Galvenie apsvērumi 0
Kad dzimis sapnis par savu māju, sienu materiāla izvēle nav būtiskākais lēmums. Daudz svarīgāk ir saprast, ko īsti gribi, kā vēlies dzīvot turpmāk, iespējams, visu atlikušo mūžu. Gaidāmā izlaušanās no paneļnama šaurības vai grausta neērtībām rosina tiekties pēc plašumiem un maksimāla komforta. Diemžēl liela māja vienmēr nozīmē prāvas izmaksas, tostarp pēcāk ekspluatācijā, lai cik gudri tā uzcelta. Protams, katrai atvasei vajag savu istabu, lai nu tā būtu, bet vismaz zemapziņā jāpieņem, ka putniņi reiz pacelsies spārnos un ligzdā atgriezīsies tikai atvaļinājumu laikā. Jaunajiem tagad visa pasaule pie kājām. Vai kāds vēlēsies te palikt? Diemžēl darbaspēks seko darbavietām, nevis otrādi, bet nekustamā īpašuma tirgus, šķiet, vēl ilgi lielākajai daļai nebūs pieejams.
Protams, gribas māju, kādas nav nevienam. Individuāls projekts vienmēr ir dārgs, turklāt nekad nevari būt drošs, vai viss izdosies tā, kā prātā esi iztēlojies. Daudzas firmas piedāvā tipveida projektus. It kā par brīvu, ja izvēlies visu pakalpojumu, proti, šo māju, kuru atliek tikai piesaistīt vietai. Ja atmet ambīcijas un nolaižas uz zemes, katalogos ir ko izvēlēties. Vairs nav jādomā arī par sienu materiāliem, bet pats galvenais ieguvums – šie projekti jau ir aprobēti, praksē, iespējams, daudzreiz pārbaudīti, tātad arī visas kļūdas un nepilnības ir apzinātas un novērstas. Ideālā variantā izvēlēto iespējams pat dabā apskatīt, ar saimnieku aprunāties. Māja, kad sienas sāk būvēt, sākumā vienmēr šķiet tik maza, bet pēcāk kļūst tik plaša…
Ja zemesgabals ļauj, vismaz pārdomu vērta ir vajadzība pēc otrā stāva. Ar laiku staigāšana pa kāpnēm sāk apnikt, pat kaitināt, kad, piemēram, putekļu sūcējs jāstaipa šurpu turpu (protams, var nopirkt otru vai, vēl smalkāk, būvējot ierīkot centralizētu tīrīšanas sistēmu!). Arī vecmāmiņai jau grūti augšā uzkāpt – tur lielākoties dodamies tikai pārgulēt, visa dzīve parasti taču norit lejā!
Māju būvējot, taupīt vērts principiālos risinājumos. Tērēšanas trakumā drusku naudas jāatliek arī jaunajai iedzīvei – vecās mēbeles, kā likums, vairs neder. Bet koks vai mūris – tās lielākoties ir mūsu subjektīvās izjūtas. Objektīvas ir tikai izmaksas, kas allaž pārsniedz budžeta (kredīta) ietvarus.
Uzziņa
Ārsienu veidi:
• koka (karkasa, paneļu, guļbaļķu);
• mūra (ķieģeļu, “Keraterm” keramikas bloku);
• vieglbetona (keramzītbetona, gāzbetona bloku);
• betona (putu polistirola veidņu).