“Progesīvās” dāmas un latvieši “Saskaņā”: Sarakstu iesniedzēji aktivizējas 14
Termiņš, līdz kuram Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) jāiesniedz politisko spēku saraksti 13. Saeimas vēlēšanām, tuvojas noslēgumam. Partijas cita pēc citas steidzas uz CVK biroju ar savām kandidātu mapītēm. Aizvadītās nedēļas nogalē to darīja pat piecas partijas.
Sudrabas mazpazīstamie sekotāji
Bijušās valsts kontrolieres un pašreizējās Saeimas deputātes Ingunas Sudrabas vadītās partijas “No sirds Latvijai” (“NSL”) līdzšinējā darbība, maigi izsakoties, nav bijusi pārāk veiksmīga. Partiju pametuši vairāki populāri cilvēki un izjukusi “NSL” Saeimas frakcija. Tomēr partijas līdere ir apņēmības pilna turpināt cīņu arī par iekļūšanu nākamajā Saeimā. Pilnu kandidātu sarakstu gan partijai nav izdevies savākt – tajā ir 105 no pieļaujamajiem 115 kandidātiem.
Rīgas saraksta pirmajā vietā likumsakarīgi atrodama partijas līdere Sudraba. Otrajā vietā – nekustamo īpašumu speciālists Māris Jarjāns. Rīgas sarakstā ar piekto numuru kandidē arī publicists un kādreizējais “Eiroskeptiķu” (tagadējā “Rīcības partija”) līderis Normunds Grostiņš. Pārējo sarakstu līderi nav plašākai publikai atpazīstami. Vidzemē – SIA “Labi Dati” iepirkumu speciālists Gints Gābers, Latgalē – Latviešu katoļu studentu un akadēmiķu apvienības “Dzintars” vadītājs Jānis Valterviterheims, Kurzemē – SIA “Dzeldas HES” valdes priekšsēdētājs Juris Jaunzems, Zemgalē – SIA “Jūrmalas siltums” iepirkumu komisijas locekle Iveta Čivčiša.
Kopumā “NSL” sarakstu kontingents atgādina kristīgu proletariāta partiju, kuras kodolu veido galvenokārt mazie uzņēmēji, zemnieki un strādnieki – mežkopji, šoferi, apkopēji, grāmatveži. Ir arī vairāki reliģisku organizāciju pārstāvji. Tas atspoguļojas arī programmā, kur “NSL” sevi raksturo šādiem vārdiem – “pret valdošo eliti noskaņota konservatīva partija”, kas piedāvā samazināt Saeimas deputātu skaitu no 100 līdz 60, atbalstīt pāreju uz tautas vēlētu prezidentu. Programmā liels uzsvars likts uz atbalstu ģimenēm ar bērniem, vienlaikus “NSL” stingri iebilst pret viendzimuma laulībām un Stambulas konvenciju.
“Progresīvās” dāmas
Preses konferencē, kur partija “Progresīvie” iepazīstināja ar saviem “ēnu kabineta” ministriem, kāds kolēģis no žurnālistu rindām ironiski pajautāja: “Vai tad tas ir eiropeiski un progresīvi, ka jums vairums ministru kandidātu ir vīrieši?” Jautājums vairāk izklausījās pēc provokatīva joka, bet “Progresīvajiem” tas laikam ķēries pie sirds, tādēļ deputātu kandidātu sarakstā visas pirmās vietas uzticētas dāmām. Rīgas sarakstā pirmajā vietā ir skolotāja Antoņina Ņenaševa, otrais – partijas līderis un premjera kandidāts Roberts Putnis, ceturtais – dienesta “Samariešu atbalsts mājās” vadītājs un labklājības ministra amata kandidāts Viesturs Kleinbergs. Vidzemes saraksta priekšgalā vēl viena “samariešu” darbiniece – Inga Liepa-Meiere, kurai seko uzņēmējs un ekonomikas ministra amata kandidāts Ervins Labanovskis. Kurzemes – Latvijas Aviācijas arodbiedrības vadītāja Dace Kavasa, kurai seko uzņēmējs un satiksmes ministra amata kandidāts Ansis Dobelis. Latgales sarakstu vada Rīgas kino muzeja kuratore Agnese Logina. Zemgales – Latvijas Universitātes asociētā profesore Līga Rasnača, kurai seko Latvijas Leļļu teātra galvenais režisors Ģirts Šolis.
Savā programmā “Progresīvie” par galveno mērķi izvirza Ziemeļvalstu sociāldemokrātu veidotās sabiedrības modeļa ieviešanu Latvijā – pārmaiņām atvērtu nāciju, kur cilvēki “gādā par stipru valsti, kas spēj pasargāt godīgos, krietnos un vājākos”.
