Franks Gordons: Vai iespējams Maskavas, Pekinas un Vašingtonas trīsstūris? 13
Saskaņā ar Krievijas prezidenta Vladimira Putina 2016. gada 5. aprīļa rīkojumu valsts finansiāli atbalstījusi “zinātniski izglītojošu programmu” ar nosaukumu “Krievijas valsts: jauns posms”. Tātad Kremļa uzdevumā un par valsts līdzekļiem tiek īstenots projekts, kura ietvaros Jurijs Tavrovskis nu nācis klajā ar apcerējumu “Jalta-2”.
Apakšvirsraksts jau izsaka Kremļa balstītās domnīcas projekta būtību: “Vai iespējams vienādu leņķu trīsstūris Maskavas, Pekinas un Vašingtonas attiecībās?”
Tavrovskis citē Putina, Sji Dziņpina un Trampa izteikumus, no kuriem izriet, ka lielvalstis stingrāk aizstāvēs savas nacionālās intereses. Apcerējuma autors ir pārliecināts, ka Krievijas un Ķīnas vēl ciešākai sadarbībai ir labas izredzes, bet būšot vēl jāpagaida, līdz skaidrāks kļūs Trampa skatījums.
Prātojot par zināmām strāvām un vēsmām Maskavā, Vašingtonā un Pekinā, Tavrovskis pauž optimismu, uzsverot, ka šī trīsstūra virsotnes kļūst ideoloģiski (!) tuvas, jo visiem trim prezidentiem nacionālās intereses ir pirmajā vietā, visi trīs tiecas atgriezties pie savu tautu tradicionālajām vērtībām un noraida “liberāli globālistiskās mantras”. Visi trīs atsaucas “uz pagātnes prātnieku un līderu autoritāti, uz reliģiskām un ētiskām normām”. Ķīnas prezidents, atgādina autors, tagad citē Konfūciju biežāk nekā Mao…
Tavrovskis norāda, ka Putins “atzīmē visus pareizticīgos svētkus” un atsaucas uz konservatīvām, patriotiskām vērtībām. “Neraugoties uz rietumnieciskā liberālā lobija ārkārtīgi spēcīgo spiedienu, viņš neļauj pārstādīt mūsu augsnē viendzimuma laulības, visatļautību, postīt tradicionālas ģimenes vērtības”, priecājas autors.
Viņš priecājas arī par to, ka Donalds Tramps uzsver kristīgās morāles nozīmi pretēji liberāļiem, kas leģitimizē “seksuālo un nacionālo (!) minoritāšu privilēģijas”. Tavrovskis apgalvo, ka Trampa sauklis “Pirmām kārtām Amerika” faktiski nozīmējot “Pirmām kārtām kristietība”.
Noslēgumā Tavrovskis kļūst gandrīz lirisks: “Šī brīnumainā konstelācija pasaules politiskajā debesjumā var pārvērsties stabilā zvaigznājā. To varētu nosaukt par G-3 vai “otru Jaltu”. Izredžu uz šādu attīstību nav pārāk daudz, bet tādas ir.”
Jaltā, kā zināms, notika pasaules sadalīšana starp uzvarētājiem, turklāt Rūzvelts un Čērčils atdeva Staļinam gandrīz vai pusi Eiropas. Un var nojaust, ka Putins un viņa “galms”, kas pasūta šo “pētniecisko projektu”, sapņo par “otru Jaltu” – par triju milzeņu aliansi, kas vērsta pret brīvdomīgi rietumniecisko demokrātiju un ļauj šai trijotnei sadalīt savā starpā ietekmes sfēras. Kādas šīs sfēras ir Putinam, lasītāji zina…