Foto – Shutterstock

Sāpīgie mezgli – hemoroīdi. Var būt neredzami; vasarā uzliesmo 0

Vasarā nereti viena no garākajām rindām poliklīnikā veidojas pie proktologa kabineta, jo ir uzliesmojusi  hemoroidālā slimība. Ko darīt, lai glābtos no hemoroīdu sagādātajām ciešanām?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Hemoroīdi – vēnu pinumi anālās atveres apvidū – ir visiem cilvēkiem. Tie palīdz nodrošināt taisnās zarnas hermētismu, lai gāzes un fēces patvarīgi neizkļūtu laukā. Ja šie veidojumi palielinās un sāk izslīdēt uz āru, sākas lielākas vai mazākas problēmas.

Kāpēc paplašinās

Hemoroīdu palielināšanos veicina mazkustīgs dzīvesveids, taču bieži tie nomoka fiziski smaga darba darītājus. Šī problēma piemeklē grūtnieces un jaunās māmiņas, jo gaidību laikā palielinoties dzemdei tiek apgrūtināta venozā asinsrite iegurnī, veidojas asins sastrēgumi. Dzemdībās var tik izspiesti palielinātie hemoroidālie vēnu pinumi. Mezglu izslīdēšanu veicina aizcietējumi, kā arī bieža šķidra vēdera izeja.

CITI ŠOBRĪD LASA

Hemoroidālās slimības uzliesmojumu var provocēt jebkura hroniska kaite, kas izraisa organismā hormonālas izmaiņas vai gremošanas traucējumus, piemēram, cukura diabēts, hroniskas aknu slimības un citas.

Kas liecina par hemoroīdiem

Hemoroidālā slimība ne vienmēr redzama no ārpuses. Var būt svešķermeņa sajūta anālajā atverē, iespējami gļotaini izdalījumi, mitrošanās, diskomforts. Nereti slimības sākuma stadijās nieze rada aizdomas par parazītiem, un tikai pēc vairākiem medikamentu lietošanas kursiem, apmeklējot speciālistu, atklājas, ka pie vainas ir hemoroīdi.

Nieze vēl jo vairāk saasinās karstā laikā svīstot. Bieži tā pastiprinās pēc alkohola, šokolādes, pikantu ēdienu, citrusaugļu, vitamīnu un dažādu citu uztura bagātinātāju lietošanas, jo vielas, ko tie satur, izdalās ar sviedriem, gļotām un kairina izmainīto anālās atveres apvidu.

Ja hemoroīdu mezgli ir lieli un ilgstoši asiņo, ar laiku var attīstīties mazasinība, it īpaši hroniskiem slimniekiem un veciem cilvēkiem, kuriem ir vājinājušās organisma kompensācijas spējas.

Vēdera izejas un fiziskas slodzes laikā var būt asiņošana, it īpaši slimības 4. stadijā, kad gļotāda atrodas ārpusē un tiek noberzta. Retos gadījumos asiņošana ir tik masīva, ka jāsauc ātrā palīdzība.

Vai tikai hemoroīdi?

Ja radušās hemoroīdiem raksturīgas pazīmes, jāpārliecinās, vai tomēr nav kāda cita proktoloģiska saslimšana, kas izpaužas līdzīgi, piemēram, polipi, fistulas, taisnās vai resnās zarnas vēzis.

Svarīgi noteikt diagnozi, kas bieži vien iespējams vienkāršā ārsta apskatē, iztaustot taisno zarnu.

Ja zarnā atklāj ko aizdomīgu, veic rektoskopiju vai anoskopiju, izmeklējot to ar speciālām caurulītēm, kas neizraisa sāpes, ir pilnīgi drošs un ļoti informatīvs izmeklējums. Reizēm, piemēram, ja konstatē slēptās asinis fēcēs, nepieciešama kolonoskopija – visprecīzākā diagnostikas metode, lai izmeklētu resno zarnu visā garumā, kas palīdz atšķirt vainas, kuras izpaužas līdzīgi hemoroīdiem.

Reklāma
Reklāma

Hemoroīdos – trombs!

Vasarā biežāk nekā citos gadalaikos slimo ar hemoroidālo vēnu trombozi, kas var būt saistīta ar karstu laiku, šķidruma zudumu un uztura izmaiņām, ceļošanu. Šajā gadījumā hemoroīdiem pastiprināti pieplūst asinis, un tajos izveidojas asins recekļi. Tas nereti notiek, ilgstoši sēžot lidmašīnā, jo summējas vairāki to veicinoši faktori – spiediena izmaiņas, šķidruma trūkums, mazkustīgums un stress.

