazāk.

Bērnam, ja temperatūra nepārsniedz 38,5 grādus, parasti nav nepieciešami pretdrudža līdzekļi, taču, ja viņš ir saguris, neēd un nedzer, vajadzīga ārsta palīdzība. Jāatceras, ka bērniem paaugstinātas temperatūras gadījumā pastāv krampju rašanās risks. Mazajiem noteikti nedrīkst dot aspirīnu, jo tas var izraisīt smagas komplikācijas.

“Lai nesaasinātu slimību, nepagarinātu atveseļošanās laiku un neaplipinātu citus, augstu temperatūru nebūtu prātīgi mēģināt nomākt ar zālēm un doties uz darbu,” iesaka Lāsma Čet­verga. Ja ir lieli karstumi, lai organisms mazliet atdzistu, var noskaloties 36,6 – 37 grādus siltā ūdenī. Tikai nevajadzētu nodarboties ar pašārstēšanos, lietojot no iepriekšējām slimošanas reizēm pārpalikušās antibiotikas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.