Sardīnija vēlas “pārdoties” Šveicei 3
Tas sākās kā joks, bet ir radījis lielu interesi visā Eiropā. Dažas nedēļas pirms Sardīnijas pašvaldību vēlēšanām salas zobārsts Andrea Karūzo nāca klajā ar provokatīvu ideju: Itālijai vajadzētu pārdot Sardīniju Eiropas bagātākajai un mierīgākajai valstij – Šveicei, kas tādējādi iegūtu pieeju jūrai, bet Itālija par nopelnīto summu varētu nomaksāt valsts parādus un izkļūt no krīzes.
Sociālajā tīklā “Facebook” ideja ir sapulcējusi 10 000 sekotāju, par to runājuši plašsaziņas līdzekļi Eiropā un ārpus tās un pozitīvi izteikušies gan Itālijas, gan Šveices politiķi. Sicīlijas laikraksts “LinkSicilia” secina, ka ideja atspoguļo valsts nomaļākajos reģionos briestošo neapmierinātību.
Projekts, kas vieno sardīniešus
Priekšlikums pārveidot Sardīniju par 27. Šveices kantonu mēneša laikā “Facebook” ir piesaistījis 10 000 sekotāju. Par to vēstījuši ne vien Itālijas un Šveices plašsaziņas līdzekļi, bet arī BBC, Vācijas prese, “Lietuvos Rytas” un Japānas laikraksti. Idejas autors Karūzo kopā ar domubiedriem sastādījis politisko manifestu, kas iesniegts arī Itālijas Ministru kabinetam un paskaidro projekta pamatmērķi: “Vēlamies dzīvot normālā valstī, kas nodrošina saviem pilsoņiem iespēju strādāt un dibināt uzņēmumus, kurā ir skaidri un visiem vienādi likumi, stabila ekonomika un saprātīgi nodokļi.”
Sīkāk projekta rašanās iemesli izskaidroti interneta vietnē cantonmarittimo.com, kuras mērķis ir “apzināt Sardīnijas iedzīvotāju potenciālo vēlmi atdalīties no Itālijas un pievienoties Šveicei”. Vienlaikus Karūzo atzīst, ka lieliski saprot – Sardīnijas pievienošana Šveicei praktiski nav iespējama. “Tomēr mums patīk perspektīva apvienot sardīniešus vismaz vienā kopējā projektā un kopīgi aizstāvēties pret arābiem, ķīniešiem un krieviem, kas apsēduši mūsu salu un vēlas to pārvērst par savu koloniju. Zinām, ka no šīs valdības neko nesagaidīsim, tāpēc mēģinām organizēties paši, kaut vai tādā nerealizējamā, bet vienojošā projektā,” saka Karūzo.
Šveicei patīk jūra
Par provokatīvo ieteikumu, kas ļautu Šveicei iegūt sen kāroto pieeju jūrai, bet sardīniešiem saraut ne visai labās attiecības ar Romu un uzlabot ekonomisko situāciju, daudz runā arī Šveicē. Labējās konservatīvās, pret imigrantiem noskaņotās partijas labprāt izdarītu izņēmumu ar sardīniešiem un pieņemtu viņus savā paspārnē. “Mēs to darītu ar prieku, bet, protams, nedomājam iebrukt Itālijā, lai izcīnītu sev pieeju jūrai,” Itālijas presei sacīja Pjērs Ruskoni, Kristīgo demokrātu partijas Tičīno kantona sekretārs, kurš pieprasīja rīkot referendumu par imigrācijas ierobežošanu. “Par “jūras kantona” jautājumu vajadzētu lemt visiem iedzīvotājiem, un es ticu, ka vairākums šveiciešu būtu par Sardīnijas pievienošanu.”
Arī Tičīno līgas koordinators Atilijo Biņaska domā līdzīgi: “Kā var pateikt “nē” Sardīnijai? Saule, jūra, siltums un dabas skaistums. Tā varētu kļūt par mūsu zaļo oāzi. Man patiktu, bet tās ir tikai politiskās fantāzijas.”
Paši sardīnieši ir pārsteigti par to, cik lielu interesi viņu priekšlikums ir guvis otrpus Alpiem. Šveices iedzīvotāji sociālajos tīklos sardīniešu ideju komentē ar vieglu ironiju, apcerot, ka Šveicei tad nāktos izveidot jūras karaspēku jaunā kantona aizstāvēšanai, bet pašiem sardīniešiem pierast pie autonomijas Šveices stilā, tas ir, bez valsts dotācijām. Taču šobrīd Šveicē Sardīnija ir modē un Šveices televīzija gatavo sižetu sēriju par šo salu.
“Māte Itālija” vairs nav pievilcīga
Internetā publicētais Sicīlijas reģiona laikraksts “LinkSicilia” secina, ka ideja atdalīties no Itālijas nav tikai joks, bet gan Itālijas nomalēs jūtamās neapmierinātības izpausme. Austrijas pierobežā esošā Tirole jau sen nejūtas kā Itālijas daļa, arī Veneto apgabals sapņo par neatkarību. Sicīlijā līdzīgu projektu vēl nav, tomēr arī tur iedzīvotāji jūtas pamesti vieni ar savām problēmām. “Vienīgais, ko jūtam no šīs valsts, ir nodokļi,” apsūdz “LinkSicilia”.
“Vai tu vēlies, lai Veneto kļūtu par neatkarīgu federālo republiku?” tikmēr jau tiek jautāts interneta vietnē www.plebiscito.eu, kur kustība “Veneto neatkarība” organizējusi pašpasludinātu referendumu, lai prasītu atdalīšanos no Itālijas. Arī šī ziņa par Venēcijas un tās apgabala tiekšanos pēc neatkarības ir izpelnījusies plašsaziņas līdzekļu uzmanību, tostarp BBC interneta versijā un Krievijas TV kanālā “Vesti 24”. Diemžēl Krievijas telekanāls aizmirsa precizēt, ka šādai pašpasludinātai balsošanai nav nekādas juridiskas vērtības un ka referendumā piedalās tikai iniciatīvas atbalstītāji.