Lai pasargātos no tromba veidošanās, profilaksei jau vismaz pāris nedēļu pirms lidojuma ieteicams lietot flebotoniskos medikamentus, kas uzlabo vēnu tonusu.

Hemoroidālo vēnu trombozes gadījumā pēkšņi rodas stipras sāpes un pie anālās atveres parādās zils, ciets un sāpīgs bumbulis. Vai nu tas pārplīst un asins receklis izkļūst laukā, vai arī uzsūcas, tomēr bieži vien nepieciešama ārsta palīdzība. Speciālists ieteiks medikamentus vai arī veiks vienkāršu ambulatoru manipulāciju – nelielu griezienu, lai atvieglotu simptomus. Jo savlaicīgāk trombozi ārstē, jo ātrāk tie izzūd un mazinās risks, ka saglabāsies kosmētisks defekts.

Pret niezi, sāpēm un asiņošanu

Slimības 1. stadijā, lai hemoroīdi vairs nesagādātu problēmas, parasti pietiek mainīt diētu un dzīvesveidu.

Jāņem vērā, ka svecītes, ko lieto hemoroīdu gadījumā, ir ļoti dažādas. Ja ir sāpes, priekšroka dodama lidokaīnu saturošām svecītēm, ja vien pret šo vielu nav alerģijas. Citām savukārt ir izteiktāka iedarbība pret niezi, kas satur Escherichia coli baktēriju kultūras. Smiltsērkšķu un kakao svecītes ieteicamas, ja ir gļotādas plīsumi, jo tām ir mīkstinoša iedarbība.

Visefektīvākās, steroīdus saturošas svecītes var nopirkt ar ārsta recepti. Jāielāgo, ka ne visas svecītes drīkst lietot grūtniecības un bērniņa zīdīšanas laikā.

Neliela slimības paasinājuma gadījumā parasti pietiek ar dažām svecītēm, taču visbiežāk tās iesaka lietot vismaz desmit dienas, papildus iekšķīgi lietojot vēnu tonusu uzlabojošus līdzekļus. Tad svarīgi raudzīties, cik daudz medikaments satur aktīvo vielu diosmīnu. Ja tas ir 600 mg, tad lieto pa 1 tabletei 3 reizes, bet, ja 200 mg, vienā reizē jādzer 3 un kopā dienas laikā jāieņem 9 tabletes.

Diosmīna preparātus, kuriem pievienota salicilskābe, nevajadzētu lietot, ja ir asiņošana, jo tad tā pastiprināsies.

Ja nepatīk izmantot svecītes vai arī tas nav iespējams kādu anatomisku iemeslu dēļ, kā arī ja mezgli ir izslīdējuši laukā, var lietot krēmu vai ziedi, kas gan nav tik koncentrēti.

Ārstē arvien saudzīgāk

Samilzušas problēmas gadījumā vislabāk izvēlēties speciālistu, kurš piedāvā dažādas ārstēšanas iespējas un tās pārrunāt, izvērtējot, cik izteikti simptomi traucē. Mūsdienās ir pieejamas daudzas dažādas metodes, kas lietojamas atšķirīgām pacientu grupām, piemēram, dažāda seksa veida piekritējiem, veciem cilvēkiem, nedzemdējušām sievietēm.

Mazinvazīvas procedūras ar lāzeru vai asinsvadu nosiešanu var līdzēt tikai slimības sākumstadijā. Slimības 4. stadijā efektīva būs vien radikāla ķirurģiska operācija.

Hemoroīdus dažkārt ārstē ar gumijas riņķiem, kas nospiež asinsvadus. Šī metode var būt ļoti sāpīga, pie ārsta jānāk vairākas reizes, pēkšņi var sākties asiņošana, turklāt pastāv augsts slimības saasinājumu atkārtošanās risks.

Pēdējā laikā lielākoties veic pacientam iespējami saudzīgas operācijas. Izmantojot doplera zondi līdzīgi kā ultrasonogrāfijā, aparāts parāda, kurš asinsvads ir paplašinājies un var izraisīt sūdzības. Tad to aizsien, ievelk uz iekšu vai apstrādā ar lāzeru. Šīs metodes ir saudzīgākas, jo neko neizgriež, nerodas izteikti rētaudi un netiek bojāti nervi, kas vēlāk var izraisīt fēču nesaturēšanu.

