Pēc tam, kad vietnē ss.com tika publicēts visai neparasts sludinājums, kurā cilvēkiem tika piedāvāts iegādāties sliņķi par 11 000 eiro, nolēmām noskaidrot mazliet vairāk par eksotisko dzīvnieku iegādes iespējām Latvijā. Kurus eksotiskos dzīvniekus ir atļauts turēt Latvijā, vai ir nepieciešams saņemt kādas atļaujas, un vai ir kāds ir visinteresantākais dzīvnieks, kuru kāds vēlējies iegādāties turēšanai tepat, Latvijā?
Pāršķirstot sludinājuma vietni ss.com, acu priekšā zib daudz un dažādi piedāvājumi – Liepājas pusē par 5000 eiro var iegādāties servalu, kaķu dzimtas plēsēju. Redzami vairāki alpaku piedāvājumi aptuveni tūkstoš eiro vērtībā, kā arī karalisko pitonu mazuļi, kurus var iegādāties par 500 eiro. Par nepilniem 500 eiro iespējams iegādāties arī cukurvāveri, bet tarantulu cena svārstās 50–80 eiro robežās. Vai tiešām visus no tiem drīkst turēt Latvijā?
Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Dabas aizsardzības departamenta Savvaļas sugu aizsardzības nodaļas vecākā eksperte Evija Andrušķeviča-Jonāne portālam LA.LV norāda, ka Dzīvnieku aizsardzības likuma 3′.pants paredz aizliegumu iegādāties, turēt nebrīvē, atsavināt vai turēt pārdošanai vai apmaiņai un piedāvāt tirdzniecībā šādus dzīvniekus:
1) plēsēju kārtas savvaļas sugas dzīvnieku;
2) primātu;
3) jūras zīdītāju;
4) krokodilu kārtas dzīvnieku;
5) čūskveidīgo dzīvnieku.
Vēlos iegādāties eksotisko dzīvnieku – kas jādara?
Lai turētu 3′.pantā minētos dzīvniekus, atkarība no dzīvnieka sugas, ir jāsaņem Pārtikas un veterinārā dienesta vai DAP atļauja/saskaņojums. DAP tiek reģistrēti Padomes Regulas (EK) Nr. 338/97 “par savvaļas dzīvnieku un augu sugu aizsardzību, reglamentējot to tirdzniecību” (minētā regula ievieš CITES konvenciju Eiropas Savienībā) A un B pielikumos iekļauti putni, rāpuļi un zīdītāji (turpmāk – CITES dzīvnieki).
Visneparastākais dzīvnieks, kura iegādei tika lūgta atļauja, pēc ekspertes domām, bijusi žirafe, taču, visticamāk, iegāde tā arī netika veikta.
Laiku pa laikam turēšanas vietas saskaņojumi netiekot izsniegti. Visbiežāk tas notiek gadījumā, ja nav atbilstoši turēšanas apstākļi. Tāpat dzīvnieka reģistrēšana DAP var tikt atteikta, ja īpašnieks nevar apliecināt legālu dzīvnieka izcelsmi (tam ir nepieciešami legālu izcelsmi apliecinoši dokumenti). Tādi CITES dzīvnieki, kuru legālo izcelsmi nav iespējams pierādīt tiek izņemti un konfiscēti. CITES dzīvnieku reģistrācija Latvijā ir obligāta un arī par legāla CITES dzīvnieka savlaicīgu nereģistrēšanu DAP var pienākties brīdinājums vai naudas sods. Latvijā ir bijuši gadījumi, kad eksotiskie dzīvnieki turēti nelikumīgi.