Saramotina jubilejas svinības ziemeļu ellē 0

Par ziemeļu elli dēvētajā prestižākajā un visgrūtākajā riteņbraukšanas viendienas klasikas braucienā Parīze – Rubē svētdien ceturto reizi uzvarēja beļģis Toms Būnens, bet Aleksejs Saramotins izcīnīja augsto 18. vietu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Vienas no vecākajām riteņbraukšanas pasaules sacīkstēm pirmo reizi notika tālajā 1896. gadā. Kopš tā laika tikai starta vieta ir pārcelta mazliet tālāk uz ziemeļiem no Parīzes. Citādi ziemeļu ellē bez pārmaiņām – vairāk kā 250 kilometrus (pēdējos gados – 257 km) uz Francijas ziemeļu pilsētiņu Rubē, no kuriem vairāk kā 50 kilometri pa visdažādākā stāvokļa bruģi. Brīžam šķiet, ka šosejas riteņa vietā prasītos kalnu divritenis, plīst riepas, daudz kritieni. Arī tādēļ ceļu uz Rubē sauc par ziemeļu elli un iztur to stiprākie. Šogad, 110. Parīze – Rubē velobraucienā, uz starta stājās 248 vīri, finišu Rubē velotrekā sasniedza tikai 86 sportisti.

Latvijas riteņbraukšanai spožākās Rubē atmiņas ir saistītas ar 2001. gadu, kad Romāns Vainšteins, pasaules čempiona godā esot, finišu sasniedza trešais. Toreiz viņš kopā ar diviem saviem “Domo” komandas biedriem aizbrauca no pārējās grupas, bet šajā trijotnē nebija vienprātība, kuram no komandas diviem līderiem (Vainšteinam vai Muzēvam) būtu pirmajam jāšķērso finiša līnija Uzvarēja trešais – Knāvens.Pēdējos gados mūsējie starp šī velobrauciena dalībniekiem bija diezgan liels retums. Pērn pēc ilgāka pārtraukuma startēja Aleksejs Saramotins un Gatis Smukulis, taču abi līdz finišam Rubē netika.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šogad uz starta līnijas atkal bija “Cofidis” komandu pārstāvošais Aleksejs Saramotins. Par Motju sauktais mūsu šosejnieku līderis uz starta stājās lieliskā garastāvoklī – saulīte spīd, apkārtējie sveic 30. dzimšanas dienā. Tādā reizē prāts svilpo priekā un kājas pedāļus min daudz vieglāk. Motja brauca tā, ka ik pa brīdim tika arī Eurosport kamerās – izbaudot to no sākuma līdz beigām. Galvenais nopelns gan nebija Saramotina jubileja, bet gan piedalīšanās 12 sportistu atrāvienā, kuru izdevās noorganizēt ap 70 kilometru. Vienubrīd bēgļu pārsvars sasniedza turpat piecas minūtes, tomēr kā jau šādās reizēs bieži notiek – lielajam peletonam bija citi plāni un kopā strādājot atrāviens tika likvidēts. Saramotinam šie kilometri prasīja papildus spēkus, jo esot atrāvienā plīsa riepa un pēc tās nomaiņas savu bēgļu kompāniju nācās ķert vienatnē. Tomēr Rubē mūsējais sasniedza gana mundrs un lai gan spēki vairs nebija būt starp pašķīdušās lielas grupas pirmajām mazajām grupiņām, Saramotins bija tuvāk augšgalam kā beigām. Finišā 18. vieta, lieliska svētdiena, lieliska dzimšanas diena un Latvijas riteņbraucēju otrais augstākais sasniegums Rubē velobraucienā.

Tikmēr par Rubē velobrauciena leģendu kļūst beļģis Toms Būnens. Pirms nedēlas viņš uzvarēja līdzīgu viendienas klasiku Flandrijas tūri, šoreiz izšķirošajā uzbrukumā vienatnē metās 52 kilometrus līdz finišam un tā arī palika neviena nenoķerts. Finišā viņa pārsvars par otrās un trešās vietas ieguvējiem Sebastjanu Turžo un itāli Alesandro Balanu bija minūte un 39 sekundes. Būnens Parīzes – Rubē velobraucienā uzvarēja ceturto reizi, līdz šim tas viņam izdevās arī 2005., 2008. un 2009. gadā. Kas tāds riteņbraukšanas vēsturē bija izdevies tikai viņa tautietim Rožē de Flaminkam pagājušā gadsimta septiņdesmitajos (1972., 1974., 1975., 1977.). “Man nebija domu par vēstures pārrakstīšanu un jauniem rekordiem. Es vienkārši cīnījos pats ar sevi un smago trasi. Soli pa solim, ar katru bruģakmeni, ar katru kilometru. Tas viss pirmkārt notiek galvā. Centos savu pārsvaru palielināt pa sekundei, taču tajā pat laikā centos neforsēt notikumus, lai spēks pietiktu visiem pēdējiem 50 kilometriem. Šī ir īpasa sacīkste un šī īpašā sacīkste ir pelnījusi tādu finišu velotrekā Rubē. Šos pēdējos apļus izbaudīju kopā ar daudzajiem līdzjutējiem un tā bija īpaša sajūta,” savās sajūtās dalījās uzvarētājs Toms Būnens.

 

Parīze – Rubē, 257km

1. Toms Būnens (Beļģija, “Omega Pharma-Quickstep”) 5.55:22

2. Sebatsjens Turžo (Francija, “Team Europcar”) +1:39

3. Alesandro Balans (Itālija, “EMC Racing Team”) +1:39

4. Huans Antonio Fleča (Spānija, “Sky Procycling”) +1:39

5. Niki Terpstra (Nīderlande, “Omega Phrama-Quickstep”) +1:39

18. Aleksejs Saramotins (Latvija, “Cofidis”) +4:37

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.