Iztieku ar sveču gaismu. Kur nopirkt elektrības ģeneratoru, cik maksā? 2
Pasaules gals
Kur var nopirkt elektrības ģeneratoru? Cik tas maksā? Kā tikt pie strāvas mājā, kur nav nekādu pieslēguma iespēju? Iztieku ar sveču gaismu… Irēna Vīnšteina Saldus novadā
Kad mūsdienu mājoklī pazūd elektrība, tas principā ir pasaules gals, jo visa dzīve pēkšņi apstājas, arī dažādi sūkņi un motori. Ir grūti saprast, kā šodien vispār var iztikt bez vienkāršākajām sadzīves ierīcēm, kaut vai regulāri uzlādēt mobilo telefonu. Diemžēl Latvijā elektrības pieslēguma nav aptuveni simt mājsaimniecībām, trešajā daļā ir deklarēti iedzīvotāji, tātad viņiem tā ir vienīgā dzīves vieta, liecina a/s “Sadales tīkls” apkopotā pašvaldību informācija. Ir vietas, kur šis uzņēmums gatavs pakalpot, taču gaidāmās izmaksas potenciālajiem klientiem ir prātam un makam netveramas. Ar labdarību neviens nenodarbojas, tomēr normāli dzīvot gribas visiem.
Ģeneratora ideja
Nopirkt ģeneratoru nav problēma – tuvākajā būvmateriālu lielveikalā ir gan dārgāki, gan lētāki. Jo lielāka tam jauda, proti, vairāk strāvas var saražot, jo cena augstāka, turklāt ar dīzeļdegvielu darbināmie maksā vairāk nekā benzīnnieki. Princips visiem vienāds – vienā galā rausti startera auklu, līdz dzinējs sāk bubināt vai tarkšķēt, otrā galā iespraud kontaktdakšiņu, lai istabā top gaisma un ledusskapis sāk rūkt. Laime it kā pilnīga, taču degviela bāciņā strauji tukšojas, pat taupīgais dīzeļdzinējs atkarībā no jaudas un slodzes tērē pa litram stundā. Tātad ģeneratora lietotājam katra spuldžu gaismā un necilā komfortā pavadītā stunda izmaksā vismaz vienu eiro!
Pirkt savu spēkstaciju mājoklim, kuram nav pastāvīga elektrības pieslēguma, ir ļoti drosmīga izvēle. Parasti ģeneratorus iegādājas avārijas situācijām, lai uz vairākām stundām vai pat diennaktīm nepaliktu bez ūdens un siltuma, un minimālām ērtībām. Tad tos uzstāda kopā ar attiecīgo automātiku, kas pati ieslēdz un izslēdz enerģijas avotu, kad kopējā tīklā atkal parādās strāva.
Lielākoties šo rezerves variantu paredz jau privātmājas būvniecības stadijā, kad 1300–1400 eiro, ieskaitot ierīkošanu, par 6,5 kW benzīna ģeneratoru retai un īslaicīgai darbināšanai šķiet salīdzinoši neliela summa.