“Saskaņa” papildinājusies ar latviešiem
Partija “Saskaņa” 13. Saeimas velēšanās cer piesaistīt vairāk latviešu vēlētāju, tādēļ papildinājusi savas kandidātu rindas ar vairākiem latviskiem uzvārdiem. Tiem uzticētas arī augstas vietas sarakstos, tādēļ būs interesanti pavērot, kā viņu izvietojums sarakstā mainīsies pēc vēlēšanās iegūtajiem plusiņiem un svītrojumiem. Rīgas sarakstā pirmā vieta uzticēta ekonomistam un “Saskaņas” premjera amata kandidātam Vjačeslavam Dombrovskim. Seko “Saskaņas” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs un vēl virkne šo partiju pārstāvošo Saeimas un Rīgas domes deputātu. Sestajā vietā – parlamenta deputāts Romāns Mežeckis, kurš iepriekšējās vēlēšanās kandidēja “NSL” sarakstā. Septītajā – Rīgas mēra Nila Ušakova padomniece sakariem ar Krieviju Iveta Sers, kas minēta arī kā iespējamā “Saskaņas” kandidāte ārlietu ministra postenim. Vidzemes saraksta priekšgalā cita Ušakova padomniece – izglītības speciāliste Evija Papule, kurai seko vairāku uzņēmumu likvidators Guntars Grīnvalds. Latgales saraksta pirmais trijnieks – SIA “Rēzeknes slimnīca” valdes loceklis Jānis Krišāns, Daugavpils pilsētas domes izpilddirektore Inga Goldberga un atvaļinātais Robežsardzes ģenerālis Ivars Zālītis. Kurzemes saraksta līderis ir no “Vienotības” pasprukušais Anrijs Matīss, kuram seko Liepājas domes deputāts Valērijs Agešins kopā ar visu “Saskaņas” frakciju šajā pašvaldībā. Zemgales saraksta priekšgalā – Saeimas deputāti Ivars Zariņš, Vitālijs Orlovs un Zenta Tretjaka.
Savā programmā “Saskaņa” sola īstenot pārmaiņas, “kas darīs Latviju vienotāku un sociāli taisnīgāku”. Tostarp – pārskatīt pašreizējās valdības uzsāktās izglītības reformas un ieviest trilingvālo izglītību, palielināt finansējumu veselības aprūpei līdz 7% no IKP, veidot labas, savstarpējā cieņā balstītas attiecības ar Krieviju un citām NVS valstīm, īpašu uzmanību pievēršot attiecībām ar Ķīnu.
Nacionālā apvienība – par latvisku Latviju
Partija “Nacionālā apvienība” (NA) līderu pozīcijas kandidātu sarakstos uzticējusi jau pārbaudītiem politiķiem. Rīgas saraksta pirmajā vietā ir kultūras ministre Dace Melbārde, kurai seko Saeimas deputāti Rihards Kols, Ritvars Jansons un Aleksandrs Kiršteins, tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs un Rīgas domes deputāts Dainis Locis. Vidzemē pirmajā vietā partijas līderis un NA Saeimas frakcijas vadītājs Raivis Dzintars, otrajā – pašreizējā Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece. Šajā apgabalā ar 11. kārtas numuru kandidē arī pensionārs Bruno Javoišs, kurš padomju laikā, 1963. gadā, radiotornī uzvilka sarkanbaltsarkano karogu.
Latgales sarakstu vada Rēzeknes tehnoloģiju akadēmijas rektors Edmunds Teirumnieks un pašreizējā Saeimas deputāte Inese Laizāne. Kurzemē – Talsu novada domes deputāte Ilze Indriksone un parlamentāriete Janīna Kursīte-Pakule. Kurzemes saraksta ceturtajā vietā – Saeimas deputāts Ringolds Balodis, kurš iepriekšējās vēlēšanās tika ievēlēts no “NSL” saraksta. Zemgales saraksta priekšgalā ir Saeimas deputāti Edvīns Šnore un Imants Parādnieks. Toties sarakstos nav atrodami vairāki prominenti NA pārstāvji, kas nolēmuši uz 13. Saeimu nekandidēt, piemēram, Saeimas deputāti Gaidis Bērziņš un Einārs Cilinskis, kā arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards.
Savā programmā NA atgādina, ka tās mērķis “vienmēr bijis un būs latviska Latvija”, tādēļ partija apņēmusies turpināt pāreju uz mācībām valsts valodā visos izglītības līmeņos, sākot ar bērnudārzu, atbalstīt latviešu īpatsvara pieaugumu Latvijā un nepieļaut bezatbildīgu imigrācijas politiku, aizstāvēt latviešu jauniešus pret diskrimināciju darba tirgū krievu valodas nezināšanas dēļ. NA programmas drošības sadaļā iekļauta apņemšanās nepieļaut prokrievisku spēku nonākšanu valdībā, atbalstīt pastāvīgu NATO sabiedroto karavīru uzturēšanos Latvijā, ierobežot Krievijas propagandu un stiprināt latviskos medijus. Tradicionāli uzsvars tiek likts arī uz atbalstu ģimenēm, solot padarīt Latviju par ģimenēm draudzīgāko valsti Eiropā. Partija apņēmusies panākt arī to, ka Latvijā atgriežas vairāk pilsoņu, nekā aizbrauc.
Līdz šim brīdim savus sarakstus 13. Saeimas vēlēšanām iesniegušas jau 11 partijas un kopskaitā 1159 kandidāti. Šodien to plāno izdarīt vēl trīs politiskie spēki: partija “KPV LV”, apvienība “Latviešu nacionālisti” un apvienība “SKG”. Vēlēšanās sarakstu kārtas numuri tiek noteikti nevis pēc to iesniegšanas kārtības, bet gan izlozes ceļā, ko CVK rīkos šopiektdien.