Kādēļ vairogdziedzeris sāp 0
“Jau ilgāku laiku jūtu sāpes, spiedošu sajūtu kaklā. Vai man varētu būt palielināts vairogdziedzeris? ” Marta Kalniņa Alūksnē
Atbild Rīgas Austrumu universitātes slimnīcas galvenais speciālists internā medicīnā, akad. Aivars Lejnieks: “Parasti palielināts vairogdziedzeris, pat ja tas, atrodoties aiz krūšu kaula, spiež uz balseni, neizraisa nepatīkamas sajūtas vai sāpes. Visbiežāk sāpīgumu vairogdziedzera apvidū rada mugurkaula kakla daļas skriemeļu problēmas vai pārciestas augšējo elpceļu infekcijas, pēc kurām ilgu laiku kaklā var saglabāties diskomforta sajūta, “kasīšanās”.
Atsevišķos gadījumos pēc pārslimotas gripas vai citas vīrusu infekcijas var attīstīties subakūts vai akūts (piemēram, pēc baktēriju – stafilokoku – izraisītas angīnas) tireoidīts, kas izpaužas ar vairāk vai mazāk izteiktu sāpīgumu vairogdziedzera apvidū. Slimība bojā vairogdziedzera audus, un vairogdziedzera hormoni nonāk ķermenī un rodas tireotoksikozes simptomi: pastiprināta svīšana, roku trīce, sirdsklauves, uzbudināmība, nogurums, sāpīgums vairogdziedzera rajonā, īpaši, ja ārsts to izmeklē ar rokām vai ultrasonoskopiski. Subakūtu tireoidītu ārstē ar parastajiem pretiekaisuma līdzekļiem, kas pamazām (vairāku nedēļu laikā) mazinās iekaisumu, tomēr slimības simptomi var saglabāties daudz ilgāku laiku. Akūta tireoidīta gadījumā, kas attīstās pēc strutainas infekcijas, piemēram, angīnas, vairogdziedzerī var veidoties strutu abscess. Tādā situācijā sāpes vairogdziedzerī ir tik lielas, ka tam nevar pat pieskarties. Ārstē, vispirms veicot strutu izlaišanu (abscesa drenēšana) un pēc tam lietojot antibakteriālos līdzekļus. Pacients atlabst divu līdz trīs nedēļu laikā.”