“Sapratu, ka jādod vairāk par grāmatās rakstīto!” Skolotāja Anna palīdz bērniem iepazīt Jersikas mežus 0
Anita Jaunbelzere, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Par ilggadēju ieguldījumu skolu jaunatnes izglītošanā un jauniešu iesaistīšanu meža nozares sabiedriskajās aktivitātēs Jersikas pamatskolas skolotāja Anna Greidāne saņēmusi meža nozares apbalvojumu – “Zelta čiekuriņu”. Anna Greidāne Jersikas pamatskolā strādā jau vairāk nekā trīsdesmit gadus, un šī ir viņas mūžā vienīgā darbavieta.
Uzzinām – zaķis ir drosmīgākais dzīvnieks
Anna Greidāne: Tikko sāku strādāt par klases audzinātāju, sapratu, ka kaut kas jādod bērniem arī papildus tam, ko var izlasīt mācību grāmatās.
Sākām darboties Zemkopības ministrijas projektā “Mūsu mazais pārgājiens” un tikāmies ar daudziem meža nozares pārstāvjiem. Labs mūsu draugs ir mežzinis Kaspars Vucenlazdāns. Ar viņu kopā esam izstaigājuši Jersikas mežus.
Arī man bija interesanti uzzināt, ka zaķis no visiem dzīvniekiem ir pats drosmīgākais, bet vilks – pats piesardzīgākais. Pilnīgi otrādi, nekā pieņemts domāt! Mežzinis mums izstāstīja arī to, kā saprast, kurā vietā mežā atrodamies, gan izmantojot pozicionēšanās iekārtu, gan vērojot kokus.
Esam ļoti daudz staigājuši un uzzinājuši daudz ko. Arī to, kā pareizi jāveido cirsmas, kas ir ekoloģiskie koki un kāpēc tie vajadzīgi. To visu mums Kaspars ir izstāstījis.
Esam pabijuši arī koģenerācijas stacijā, Kalsnavas arborētumā, Pļaviņu kokaudzētavā un izstādē “Iepazīsties – koks” Rīgā. Visur mūs sagaidīja zinoši cilvēki, sava darba entuziasti, kuri prata stāstīt aizraujoši, un tas bērniem patika.
Puišiem visvairāk interesē stāsti par dzīvniekiem un medībām. Viņi jautā – kurš ir vistīrīgākais dzīvnieks? Kas jāzina medniekam? Ko cirsmā drīkst un ko nedrīkst darīt? Lielie puiši jau uzdod konkrētus jautājumus par kokmateriāliem, kur tos var iegādāties un kā lietot.
Skolotāja mudina darbu neatlikt
Konkursā “Mūsu mazais pārgājiens” piedalāmies jau vienpadsmit gadus. Pa šo laiku tikai pāris reižu neesam bijuši pirmajā trijniekā, bet lielākoties ieņemam pirmās vietas. Arī šogad mūsu pētījums par bērziem mūsu apkaimē novērtēts ar pirmo vietu.
Tika izveidots apraksts un arī spēle. Bērniem patīk veidot spēles. Tās mēs pievienojam vai katram pārgājiena aprakstam.
Pēdējo spēli, kuru sastādījām, šogad sauc “Zini vai mini!” – ir konkrēts jautājums un trīs atbilžu varianti. Bet pagājušajā gadā Latvijas simtgadei veltītajā pārgājiena aprakstā mēs katram alfabēta burtam veltījām dzejolīti un zīmējumu.
Tapa arī spēle – katrs alfabēta burts bija kā pietura, kurā jāatbild uz desmit jautājumiem. Pavisam kopā tika sastādīti 330 jautājumi. To visu izdarīja viena klasīte. Tiesa, zīmēt palīdzēja arī vecāki.
Kad pienāk projekta nodošanas laiks, tad ir daudz darba. Protams, bērni visu dara, taču skolotāja ir tā, kurai jāpamudina visu neatlikt uz pēdējo brīdi, un skolotāja arī ir tā, kas savelk visu galus kopā.
Tas bieži vien ir notikums, kuru bērni no aizvadītā mācību gada atceras visspilgtāk.
Darbojamies arī “Mammasdabas” meistarklasē. Pateicoties vienai uzvarai, kad ieguvām pirmo vietu, esam bijuši Norvēģijā izdzīvošanas nometnē – dzīvojām bez telefoniem un elektrības, kāpām kalnos un bridām pāri upēm, ķērām foreles kalnu ezerā. Par naudiņu, ko ieguvām pēdējā konkursā, bijām paredzējuši jūnijā pabūt Liepājā, Tukumā un Klaipēdā. Taču pārcēlām to visu uz augustu.
Anna Greidāne
* Dzimusi 1961. gadā Medvežegorskā.
* Beigusi LVU Filoloģijas fakultāti, Rēzeknes Augstskolā studējusi sociālās un kultūrvēstures zinības.
* Kopš 1984. gada strādā Jersikas pamatskolā, māca krievu valodu un vēsturi.
* Dzīvesbiedrs Jānis. Ģimenē trīs bērni: Marita, Andris un Māris.
* Vaļasprieki: dārzs, siltumnīcas, senioru koris “Jersika”.