Saprātīga sadzīves tehnikas izvēle – 6 ekspertu padomi 0
Sadzīves tehnika nenoliedzami ārkārtīgi atvieglo ikdienu. Vairs nav jāinvestē veļas dēļos – tagad visu mazgāšanu paveic veļas mašīna. Un nav jālej sviedri, mīcot mīklu, jo virtuves kombains ar to var tikt gala bez pūlēm.
Sadzīves tehnikas klāsts ir tik plašs, ka nereti rodas jautājums – vai tiešām to visu vajag? Kas no sadzīves tehnikas ir obligāts un kas – tikai untums? Iepazīstaties ar 6 ekspertu padomiem, lai ierīču iegāde būtu saprātīga un taupīga!
1. Budžets
Reālistiski raugoties, viss parasti atduras pret finansiālām iespējām. Jo mazāk iespēju investēt modernā un dārgā sadzīves tehnikā, jo vairāk darbu jāpaveic saviem spēkiem. Un ne vienmēr tas ir slikti!
Piemēram, var iegādāties robotizēto putekļsūcēju, taču jāatceras, ka šīs mazās ierīces nodrošina tikai ikdienas kopšanu, līdz ar to lielāks un jaudīgāks putekļsūcējs seansiem reizi pāris nedēļās būs jāiegādājas šā vai tā. Attiecīgi – ja budžets ir ierobežots, tad iegādājieties tikai vienu jaudīgo ierīci!
Zelta likums – jo mazāk naudas, jo svarīgāk pirkt vienu jaudīgu un kvalitatīvu ierīci! Tā kalpos gadiem un strādāt ar to būs patīkami.
2. Multifunkcionalitāte
Mēdz gan teikt, ja kaut kas der visam, tas neder nekam. Sadzīves tehnikas gadījumā gan tā nebūs, jo ierīce, kas mazgā traukus, grīdas un logus vienlaikus vēl nav izgudrota. Vietas un budžeta taupīgas nolūkos ir vērts pievērst uzmanību tam, vai izvēlētā ierīce spēj paveikt vairākas funkcijas. Piemēram, bieži lietota virtuves ierīce ir blenderis, pie tam – tie ir divu veidu – smalcināmā kāja un smūtiju krūka. Ja virtuvē ir maz vietas, pietiks ar vienu no šīm ierīcēm, atliek tikai rūpīgi pārdomāt savus paradumus un to, kas ir būtiskāk.
Zelta likums – kārdinoši iegādāties kaut ko ar 175 funkcijām, bet – ja realitātē tiks izmantotas tikai divas, tad nav vērts pārmaksāt.
3. Lietošanas ērtības
Šis ir viens no galvenajiem faktoriem, kas jāņem vērā, izvēloties jaunu sadzīves tehnikas vienību – cik ērti to būs lietot ikdienā, cik daudz laika aizņems apkope un sagatavošana darbam. Nevajag sevi mānīt, ka ar visu izdosies tikt galā. Ja nepatīk kratīt putekļainus gružu konteinerus, tad labāk uzreiz iegādāties putekļsūcēju ar putekļu maisiem. Ja ir slinkums mazgāt traukus, tad kāda ir iespēja, ka bieži tiks lietots virtuves kombains ar vairākiem mazgājamiem komponentiem?
Zelta likums – ērtības ir pirmajā vietā! Pirms iegādes jānoskaidro, kas ir jāapkopj, kā var izjaukt, kādi līdzekļi nepieciešami lietošanai utt.
4. Stilierīces
Mazo sadzīves tehnikas vienību ir ārkārtīgi daudz, tās ir dažādas un ļoti pieejamas cenas ziņā, tādēļ ir jo īpaši svarīgi rūpīgi pārdomāt katru pirkumu, lai neieaugtu neizmantot elektroierīču kalnā. Tas īpaši attiecas uz tādiem virtuves rīkiem kā:
* Olu vārītājs
* Friteris
* Fondī trauks
* Karstmaizīšu tosteris
* Sulu spiede
* Elektriskais grils
* Tvaicētājs
Un citas. Tās visas ir lieliskas ierīces, taču – tās ir jāmazgā pēc katras lietošanas reizes, bez tam – mazgāšana nereti aizņems vairāk laika nekā pati lietošana. Un, kad ierīce netiks lietota, tā aizņems vietu, krās putekļus.