Pēc operācijas ārsta noteikto laiku nav ieteicams mazgāties karstā vannā un karsēties pirtī, jo tas varētu veicināt asiņošanu. Ievērojot ārsta rekomendācijas, hemoroīdiem nevajadzētu parādīties atkārtoti.

Atlabšanas periods atkarīgs no slimības pakāpes un izmantotās ārstēšanas metodes. Ja operācijas laikā noņem arī, kā saka ārsti, skin tag jeb ādas ļerpatiņas, diskomforts var saglabāties ilgāk, toties vēlāk nebūs nekādu traucēkļu – ne estētisku, ne higēnisku, ne veļas izvēlē. Jebkurā gadījumā aptuveni pēc mēneša iespējams atgriezties pilnvērtīgā dzīvē.

Svarīgi

Ja bezrecepšu līdzekļi nelīdz un proktologs nav pieejams, medikamentus var izrakstīt arī ģimenes ārsts, taču ar zālēm jebkurā gadījumā var tikai novērst slimības paasinājumu, nevis to izārstēt.

Ja parādās asiņošana, traucējoši veidojumi vai fēču formas izmaiņas un ģimenē asinsradiniekiem ir iedzimtas ļaundabīgas saslimšanas, noteikti jādodas pie speciālista.

Shutterstock ilustrācija

Uzziņa

Hemoroidālās slimības stadijas

1. Mezgli atrodas iekšpusē un nav redzami. Var būt nieze un neliela periodiska asiņošana.

2. Hemoroīdi ir nedaudz izslīdējuši uz āru, taču nieze, asiņošana un sāpes netraucē pastāvīgi.

3. Mezgli pēc vēdera izejas izslīd laukā, bet vēlāk ievelkas atpakaļ vai arī tos iespējams iebīdīt iekšā.

4. Hemoroīdi ir lieli, izkrituši no anālās atveres, sāp un asiņo, ir gļotaini izdalījumi. Ar laiku var attīstīties fēču nesaturēšana.

Kā sadzīvot

> Lai dzīvi nebojātu hemoroīdi, svarīgi rūpēties par normālu vēdera izeju, tādēļ jāuzņem šķiedrvielām bagāts uzturs, pietiekami daudz šķidruma, kā arī jānodarbojas ar mērenām fiziskām aktivitātēm asinsrites uzlabošanai.

> Pēc katras vēdera izejas vēlams apmazgāties, protams, it īpaši tad, ja mezgli izslīdējuši laukā. Ja hemoroīdi mēdz asiņot, labāk izmantot vēsu ūdeni.

> Pastāvīgi nevajadzētu lietot ziepes, vēl jo vairāk antibakteriālas, jo tās papildus kairinās un sausinās gļotādu. Labāk izmantot saudzīgu, intīmai higiēnai paredzētu mazgāšanās līdzekli.

> Ja hemoroīdi attīstījušies jau līdz 3. vai 4. stadijai, nevajadzētu aizrauties ar karsēšanos pirtī.

> Ja nav citas alternatīvas, pašsajūtu var uzlabot vēsas ozolmizu novārījuma sēdvanniņas, kurām piemīt savelkošs efekts, taču tās gan nebūs tik efektīvas kā farmakoloģiski medikamenti.

> Ja slimība progresējusi tik tālu, ka hemoroīdi traucē sēdēt, var iegādāties speciālu mīkstu spilventiņu ar riņķīti, kas atvieglos ciešanas.

> Ieteicams valkāt kokvilnas apakšveļu, jo sintētisks materiāls reizēm diskomfortu var saasināt.

> Jārēķinās, ka ar tautas līdzekļiem, piemēram, zelta stīgas spirta uzlējumu, kā arī kālija permanganāta jeb zilo graudiņu sēdvanniņām, var nodarīt kaitējumu, jo šādi var iegūt apdegumus.Ja hemoroīdi ir sākuma stadijā, kā arī profilaktiski starpenes muskulatūras stiprināšanai ieteicami Kegela vingrinājumi, kurus ir efektīvāk kombinēt ar biofeedback terapiju, kad ar speciālu aparātu iemācās kontrolēt, stiprināt un tonizēt muskuļaudus. Šādi gan hemoroīdus nevar izārstēt, taču, ja muskuļi būs tonusā, pašsajūta uzlabosies.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.