Zelta likums – visas mazās virtuves ierīces ir brīnišķīgi izgudrojumi, taču ir ļoti rūpīgi jāpārdomā, vai tās tiešām ir nepieciešamas, un – tas arī ir labākais veids, kā ietaupīt naudu, pērkot sadzīves tehniku – nepērkot to, kas netiks izmantots.
5. Izmērs
Viens veids, kā ietaupīt, kad tiek pirkta sadzīves tehnika – pirkt cenas ziņā pieejamāko. Otrs – izvēlēties labāko energoefektivitātes klasi un – izmēru!
Viens no piemēriem, kur izmērs var palīdzēt ietaupīt – ledusskapis. Maza izmēra ledusskapis, ko var novietot zem darba virsmas, patērēs krietni mazāk elektroenerģijas, taču ietilpības ziņā – viss ir atkarīgs no prasmīgas produktu savietošanas. Kā arī – mazs ledusskapis palīdz ietaupīt arī līdzekļus par pārtiku, jo – visi esošie produkti ir labi redzami, un – kamēr nav apēsts jau iegādātais, jauniem produktiem vienkārši nav vietas! Tāpat mazā ledusskapī ir daudz mazāka iespējamība atrast kaut ko zaļu, pūkainu un divus gadus vecu.
Zelta likums – pirms iegādes jāpārdomā, kur tieši ierīce tiks glabāta. Pretējā gadījumā tā kaut kur mētāsies un vienkārši kaitinās.
6. Obligātais minimums
Interesanti, ka dažādās valstīs obligātais sadzīves tehnikas minimums atšķiras. Piemēram, amerikāņi dzīvokļos nelieto veļasmašīnas, tā vietā viņi dodas uz veļasmazgātuvēm. Ķīnieši nelieto trauku mazgājamās mašīnas – tā vietā viņiem ir trauku karsētāji, ko lieto, lai pēc mazgāšanas karstumā dezinficētu traukus. Kas ir obligātais minimums Latvijā?
* Ledusskapis
* Veļasmašīna
* Elektriskā tējkanna
* Cepeškrāsns
* Gāzes vai elektriskā plīts virsma
* Putekļusūcējs
* Dators
Nākamais sadzīves tehnikas līmenis:
* Saldētava
* Veļas žāvētājs
* Grīdas uzkopšanas robots
* Elektriskā gaļas maļamā mašīna
* Vafeļu panna
* Blenderis
* Trauku mazgājamā mašīna
Ierīču mīļotāju līmenis:
* Kafijas automāts
* Multivāres katls
* Virtuves kombains
* Tvaicētājs
* Sulu spiede
* Žāvētājs
Šīs, protams, ir tikai dažas no ierīcēm, ko var iegādāties savām mājām. Katram pašam rūpīgi ir jāizdomā, kas ir nepieciešams obligāti un kas – ir tikai untums. Galu galā – vienkāršākais un efektīvākais veids, kā ietaupīt – nepirkt to, kas nav nepieciešams.
Kur iegādāties sadzīves tehniku?
Visplašākajā klāstā ērti izkārtotās kategorijās sadzīves tehnika ir aplūkojama internetveikalā Xnet.lv. No ledusskapjiem līdz bārdas dzenamajiem, no veļas žāvētājiem līdz tosteriem. Teju ikvienai ikdienas darbībai ir pieejama ierīce, kas to var palīdzēt veikt efektīvāk. Un kāpēc gan ne – ielūkojieties jau tūlīt un izvēlieties savu jauno ikdienas palīgu!